Hareket67

Maksat üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi?

Maksat üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi?
943
07 Ağustos 2021 - 0:01

Maksat üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi?

Kdz.Ereğli’de cami yapımı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Zonguldak’ta 04 Haziran 2021 günü Uzun Mehmet Camii’nin açılışı konuşmasında dillendirilince, durumdan vazife çıkaran herkes ‘nereye cami yapılır?’ sorusunun cevabı aramaya başladı. Çıkan sonuca göre en iyi yer, kent meydanının içi. Bu düşünceyi beğenenler var, beğenmeyenler var. Şimdi bunları tek tek ele alarak değerlendirmeye çalışacağız.

Bir rivayete göre; Başkan Posbıyık’a, kent meydanına camiyi eklemesi karşılığında, çok katlı otopark ve askeriye lojmanlarının alanının da belediyeye devrinin yapılacağı, hatta altlarına otopark yapılacağı ve bunların işletmesinin de belediyeye verileceği ve hatta halk kafenin mülkiyetinin de belediyeye devredileceği söylenmiş ve Başkan Posbıyık bunu kabul etmemiş.

Bunları duyunca aklıma şu soru geliyor:

Kent Meydanı projesini yaptırmak için gerekli finansman bulunmuş, projesi çizilmiş, her şey hazırken yaklaşık 90 milyon TL’ lik finansmanı yakın, oraya bir camii yapalım, karşılığında yukarıdaki yazılı olan desteği devlet eliyle vermiş olalım.

Devletten bu kadar yeri, bir cami yapımı için verebileceğini taahhüt edebilenler, bu kadar yere camii niye yapmayı düşünmezler?

Ayrıca o yerlerin belediyeye devirleri ne kadarlık bir zaman alacak? Şifaen söylenen sözler üzerine kurumlar işlem yapabilir mi? ‘Taahhüt edildi’ diye koca projeden vazgeçilir mi? Hem de yaklaşık 90 milyonluk finansman sağlanmışken..

Pekiyi neden ille de kent meydanına yapılması isteniyor? Neden bu ısrar? Mesela belediyeye tahsis etmek istedikleri, yapılacak kent meydanına yaklaşık 50 metre mesafedeki askeriye lojmanlarının olduğu yere neden yapılmıyor?

Askeriye lojmanlarının olduğu yeri belediyeye tahsis edebiliyorsanız, cami yapımı için de tahsis edebilirsiniz mesela. Ayrıca başkaca yerler de tahsis etmek zorunda kalmazsınız. Askeriye lojmanlarının bina ömrü ya doldu ya da dolmak üzere. Ancak katlı otoparkın bina ömrünün dolmasına en az 50 sene var. Bina ömrü dolmamış bir yapıyı da yıkarak maddi külfet eklememiş olunur.

Cami için Kdz.Ereğli belediyesinin sahil projesinde yer var. Şahsen ben buna da karşıyım. Daha doğrusu Başkan Posbıyık’ın tanıtımını yaptığı proje içindeki şekline ve yerine karşıyım. Ama meseleye Belediye kanadı bir başka projede yer vererek, meselenin cami yapılması meselesi olmadığını göstermiş durumda. Çarşı içinde 13 dönümlük yerin rayiç bedelinden daha az bir destek ile cami meselesi çözülebilir. Ha bu arada caminin şeklinin de değişmesi iyi olabilir.

Maksat üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi?

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle