Hareket67

UZLAŞMA ZOR GİBİ..

UZLAŞMA ZOR GİBİ..
559
21 Ağustos 2017 - 14:50

Hükümetten memura yeni teklif:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu,  hükümetin memur ve memur emeklilerine yapılacak zamla ilgili son teklifi açıkladı. Bu teklifin kendileri açısından son teklif olduğu vurgusu yapan bakan, rakamları şu şekilde açıkladı:

2018 yılında ilk altı ay için %3,5, ikinci altı ay için %3,5

2019 Yılında ilk altı ya için %4 ve ikinci altı ay için %5 zam..

Hatırlanacağı gibi ilk teklif, her altı ayda bir %3 teklifinde bulunmuştu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın hükümetin teklifinin ardından yaptığı açıklamada, “Toplu sözleşme sürecimizin son gününde saatler kaldı bu sürecin sonuçlanmasına önemli bir aşamaya geldiğini görüyorum. İlk teklife bütün hizmet kollarımızla birlikte bu teklife kapalıyız diyerek tepkimizi koymuştuk. Kamuda çok fazla sorun var. 3 milyon 200 bin memur ve 1 milyon 900 bin de memur emeklisi bu süreci dikkatle takip ediyor. Bu toplu sözleşmede de bir kez daha ifade etme fırsatı bulduğumuz şey kamu, sorun çözmek yerine sorun üretiyor. Bütün sorunların toplu sözleşme masasına yüklenmesi yorucu oluyor. Bize 3.5+3.5 mesajlar yoluyla verildi. Bugün ifade edilen 3.5+3.5 ve 2019 için 4+5 için elimize kalemi veriyor ama içine mürekkebi koymuyor. Bu teklifin kalemi verdiği gibi mürekkebi de içine koyması gerekiyor. Teklif adaletin kapısını aralıyor ama kalkınmanın kapısını aralamıyor. Biz de bir adım atacağız. Bu süreci adım adım istişare ettik. Müzakere edilebilir bulduğumuz bu teklif sonrası müzakere edip kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız. 2 yıl önce imzaladığımız toplu sözleşmenin altında olmayı bu anlamda çok doğru bulmuyoruz. 1-2 puan altına imza atacağımızı bu anlamda kamu işveren heyeti de düşünmesin. 2 yıldan bugüne Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılar ve sorunlar var. Türkiye çeşitli risklerle uğraşıyor. 15 Temmuz gibi mahiyetini ve maliyetini çok iyi bildiğimiz tüm kamuoyunun takdiridir. Değerlendirmemizi yapıp açıklamamızı kısa bir süre içerisinde yapacağız.” dedi.

Uzlaşma çıkması zor gibi görünse de; sendikanın açıklamasında her iki durum içinde, açık kapılar bulunuyor. Uzlaşma çıkmazsa hakem heyetine gidilecek..

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    %d blogcu bunu beğendi:
    çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle