Hareket67

TSO SEÇİMLERİNİ KİM KAZANIR?

TSO SEÇİMLERİNİ KİM KAZANIR?
1.153
14 Eylül 2017 - 9:48

TSO SEÇİMLERİ VE KONJONKTÜREL İTTİFAKLAR

Yerel gündem bugünlerde TSO seçimleri. Ne konuşmaya çalışırsanız çalışın arkadaşlarınızla, söz mutlaka TSO seçimlerine geliyor.

İktidar partisinin hafta sonu ilçe kongresi var. Hiç gündemde bile değil. Hatta İlçe Başkanı Fatih Çakır, bu eksikliğin farkında olarak STK’ lar ile görüşmeler yapıp basına da haberi gönderdi ama TSO seçimlerinin gölgesinde kaldı kongresi. Burada tabi ki, tek adaylı olması, sonucun belli olması gibi etkenlerin varlığından söz edilebilir.

TSO seçimlerinde, yeni bir oluşum daha çıkmazsa ve son anda birileri, başka birisi lehine çekilmezse 4 aday yarışacak gibi görünüyor. Birisi mevcut başkan Yaşar Tetiker, birisi Niyazi Özcan, birisi Arslan Keleş, son olarak da Mustafa Özkan.

7 ayrı grupta yapılacak yarış. Bu 7 gruptan taraflar, 2 grupta birbirlerinin galibiyetini kabullenmiş durumdalar. TSO seçimlerini yakından takip edenler bu grupları ve kimlerin galibiyetinin kabul edildiğini biliyorlar.

Bu 4 adaydan 2 tanesi birer grubu almış görüldüğü için bir ile başlayacakken diğer iki aday sıfır ile başlayacak. 5 grupta ise durum dengede gibi görünüyor. Nispeten artı ya da eksi fark olabilir ama galibi ilan edecek boyutta değil. Tabiri caizse ‘maç ortada’ gibi görünüyor.

Seçimlerin ittifaklara sahne olması, bazıları için hoş gibi görünse de beraberinde birçok sıkıntı da doğurur.

Sebebine gelince; Bu gibi ittifaklar fikri temele dayanmaz. Konjonktürel bir birlikteliktir. Konjonktür değiştiği anda o ittifak bozulur.

Konjonktürel birliktelik, çıkar ortaklığı demektir. Yani; ’’Benim çıkarım şu an için seninle aynı yolu yürümeyi gerektiriyor. O nedenle seninle yol yürüyorum’’ demektir.

Bu gibi ittifaklar sorunlara da gebedir. Belki ilk hedef için sabrederler. Mevcut iktidarı yıkabilirler. Ama ilk hedefe ulaştıktan sonra kişisel hedefler devreye girer. Kişisel hedefler devreye girdikten sonra da çarşı karışır..

Ben bireysel olarak böyle ittifakları pek etik bulmuyorum.

Bana göre; normal şartlarda yan yana gelip beraber hareket etmeleri mümkün olmayanların, bir hedef için bir araya gelemeyeceklerin, ortak hedef belirlemeleri; işin içinde bir üst aklın olduğu anlamına gelir.  Ya da bir araya gelenlerin ortak korkuları ve/veya gizli gündemleri vardır.

TSO seçimlerinde de konjonktürel bir ittifak söz konusu. Hep beraber göreceğiz ki; bu konjonktürel birliktelikte, ortak çıkarın bireysel çıkarlarla çatışması anında orada çatırdamaları getirecektir. Zira orada lider konumunda bulunan kişiyi sadece hedefe ulaşana kadar desteklerler. Birkaç tane lider olan kişi vardır işin içinde. Bu da en çok, ilk olarak liderliği kabul edilen kişiye zarar gelecek demektir.

Seçmen bu hareketi gördüğünde; belki canı gönülden değil ama oyunu bozmak adına mevcut iktidarı destekleyecektir. Zira orada bir mağduriyet görmüştür.

Bu gibi ittifakların desteklendiği seçimlerde yaşanmıştır. O seçimlerin ardından üç ay geçmeden verdiği oya pişman olan sayısı oldukça fazladır. O ittifakın içinde olduğuna pişman olan sayısı da oldukça fazladır.

TSO seçimleri, mevcut iktidar ile konjonktürel ittifak arasında yaşanacak gibi görünüyor. Mevcut iktidarın yıpranmışlığına karşı konjonktürel ittifakın sürekli olmayışı tecrübesi diğer adaylara bir zemin hazırlar mı? bilemiyorum ama seçmenin ne yapacağı hiç belli olmaz..

Bu, çok özel bir strateji gerektirse de; 7 grupta yapılacak yarışta bir taraf 3 grupta diğer taraf ta 3 grupta galip gelir de kalan tek grupta diğer iki adaydan birisi kazanırsa ne olur?

 

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle