Hareket67

MHP’DE MUHALEFET HAREKETLERİ

MHP’DE MUHALEFET HAREKETLERİ
870
04 Temmuz 2017 - 12:56

MHP’DE MUHALEFET HAREKETLERİ

Her siyasi lider, vefatıyla beraber aklımıza gelemeyecek kadar sırlarla beraber gider. Hele ki ideolojik bir siyasal hareketin lideri ise, bu sırları tahmin edebilmek bile imkansız hal alır.

Böyle liderlerin ardından, yerine geçecek liderler adeta ateşten bir gömlek giyerler. Her halükarda karşısında en az bir muhalif hareket oluşur. Çünkü böyle liderlerin, etrafında bir takım özellikleri olan yardımcıları vardır. Bu yardımcıların da, her biri kendi özelliği nedeniyle lidere daha yakın olduğunu ve ondan çok daha fazla şeyler öğrendiğini, gelişmelere daha çok vakıf olduğunu hisseder.  Bu nedenle de vefat eden liderin yerine kendisinin geçmesi gerektiğini düşünür.

MHP’nin 1997 de başına gelen olay da aynen budur aslında.

Başbuğ Türkeş’in 1997 yılında vefatıyla, MHP içindeki liderlik yarışını Devlet Bey’in kazanmasının ardından bir muhalefet hareketi başlamıştı. Devlet Bey’in Genel Başkan olmasını istemeyenler o tarihten itibaren muhalefet etmeye devam ettiler. Buna parti içinde doğal karşılanabilecek bir muhalefet diyebiliriz.

1999 -2002 arasındaki 57. Hükümet dönemindeki iktidar ortaklığı sürecinde, tek başına iktidarlık olmamasına rağmen,  izlenen politikaları beğenmeyip muhalefet edenleri de anlayışla karşılayabiliriz. Hatta o hükümet ortaklığının dağılmasına sebep olan, ‘ipimizi küresel güçlere çektirmeyiz, çekecekse Türk Milleti çekecektir’ diyerek 2 Kasım 2002 tarihini yeni seçim tarihi olarak belirleyen açıklamanın ardından yapılan muhalefeti de bu anlamda düşünebilir, doğal karşılayabiliriz.

2 Kasım 2002 ‘de yapılan seçimlerde meclis dışında kaldığımız süreçte; Hayatının hiçbir döneminde aktif siyaset yapmamış, bütün seçim propagandasının ana hattını milliyetçilik üzerine kuran Cem Uzan ve Genç Parti gerçeğine rağmen, o dönemde yapılan muhalefeti de anlamaya çalışabiliriz.

Buraya kadar yapılan muhalefeti, içeriğini doğru bulmasak da, anlamaya çalışabiliriz. Doğal bir sonuç olarak görebiliriz.

2007 yılında Cumhurbaşkanı seçimlerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, 367 garabetinin önüne geçmesini beğenmeyip muhalefet edilmesini, Ülkücü duruşu olan bir kitlenin kabul etmesi mümkün değildir.

2007 yılından sonra yapılan muhalefet artık kontrolden çıkmıştır.

Hatırlayınız 2010 referandumu. O referanduma MHP, ‘hayır’ diyeceğini açıklamıştı. Sebeplerini de izah etmişti. Buna karşı gelmek mantıklı değildi ki; Bugün yaşanan FETÖ terörünün önünü açan en önemli alt yapı çalışması olduğu bugünlerde gayet net olarak biliniyor.

Özellikle bu referandum sürecinden sonra yapılan muhalefetin, sınırları zorlayan derecede hakaretler içermesi, kabul edilebilir bir muhalefet tarzı değildir.

2011 seçimlerinin önünde ve arkasında FETÖ’ nün MHP ile uğraşmasını unutmak mümkün mü?

2015 seçimleri ve 6 ay içinde yaşanan gelişmeler ve 1 Kasım itibariyle başlayan MHP Genel Merkezi ve Lideri Devlet Bahçeli’ye karşı muhalefetin tarifi mümkün olmayacak şekilde sınırları zorlaması.

MHP içinde hukuki süreçlerin başlaması, bu sürece 2010 referandumundan sonra yargıya çöreklenen FETÖ’ nün hakimlerinin müdahil olması, bunlara karşı verilen hukuk savaşının unutulması mümkün mü?

Hele ki; hakimin birinin, geçmişte (hakimlikten önce) MHP ile bağı olması nedeniyle, ‘o hakim ülkücü’ diye şikayet edilmesi, MHP içinde ki muhalefet açısından açıklanabilir bir durum olabilir mi?

Gelelim bu yazının yazılmasının asıl sebebi olan, Ülkücü Hareketin geçmişte çok sevdiği, Arif Şirin isimli Ozan Arif olarak bilinen kişinin bayram günü sosyal medya da paylaştığı şiir ile Ülkücülerin nefretini kazanmasına..

Bunun adı muhalefet değildir. Ayrışmaya, bölünmeye hizmet etmek için yapılan son hamledir. Bilerek ve istenerek yapılmıştır. Arkasındaki düşüncenin Ülkücü Hareket içinde olası bölünmeyi hızlandırmak olduğu da aşikardır.

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle