Hareket67
Kurukafa
Yazarlar

İLK 500 VE ZONGULDAK..
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sanayi Odası ilk 500’e giren firmaların listesini yayınladı. Değişik şekillerde yorumlar elbette yapılabilir. Ancak en önemli yorum sanırım, ilk onun içinde beş tane otomotiv sektöründen firmanın olmasıdır.
Hatırlarsanız otomotivde kendi markamızı üretmenin vaktinin gelip geçmekte olduğunu Cumhurbaşkanı dahil ekonomi ile ilgili herkes söylüyordu. Bu konuda ne kadar haklı olunduğunun bir işareti de sanırım ilk onun içindeki firmaların beşinin bu sektörden çıkmasıdır.
Yerel boyutundan baktığımızda;
Zonguldak içinden 4 firma bu 500’ün içinde. Bu 4 firmanın da 3’ ü Ereğli’de. Bu 3 Ereğli firmasının da 2’ sinin bağlı oldukları oda İstanbul.
Zonguldak içinden ilk 500’e giren firmalardan ilk sırada ERDEMİR var. ERDEMİR, bu sıralamada düşüşte. İlk ondan düştü. 2015 de 7. Sıradayken 2016 da 11. Sıraya geriledi.
Sıralamada gerileyen diğer temsilcimiz yine Ereğli’den Çınar Boru. 2015 yılında 249. Sıradayken 2016’da 273. Sıraya geriledi.
Yükselişte olan iki firmamız var.
Birisi Zonguldak temsilcisi Eren Enerji. Eren Enerji ilk 50’ye girmeyi başardı 2016’da. 2015 yılında 58. Sıradayken 2016’da 12 basamak birden yükselerek 46. Sıraya yükseldi.
Diğer yükselişte olan temsilcimiz ise Tat Metal. Tat Metal, 2015’de 125. Sıradayken 2016 yılında bir basamak yükselerek 124. Sıraya yükseldi. Önümüzdeki yıllarda Tat Metal’in ilk 100’e girmesi bekleniyor.
ERDEMİR’in ilk on sıralamanın gerisinde kalması önemli bir durum. ERDEMİR yetkilileri bunu mutlaka değerlendirecektir. Ancak Çınar Boru’nun 24 basamak birden gerilemesi de önemlidir. Onların da bu durumu analiz edecekleri muhakkaktır.
Tat Metal, sağlam adımlarla yükseliyor. Yatırım çalışmalarını henüz tamamlamış sayılır diyebiliriz Tat Metal için. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda daha hızlı yükselişlerle ilk 100’e girmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu görebiliyoruz.
Eren Enerji’yi tebrik ve takdir ediyoruz. 12 basamak birden yükselip ilk 50’ye girmek önemli bir başarıdır. Konjonktürel olmadığını umuyor ve bu yükselişin devam etmesini beklediğimizi de ifade edelim.
Elbette 2016 yılı ülkemiz için zor bir yıl oldu. Seçimler, darbeler yaşandı. Yargı sorunları yaşandı. Sektörel bazı dezavantajlar yaşanmış olabilir. Firmaların bağlı oldukları gruplar konjonktürel olarak sıkıntılar yaşamış olabilir. Yükselişte olan firmalar bu dalgalanmadan dolayı basamak atlamış da olabilir. Her ne kadar 2016 yılı verileri, yaşanan marjinal durumlardan dolayı, yüzde yüz sağlıklıdır diyemesek de bütün firmaların aynı süreci yaşadığını da düşünmeden edemiyoruz.
Aslına bakarsanız durumumuz çok da fena değil. Geçtiğimiz senelerde İlk onda yer alan bir firmamız bu sene ilk onun hemen üstünde.
Önceki senelerde ilk yüzde yer alan bir firmamız bu sene ilk 50’ye girmeyi başardı.
İlk yüze girmeye yakınlaşan bir firmamız var.
İlk 250’ nin içinde yer alırken bu sene bunun biraz üstünde kalsa da hala bu çevrede olan bir firmamız var.
Bölgemizi temsil eden bu 4 firmaya önümüzdeki yıllarda başarılar diliyorum. Yeni firmaların da eklenmesini diliyorum.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ