Hareket67

Dünyayı bekleyen tehlike..

Dünyayı bekleyen tehlike..
935
21 Temmuz 2017 - 22:47

Dünyayı bekleyen tehlike..

Dünyanın bence en önemli sorunlarından birisi de hızlı nüfus artışıdır. Dünya nüfusu hızla artıyor. 2017 yılındayız; Bugün dünya nüfusu 7 milyarı aştı. Sadece 2000 yılına gittiğimizde, dünyanın nüfusu 6 milyardı. 1950 yılında ise 2,5 milyardı. İstatistik bilgi olarak vermiyorum ama nüfus artışı, çok kısa süre sonra, üreme durumundaki insanların sayısını da artırıyor. Yani nüfus artış hızı, eğer bir önlem alınmazsa, yükselmeye devam edecek.

Bu nüfus artışının birçok sakıncaları olacak. İnsanlık tarihi açısından kısa sayılacak bir süre içinde fiziki şartlar açısından torunlarımızı bekleyen bir tehlikeden bahsedeceğim.

Dünyanın yüzölçümü 510 milyon km² ve bunun yaklaşık olarak 150 milyon km²’si kara parçası. Bunların içinde mağaralar, dağlar, sıcaklık ve soğukluk farklarından dolayı kullanılamayan bölgeler var. Bu kullanım dışındaki alanları da çıkardığımızda insanların yaşayabileceği alanların toplamı yaklaşık olarak 130 milyon km². Bugünkü dünya nüfusuna göre istatistik olarak km² başına 54 insan düşüyor. Nüfus artış hızı bu şekliyle devam ederse;

2030 yılında yaklaşık dünya nüfusu 8 milyar ve km² başına insan sayısı 61 olacak.

2040 yılında yaklaşık dünya nüfusu 9 milyar ve km² başına insan sayısı 69 olacak.

2050 yılında yaklaşık dünya nüfusu 10 milyar ve km² başına insan sayısı 77 olacak.

2060 yılında yaklaşık dünya nüfusu 11 milyar ve km² başına insan sayısı 85 olacak.

2070 yılında yaklaşık dünya nüfusu 12 milyar ve km² başına insan sayısı 92 olacak.

2080 yılında yaklaşık dünya nüfusu 13 milyar ve km² başına insan sayısı 100 olacak.

Yani bundan yaklaşık 60-65 yıl sonra bir insana 100 m² alan kalacak. Bu fiziki şartlar açısından torunlarımızı bekleyen tehlike.

Nüfus artışının getireceği tek tehlike elbette fiziki şartlar değil. Artan nüfus, hayatın devamı için gerekli su kaynakları açısından da tehlike arz ediyor.  Dünyanın yaklaşık 2/3 ünün su olması çare olmayacak. Çünkü bu suyun da %97 si içilemeyecek su. Yaklaşık %3 ü ancak içilebilir su durumundadır. Bütün teknolojik imkanları kullanarak bu %3 ün tamamını işleyebildiğimizi düşünsek bile; Dünyanın su yüzeyi 360 milyon km² . %3 ü yaklaşık olarak 11 milyon km² yapıyor.

Bu haliyle yani 2017 yılında; kişi başına 1570 m² içilecek su alanı düşüyorken; Bu, 2060 senesinde kişi başına 1000 m²’ye düşüyor.  İçilecek su kaynakları açısından fiziki şartlardan daha hızlı bir tehlike ortaya çıkıyor. Bu, bazılarımız için torun uzaklığında değil evlat uzaklığındadır.

Buraya kadar torun uzaklığı ve evlat uzaklığı mesafesinde ana tehlikelerden bahsettik. Gelelim şimdi kendi hayatımız mesafesi ve dolaylı olarak yine evlat uzaklığı mesafesindeki tehlikelere;

En önemli sorun bu anlamda işsizlik gibi duruyor. Elbette işsizliğin birçok sebebi var. Ama en önemli aktör hızlı nüfus artışı olarak görünüyor. Bununla beraber teknolojik gelişmeleri de eklediğimizde dünyanın, bu sorun için mutlaka bir çözüm bulması gerekiyor. Yoksa işsizlik geçim sıkıntısı demek, geçim sıkıntısı cinnet hali demek, cinnet hali insanların zarar görmesi demek.

Bol rakamlı bir yazı olduğu için çok uzatmak sıkıcı gelecektir.

Hızlı nüfus artışı dünyanın en önemli sorunlarından birisidir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle