Hareket67

ZONGULDAK SEÇMEN SAYISI VE ANALİZİ..

ZONGULDAK SEÇMEN SAYISI VE ANALİZİ..
1.498
16 Ekim 2017 - 13:39

ZONGULDAK SEÇMEN SAYISI VE ANALİZİ..

Türkiye 2019 yılında seçimlere gidiyor. Yerel seçim tarihlerinde kimse geri çekmeyi beklemiyor ama genel seçimlerin geriye çekileceği beklentisi de seçmen de oluştu. Bu olur ya da olmaz. Biz seçimlerin tam tarihinde yapılması halinde elimizdeki verileri derleyip toparlayalım istiyoruz.

2019 seçimlerinde 2001 doğumluların yerel seçimlerde yarısından azı oy kullanabilecekken genel seçimlerde ise büyük bir bölümü oy kullanacak. Yani Kasım ayından önce doğanlar oy kullanabilecekler.

2001 tarihi ve öncesinden doğanların oy kullanacağı seçimlerde seçmen sayısı ne kadar diye düşünerek bir araştırma yaptım. Zonguldak’ta bu nüfus 524 bin.

Bu sayıdan hayatını kaybedecekleri ve son yılların göç rakamlarını bulup çıkardığımızda seçmen sayımızı bulacağız.

524 bin kişinin içinde tabii ki hayatını kaybedecekler var. Zonguldak için elimizdeki verilere göre yıllık ortalama ölüm istatistiğimiz 3.788 kişi. Nüfus istatistiğimiz 2016 yılı sonu itibariyle olduğu için, 2017-2018 ve 2019 yıllarını da ekleyerek vefat ortalamalarına göre can kaybını tespit ettik. Bu sayı da yaklaşık 11.363 kişi olması bekleniyor. 2019 seçmen sayımız bu can kayıpları ile yaklaşık 513 bin 514 kişi olarak çıkıyor. Ancak buna son yıllardaki göçleri de tahmini olarak eklediğimizde, seçmen sayımız yaklaşık olarak 500 bin olacak gibi görünüyor. 2015 seçimlerinde bu seçmen sayısı 455 bindi. Yani; yaklaşık 45 bin kişilik bir seçmen artışı olması bekleniyor.

Seçmen sayımızın yaklaşık 500 bin olduğunu tespit ettik. Ama bu seçmen sayısının tamamı seçimlere katılmıyor. Katılanların da hepsi geçerli oy kullanmıyor. Şimdi de bu rakamları tespit edip geçerli oy sayımızı yaklaşık olarak tespit etmeye çalışacağım.

Zonguldak için seçimlere katılım ortalamasının %86 olduğu biliniyor. Bu istatistik verisine göre seçimlere katılımın 430 bin civarında olması bekleniyor. %1’ lik geçersiz oy kullanma istatistiğini de katılımdan çıkardığımızda yaklaşık 425 bin geçerli oy ile Zonguldak, bir daha ki seçime kadar siyasi tercihini yapmış olacak. 2015 seçimlerinde bu rakam 375 bin idi.

Pekiyi vekil çıkarmak için ne kadar oya ihtiyaç olacak? Buna da yaptığım araştırmada cevap bulmaya çalıştım. Seçim sistemimiz biraz karışık o nedenle çok kafa karıştırmamak için direkt sonuca varmak istedim. Seçim sistemimiz ve Zonguldak seçim istatistiklerine göre; Ortalama 55 bin seçmenin oyunu alacak kişinin milletvekili olacağı tespitini yaptım. Bu sayı 7 Haziran seçimlerinde 51 bindi.

Nüfusta cinsiyet farkı istatistiğin de ise erkek %49,36 iken kadın %50,64..

Yani oy kullanacak erkekler ortalama 214.222 iken, kadınlar 219.778 olacak. Bir başka deyişle Zonguldak’ta kadın oyu erkek oyundan 5.556 fazla olacak.

Bu da şu anlama geliyor. Zonguldak, ilk defa oy kullanacak gençlerin ve kadınların tercihi, alınacak sonuçta oldukça etkili olacak..

Bu verilere göre; Sonucun siyasetin göreceli olarak dışında duran kesimler tarafından tayin edilecek olması da manidar olacak.

Seçmen sayısını 500 bin olarak kabul edersek, geçerli oy sayısı 425 bine tekabül ediyorken, ilk defa oy kullanacak 43 bin genç, tamamı sandığa giderse, %10 oy oranına denk geliyor.

Kitlesel olarak bakıldığında bu %10 oranı çok önemli bir veri. Siyasi partiler bu seçimlerde, en azından Zonguldak için, gençlere ve kadınlara hitap eden propaganda süreci geçirirlerse avantajlı sonuca ulaşırlar.

 

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle