Gündem

Nisan meclisinde geçmiş borç polemiği..

Nisan meclisinde geçmiş borç polemiği..

Kdz.Ereğli Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısında inin AK Parti Grup Sözcüsü Numan Korkmaz ile Belediye Başkanı Halil Posbıyık arasında borçların geçmişten kalan kısmı hakkında polemik yaşandı.

Meclise Halil Posbıyık 2020 yılı faaliyet raporu anlatılıp oylanırken yerini yeni seçilen 1. Başkanvekili Gönül Çelik’e bıraktı. 2020 yılı faaliyet raporu , AK Parti Gurubu’nun “ret” aylarına karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

Oylama öncesi AK Parti ve CHP gurupları sözcülerinin rapora ilişkin yaptıkları konuşmalarda, “bir önceki belediye yönetimi daha çok borçlandı” polemiği yaşandı. Belediye Başkanı Posbıyık ise Kent Meydanı projesinin yapılması için ‘destek istediği’ AK Parti grubunu eleştirdi.

Tarafların 2020 yılı faaliyet raporu hakkındaki sözleri şöyle oldu:

CHP Grup Sözcüsü Tayyar MENDEŞ: 

CHP Grup Sözcüsü Mehmet Tayyar Mendeş, raporun oylanması öncesi konuşmasında, Hüseyin Uysal dönemini işaret ederek yaklaşık 11 milyon tutarında kredi kullanıldığı söyledi. Mendeş, sözlerini şöyle sürdürdü: “2020 yılında faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için hedeflenen 224 milyon civarındaki Gider Bütçesi’nin 165 milyonluk kısmı gerçekleştirilmiş. Yüzde 73’lük bir gerçekleşme oranı var. Bu gerçekleşme oranı da bir anlamda bir miktar tasarrufa gidildiğini gösteriyor. İller Bankası’ndan alınan kredilere baktığımızda ise bu alınan kredilerin çoğunluğu bir önceki döneme ait borçlar olduğu gözüküyor. Neredeyse yüzde 90’ı önceki dönemden kalan borçlardır. 11 milyon 352 bin civarındadır. Gelirler içerisinde yine dikkat çeken bir husus var. Geçmiş yıllara baktığımızda, gelirler içerisinde elektrik ve havagazı tüketim vergilerinin oransal değeri yüzde 8’lerde iken 2020 Yılı Bütçesi’nde yüzde 2 gibi çok komik bir değere düşmüş. Müdürlüklerin hedeflerinde baktığınızda ise yüzde yüzlük hedeflere ulaşılmıştır.

AK Parti Grup Sözcüsü Numan KORKMAZ: 

Cevap veren AK Parti Gurup Sözcüsü Numan Korkmaz ise geçmişte yapılan yatırımlara dikkat çekerek, “2017 yılı yatırım harcamalarına bakarsanız yatırım harcamaları zirve yaptı” dedi. Yatırımların görsellikten ziyade hizmete dönek yapıldığını ifade eden Korkmaz, şöyle dedi:
“Geçtiğimiz yıllarda da stratejik planı incelediğinizde, stratejik planla 2020 Yılı Bütçesi’nin uygulanması arasında hedeflere tam ulaşılamadığı ya da ulaşılmakta değişik sebeplerle eksik kaldığı; gelir-gider bütçelerine baktığında da yine gerçekleşme oranların geçmiş yıllara göre daha az olduğu, bunun yanında İller Bankası’na toplam 11 milyon borç var. Bunun büyük çoğunluğu geçmiş dönemde yapıldığı belirtilmekteyse de; yapılan harcamalar, evet belediyeler için görsellik önemli ama görsellikten daha ziyade yatırım ve hizmet önemlidir. 2017 yılı yatırım harcamalarına bakarsanız yatırım harcamaları zirve yaptı. Yani paranın büyük çoğunluğu yatırıma harcanmıştır. Belediyeler borçlanma yapacaktır. Liberal ekonomilerde hizmet borçlanma ile de olur. Birbirimizi tenkit ederken borçlanmanın önceden, sonradan geldiği araştırılmaz. Sonuç itibari ile biz, yapılan hizmete bakıyoruz. Her seferinde bu borç eskiden geldi, öteki beriden geldi mantığı yerine önümüze bakıp Ereğli’yi kalkındırmak lazım.””

Başkan POSBIYIK:

Meclis Başkanı Halil Posbıyık da muhalefet partisi olmaları nedeni ile Devlet hizmetlerinden yararlanamadıkları ileri sürdü. Kent Meydanı projesinin yapılması için gerekli olan 50 milyon liralık krediyi İller Bankası’ndan alabilmek için AK Partili guruptan yardım isteyen Posbıyık, şu ifadeleri kullandı:
“Numan Bey konuştu, ben hiçbir polemiğe girmek istemiyorum. Numan Bey’den rica edeceğim; yarın belediyede buluşalım. Kent Meydanı için 50 milyonluk bir kredi talebimiz var. Bu bölgede, bilançosu en temiz olan belediye biziz. Geçmiş dönemden kalan bütün borçlara ödedik. İller Bankası’na sıfır borçtayız. Devletin vergisini veriyoruz. SSK’sını veriyoruz. Hiçbir yere borcumuz yok. Zonguldak ve Kozlu belediyeleri durmadan İller Bankası’ndan krediler alıyor ama Ereğli Belediyesi olarak bir alamıyoruz. Burada eğer bir hata varsa AK Parti Gurubu’nda vardır ya da AK Parti İlçe Başkanlığı’nda kabahat var demektir. Veya milletvekillerinde kabahat var demektir. Çünkü biz iller bankasına gittiğimizde CHP’li belediyesin diye anında duruyor. Zonguldak’ta kanalizasyonu Devlet yapıyor. Gezi parklarını Devlet yapıyor. Kozlu’da geçiş köprülerini Devlet yapıyor. Allah rıza için Ereğli’de bir tane Devlet’in yaptığı bir iş var mı? Kaymakamlık binası şuanda belediyenin binasında kirada. Devletin temsilcileri Ereğli’nin kiracısı. İlçe Emniyet Müdürlüğü de vatandaşın evinde kirada oturuyor. En zor dönemim bu döneldir. Çünkü muhalefet belediyesi olduğum için hiçbir yerde işlerim yürümüyor. Kredi alamıyorum, hiçbir şey vermiyorlar. E peki bir şeyler yapın yahu. Bu dönem en büyük sıkıntım bir hükümet baskısı iki pandemi dönemi. Bütün buna rağmen AK Parti ve CHP guruplarına teşekkür ediyorum. Çalışma arkadaşlarıma çöpçüsüne varana kadar. En iyi belediyelerden birisiyiz.”

Meclis toplantısı yayının sonlarına doğru yaşanan polemiği videonun son bölümlerinde izleyebilirsiniz.

 

Related posts

Festival programı netleşti..

Haberci Ereğli

Son 3 ayda 40 araca ceza

Haberci Ereğli

AZMAN’DAN GÜNAY’A AÇIKLAMA

Haberci Ereğli

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.