Hareket67

Kdz.Ereğli bir servetin üzerinde mi oturuyor?

Kdz.Ereğli bir servetin üzerinde mi oturuyor?
2.331
24 Nisan 2021 - 17:40

Kdz.Ereğli bir servetin üzerinde mi oturuyor?

Kdz.Ereğli bilindiği gibi Taşkömürünün bulunmasıyla bir yeraltı servetinin üzerinde kurulu olarak bilinen bir ilçemiz. Son zamanlarda tespit edilen yeni bir servetin daha üzerinde olduğu anlaşıldı.

Nedir bir servet?

Salep..

Salebin Türkiye’deki, belki de anavatanı konumundaki Ereğli’de pek kimse farkında değil. Bunu fark ederek Ereğli’de kooperatifleşmeyi sağlayan Murat Karabaş’a salebi sorduk. Kendisi de; ”Ereğli’de bir tarımsal servetin üzerinde yaşadığımızın farkında olmayan çok insanımız var ama bunun farkında olan şehir dışından gelen vatandaşlar var. Kaçak yollarla toplama yapıyorlar. Bunlar mücadele ediyoruz”  dedi.

İşte Murat Karabaş’ın konuya ait söyleidkleri:

Salep bitkisi, ülkemizde nadir yetişen ve devlet korumasına alınan bir bitki türüdür. Toplanması yasaktır ve kaçak toplanması ile ilgili olarak çok yüksek cezaları vardır. Üretimi özel izine tabidir. Gıdadan kozmetiğe, endüstriden tıbba kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Tıbbi aromatik bitkiler sınıfındadır. Yüksek gelir getiren bitkilerdendir.

Özellikle Kdz.Ereğli kırsalında bulunan salepler ülkemizdeki bir çok salep otoriteleri tarafından aromatik olarak en kaliteli salepler olarak belirtilmiştir. Ancak bu kadar önemli (en az bölgemizde bulunan Taş Kömürü kadar) ve kıymetli olan bu salep bitkisi maalesef bölge halkımız tarafından hiç bilinmemektedir. Fakat, il ve ilçe dışından gelen bazı kişiler tarafından kaçak olarak sökümü yapılmak suretiyle toplanmaktadır.

Bölgemizdeki saleplerin varlığından ve yüksek kalitede olduğundan ve bundan dolayı il ve ilçe dışından gelen bazı kişiler tarafından kaçak olarak salep toplanılması hakkında Kdz.Ereğli İlçe Kaymakamı Sayın İsmail ÇORUMLUOĞLU ve Kdz.Ereğli İlçe Tarım Müdürü Sayın Osman GÜNAYDIN’ ın bilgileri bulunmaktadır ve kendilerine bu konuda herhangi bir ihbar geldiğinde çok büyük bir hassasiyetle ilgilendiklerine şahidiz. Hatta geçtiğimiz haftalarda yine bu kaçak olarak salep toplamak isteyenler, ilçemiz Subaşı (Süleymanbeyler) köyü Süleymanbeyler Göleviç yolayrımı mevkiinde il dışından gelip çadır kurmak marifetiyle (alenen adeta gözümüze sokar gibi) gelenler olmuş. Duyarlı vatandaşlarımız tarafından bu kişiler ile ilgili olarak konu hakkında ilçe tarım müdürlüğü ve Kdz.Ereğli Kaymakamlığı bilgilendirilmiş olup, SALEP KAÇAKÇILARI nın Jandarma/Polis nezaretinde il sınırları dışına çıkartılmıştır. Ancak aynı kişiler olduğu tahmin edilen bu şahıslar bu defa ilçemizde ev kiralamak suretiyle gündüz araçlarla kırsalda kaçak salep toplayıp akşam kiraladıkları çeşitli evlerde barınmakta oldukları tespit edilmiş ve yine konu hakkında bilgisi olan duyarlı vatandaşlarımız tarafından ilgili yetkililere ihbar edilmiştir.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    %d blogcu bunu beğendi:
    çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle