Hareket67

Herşey İYİ olacak dediler..!..

Herşey İYİ olacak dediler..!..
951
21 Kasım 2017 - 0:40

Herşey İYİ olacak dediler..!..

Ortadoğu’da bir dünya savaşı yaşanıyor. Bir tarafın başında ABD’nin diğer tarafın başında Rusya’nın olduğu ve 17 Aralık 2010 yılında  ‘Arap Baharı’ adıyla başlayan bir savaş. Ancak Suriye’de kitlendi kaldı. Sonraki aşamaya bir türlü geçemedi.

Bir tarafın başı olan ABD, bölgeye coğrafi olarak o kadar uzak ki arada kıtalar var.

Diğer tarafın başı Rusya, Suriye’ye gelene kadar, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak gibi ülkeleri geçebilmesi gerekiyor. Yani 5 ülke sonra Suriye’ye ulaşıyor.

Bir de öyle bir ülke var ki, sınırlarında yapılıyor bu savaş.

Adı TÜRKİYE..

Türkiye’nin Suriye ile 911 KM. sınırı var.

Suriye’nin Kuzey komşusu olan Türkiye’nin yanı sıra Doğusunda Irak, Güneyinde Ürdün, Güney Batısında ise, İsrail ve Lübnan var.

5 ülke ile sınırı olan Suriye, düşünelim şimdi komşularda durum ne?

Irak’ta durum ortada zaten bölünmek üzereyken Türkiye’nin hamleleri ile son anda kurtuldu. 8 sene süren İran- Irak savaşının bitmesinden sonra da suların durulmadığı bir ülke. 1991 yılında ülkeye giren ABD, o gün bugündür orada. 26 senedir aktif olarak ülkede olan ABD, bölgeyi buradan idare ediyor.

Ürdün, aynı zamanda İsrail ile komşu. İsrail ile ilişkilerini gerginlikten yumuşamaya çevirmeye çalışıyor. Kendisine dokunmayan yılan bin yaşasın havasındalar.

Lübnan, daha geçtiğimiz günlerde Başbakan Hariri ülkesini terk etti. Amerikancı Suudi Arabistan ile başı belada.

Gelelim İsrail’e;

Hemen dibinde yaşanan bir savaşta, İsrail gibi bir ülkenin bu kadar sessiz kalması mümkün mü? Stratejik ortağı ABD ile aynı safta tabiiki.

ABD’nin diğer stratejik ortağı İngiltere’de bazı şerhler düşse de ABD’nin yanında.

Avrupa Birliği ise; Suriye’nin toprak bütünlüğünden bahsetmekte ve savaş için direkt taraf gibi görünmemektedir.

Savaşın diğer tarafının başı olan Rusya ise, İran ile beraber hareket etmekte, Suriye’de ise Esat yanlısı tavır sergilemektedir.

Bu savaşın, birinci derecede ilgilisi ise Türkiye’dir.

Türkiye için, tıpkı Irak gibi Suriye’nin de toprak bütünlüğü önemlidir. Sınırlarında yeni ve terör devletleri kurulması çabasından son derece rahatsızdır. Türkiye’nin sınırlarında oluşacak kargaşa ülkemizi tehdit etmektedir.

‘Türkiye eğer kendi içinde bazı problemlerle uğraşırsa Suriye ve Irak’ta yaşanacak gelişmelere müdahil olacak gücü kendinde bulamaz’ düşüncesiyle bakın Arap Baharı başlangıcı sonrası Türkiye’de neler oldu?

12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra;

2012’de TSK’nın 26. Genel Kurmay Başkanı, tutuklandı. Aynı yıl Suriye, Türkiye’nin uçağını düşürdü.

2013’e gelindiğinde Reyhanlı’da patlama ile 52 kişi hayatını kaybetti.

Gezi Olayları başladı.

Türkiye, Suriye’nin helikopterini sınır ihlali gerekçesiyle düşürdü.

17-25 Aralık operasyonları yapıldı.

2014’e girdiğimizde hemen başlarında Adana’da meydana gelen savcılık ile MİT tırları olayı yaşandı.

Işid, Musul’da başkonsolosluğu kuşatıp 49 çalışanı esir aldı. Çalışanlar bir süre sonra Türkiye’ye getirildi.

Işid’in, Suriye’de Ayn-el Arab kuşatması, HDP’nin Türkiye’de protestoları ve 50 kişinin hayatını kaybetmesi yaşandı.

Bu arada 30 Mart’ta yerel seçimler, 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleşti. Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi.

2015’e gelindi ve Suriye’de bulunan Süleyman Şah Saygı Karakolu bir gece operasyonu ile yer değiştirdi.

HDP Diyarbakır mitinginde bombalar patladı. Suriye’den Türkiye’ye göçler hızlandı.

7 Haziran seçimleri yaşandı. Ak Parti çoğunluğu kaybetti. Çıkan meclis sandalye sayısı sonucunda CHP, MHP’ye başbakanlık teklifi verdi ama CHP-MHP ve HDP’nin beraber hareket etmesi gerekiyordu. Haliyle MHP Lideri Bahçeli bunu reddetti.

20 Temmuz’da Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde düzenlenen intihar saldırısı ile 32 kişi hayatını kaybetti.  2 gün sonra Ceylanpınar’da 2 polis evinde şehit edildi. Siirt’te yola döşenen mayının patlaması üzere 8 askerimiz şehit edildi. Dağlıca’da 16 askerimizin şehit edildiği saldırı gerçekleşti. Iğdır’da 13 polisimiz şehit edildi. 10 Ekim’de ise Ankara’da idi bu sefer teröristler ve tren garında bir etkinlik esnasında patlayan bombalar ve 103 kişinin hayatını kaybetmesi. Bunlardan hariç 6 şehidimizin olduğu başkaca saldırılarda yaşandı.7 Haziran 1 Kasım seçimleri arasında toplamda 167 şehit verdik.

1 Kasım seçimleri yapıldı ve Ak Parti tekrar çoğunluğu kazandı.

Kasım sonlarında Türkiye tarafından Rus Jeti düşürüldü. Türkiye ile Rusya arasında sıkıntılı zamanlar yaşanmaya başlandı.

İstanbul Sultanahmet’te, Ankara Güvenpark’ta, bombalı saldırılar sonucunda, 80 kişi daha hayatını kaybetmişti.

Ve 15 Temmuz’a gelindiğinde tarihin gördüğü en büyük ihaneti yaşadı Türkiye..

Türk Milleti, ihaneti gördü ve devletine sahip çıktı.

Bu ihanet hareketi de Türk Devletini yıkamadı. Hemen akabinde Ağustos Ayında Suriye’de Cerablus Bölgesini IŞİD’ten temizlemek için Fırat Kalkanı Operasyonu başlattı.

Aralık ayında bu sefer terör sporu seçmişti. Beşiktaş-Bursa maçı ve 45 vatan evladının şehadeti. Ardından Kayseri’de asker taşıyan halk otobüsüne saldırı ve 15 şehit daha..

2017’ye geldiğimizde İstanbul’da bir gece kulübüne düzenlenen saldırıyla 39 kişi hayatını kaybetti.

Terör hiç bitmedi vesselam.

İhaneti gören Türk Milleti, coğrafyaya dar gelen tarihi de görmüştü. Sadece Türk Milleti değil, iktidar partisi de görmüştü bunu.

İktidar partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi siyaseten bu gerçeği gören partiler olmuşlardı. Geçmişte siyasetin gereği olarak birbirlerine rekabet ederken kullanılan bütün sözler geride kalmıştı. Coğrafyamız, küresel güçler tarafından, yeniden pay edilmeye başlanmış, bu paylaşımda da Türkiye devre dışı bırakılmak istenmişti. İlgili ilgisiz bütün piyonlar kullanılmıştı.

Türkiye var oluş-yok oluş mücadelesine girmişti.

Bilge Kağan’ın; ‘’Ey Türk! üstte gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir?’’ sözleri tarihteki sayfalardan çıkmış, coğrafyamızda tekrar kendini bulmuştu adeta.

Gelişmeleri bu şekilde okumayan kitleler başka bir mücadele içine girdiler. Siyasi bir gelecek inşa etmek için yarışa girdiler. İşin ilginç tarafı ise; bu kadar savaş, terör yaşanırken, coğrafya lime lime edilmeye çalışılırken, bütün bu yaşananlar gözleri önünde cereyan ederken; Herşey İYİ olacak dediler..!..

 

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle