Hareket67

Kooperatif yolsuzlukları: Varan 1

Kooperatif yolsuzlukları: Varan 1
Avatar
Engin PINAR( [email protected] )
1.951
12 Ocak 2021 - 19:30

Kooperatif yolsuzlukları: Varan 1

Kooperatifçiliği insanların bir araya gelip iktisadi anlamda güç birliği yaparak toplum yararına katma değer yaratması olarak tanımlayabiliriz. Ülkemiz özelinde ise bu hususun böyle olmadığı, kooperatifçiliğin halk nezdinde güven kaybettiği, birçok kooperatifin ve yöneticilerinin yolsuzluklarla anıldığını üzülerek görüyoruz.

Peşinen şunu söylemem gerekirse kooperatifçiliğe karşı değilim. Ancak kooperatif aracılığıyla yapılan usulsüzlüklere karşıyım. Çeşitli STK’ların kooperatif kurarak sektörüyle alakasız işlere bulaşmasına da karşıyım.

Ereğli’ de iyi işler çıkaran kooperatifler var elbette. Hatta yenisi kurulan bir kadın kooperatifi var. Amacına hizmet edecek şekliyle kullanılan kooperatifleri destekliyorum. Karşı olduğum şey sanırım net olarak belli oldu.

Hep merak ederdim denetimi yapılan bir kooperatif nasıl soyulur, kaynakları nasıl sömürülür diye?

Bu araştırmayla öğrenmiş oldum.

Şimdi sizlere yazı dizisi şeklinde, ilgili STK’ nın sektöründen uzak bir kooperatifi içinde meydana gelen yolsuzluk ve usulsüzlüklerden bahsedeceğim.

Varan 1

Yakın tarihte bir kooperatifin denetim kurulunun yapmış olduğu inceleme sonuçları, hasbelkader tarafıma ulaştı. Aldığım bilgiler karşısında ağzım açık kaldı.

Kooperatif yöneticilerinin huzur hakkı aldığını öğrendim. Yöneticilerin aldığı ve kooperatifin kazancından ödenen bu huzur hakkının, kooperatifin yıllık karının zaman zaman %15’ ine denk geldiğini gördüm.

Kooperatifte mali müşavir, yeminli mali müşavir ve danışman adı altında yapılan yıllık ödemelerin kooperatifin yıllık gelirinin %20’ sine denk geldiğini, bu ödeme miktarının da ortalama 330 asgari ücrete tekabül ettiğini öğrendim. Yani bu kooperatifin yıllık net karı 1.650 asgari ücrete denk geliyor.

5 yıllık sürede yöneticilerine huzur hakkı, mali müşavir, yeminli mali müşavir adı altında 1.300.000 TL ödeme yapıldığını öğrendim. Bu rakamlar inandırıcı gelmeyebilir. Gelişmelerin 2007-2012 yılları arasında geliştiğini göz ardı etmeyelim. Yıllara sair bu para karşılaştırıldığında bugün için bu paranın tam 1.600 asgari ücreti geçtiğini öğrendim.

Kooperatif yöneticilerinin cep telefonu giderlerinin yıllık 18 asgari ücret tuttuğu bir kooperatif.

Yıllık bugünkü parayla ortalama 150.000 TL büro gideri olan bir kooperatif.

Bu kooperatif, genel kuruldan 100 birim para harcama yetkisi alıyor. 450 birim TL fatura kestiriyor. Aradaki fark olan 350 birim ne olmuş? Bu sorunun cevabı halen bulunamamış vaziyette.

Sonra bu kooperatif bir konaklama hizmeti veren ve merkezi olan STK’ nın bir yan kuruluşu olan kuruma, mallarını pazarlıyor. Sattığı ürün karşılığında 1.000 birim para alıyor. Kooperatif, Konaklama hizmetinden başkaca bir hizmeti olmayan kuruma 1.500 birim ödeme yapıyor. Ne var bunda? Bu bir ticaret diyebiliriz. Ancak sadece konaklama hizmeti veren kurum lehinde, 500.000 TL bir fark nasıl oluşmuş? Bunun da cevabı yok.

Bu kooperatifin, konaklama hizmeti veren bu kurumdan kendisini ilgilendirmeyen hangi hizmeti satın aldığını soruşturma heyetleri bile anlayamamış.

Bu dosya beni çok yordu. Okudukça, inceledikçe, dinledikçe içim kararıyor. Ayrıntısını ilerleyen günlerde yine anlatırım. Bir kooperatifin içi nasıl boşaltılır? Gördüğüm, inceldiğim evrak en canlı örneği oldu.

Müstecirlere yapılan ve 3. Şahsılara yapılan bazı ödemeler başlı başına bir muamma. Yalnız benim gördüğüm Yönetim huzur hakkı, yeminli mali müşavir, mali müşavir, danışman, büro gideri, basına yapılan ödemeler, personel giderlerinin söz konusu kooperatifin yıllık karının zaman zaman 2,5 katına karşılık geldiğini muhasebe kaydından üzülerek görüyorum. Yıllık karının 2,5 katı fazla ödeme neyle, nasıl yapıldı?

Koca koca adamların koca koca imzaları var ama ceza alan var mı?

Bu aşamada yok. Olacak mıdır? Bekleyip göreceğiz. Takibini bırakmayacağız.

Yazı dizimize devam edeceğiz.

 

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    %d blogcu bunu beğendi:
    çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle