Hareket67

KAYYIMA KAYYIM MI ATANDI?

KAYYIMA KAYYIM MI ATANDI?
371
27 Ekim 2019 - 14:46

KAYYIMA KAYYIM MI ATANDI?

CHP’de 31 Mart 2019 Yerel İdareler Seçimleri öncesinde belediye başkan aday adaylıklarının açıklandığı dönemde, ilçe başkanı Sertan Ocakcı’nın istifa etmesiyle, tüzük gereği ilçe sekreteri olan Sevdekar Aras’ın 9,5 ay süren vekaleten ilçe başkanlığı, CHP genel merkezinin, 22 Temmuz günü, başında eski ilçe başkanlarından İsmail Fota’nın olduğu, 5 kişilik geçici yönetim ataması ile sona erdi.

Kimileri buna; ‘‘CHP Ereğli’ye genel merkezden kayyım atandı’’ dedi. Hukuken öyle olmasa da parti içinde işletilen bu sistem, fiilen kayyım atamasıydı.

İşin aslı neydi? 5 kişilik yönetim geçici olarak atandı ve görevi; partiyi olağan kongreye götürmekti. İsmail Fota ve 4 arkadaşı da bunu yapmaya çalıştı. 20 Ağustos olağan kongre tarihi olarak açıklandı. Adaylar çıktı, basın toplantıları yapıldı. 19 Ağustos günü akşam üzeri saat 17:00’da gazetecilere kongrenin iptal edildiğine dair bilgiler aktı.

Sebebi neydi? Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın eşi Neriman Posbıyık’ın aday olmasıydı. Gerekçeli karar açıklanacak dendi. O günden beri açıklanmadı.

22 Temmuz tarihinde 30 günlüğüne atanan İsmail Fota’nın da 24 Ekim tarihine kadar süren 2 aylık ilçe başkanlığı dönemi de yine bir atama ile sona erdi. Bu sefer ki atamada Dr. Eylem Ertuğrul’dan 17 asil 5 yedek olmak üzere toplam 22 yönetici ismi istenmesi belki ‘kayyıma kayyım atandı’ algısını bertaraf etmek için olabilir. Ancak devir teslim töreninde Başkan Eylem Ertuğrul’a da görevinizin tam açılımı nedir? Diye sorduğumuzda verdiği cevap; ‘’atamamız olağan kongreye kadar geçerli’’ oldu.

İsmail Fota’nın atamasında 30 günlük süre varken ve 5 kişilik bir yönetim iken, Dr. Eylem Ertuğrul’un atanması süreyle sınırlı olmayıp olağan kongre yapılana kadar olması ve 17+5 kişilik yönetim istenmesi; ‘’kayyıma kayyım mı atandı?’’ sorusunun cevabını verir mi bilemiyorum. Her ikisinde de görev partiyi olağan kongreye götürmek. Birisinde 30 günlük sınırlama varken diğerinde ucu açık bir süre var. Bu konuda takdiri okuyucuya bırakalım.

Gelelim Dr. Eylem Ertuğrul’un görevi boyunca karşılaşabileceği  bazı sorunlara..

Yönetim kurulu listesini ilk kez, Hareket Zamanı programımızda, canlı yayında biz açıkladık. Olağanüstü kongre aşamasında adaylığını açıklayan Ali Kocamanoğlu listedeydi. Bu durumun tartışılacağı açıktı. Olumlu bakan da var olumsuz bakan da.. 

Milletvekili Ünal Demirtaş’ın listeye müdahale etmek istediği, Eylem Ertuğrul’un da buna müsaade etmediği kulağımıza gelenler arasında. 

Neriman Posbıyık tarafı, genel merkezden gelecek, ‘etik kurulu kararını’ bekliyor. Bu karar çıkarsa Neriman Hanımın aday olmaması ya da olamaması kendilerine bir zarar vermez. Sorun genel merkezin bu kararı parti tüzüğüne koyup koyamayacağı ile alakalı. Zira o vakit bu karar, bir bireyin anayasal hakkı olan seçme ve seçilme hakkını engellemiş olacak. CHP Genel Merkezi bu kararı tüzüğüne işletebilir mi? Hukuken sorunlu bir durum var. Parti tüzükleri, siyasi partilerin anayasasıdır. Ancak hiçbir parti tüzüğü de Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aykırı olamaz. Etik kurulu kararı tüzüğe işlenmeyip genelge olarak, örgütlere gönderilse bile tavsiyeden öteye gidemez. Tavsiye kararına uyma zorunluluğu olmadığından Neriman Hanım tekrar aday olur. Böyle bir durumda kongreyi de kazanırsa tekrar o kongre de iptal edilir mi? İsmail Fota, görevdeyken canlı yayın programımızda kendisine bunu sorduk. O da aynı soruyu Örgütlerden Sorum Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’ya sorduğunu, Salıcı’nın da kendisine ve yanında olanlara o kongrenin de iptal edileceğini söylediğini ifade etti.  

CHP Genel Merkezi Neriman Posbıyık’ın adaylığını istemiyor. Neriman Hanım da anayasal hakkını kullanmak istiyor. Bakalım Dr. Eylem Ertuğrul bu durumun içinden nasıl çıkacak? İşi oldukça zor görünüyor.

Hareket Medya gazetemizin bu ay 150. sayısı çıktı. 150. sayımız Cumhuriyet Bayramımızın 96. yılına denk geldi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Devlet-i Ebed Müddet İnşallah..

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle