Hareket67

KAR-KIŞ, BU NASIL BAKIŞ?

KAR-KIŞ, BU NASIL BAKIŞ?
Avatar
Engin PINAR( [email protected] )
943
20 Ocak 2021 - 15:43

KAR-KIŞ, BU NASIL BAKIŞ?

Kar- kış etkili günlerden, bembeyaz zeminli yollardan merhaba herkese.

Malumunuz bir kooperatif meselesinin üzerine gidiyoruz bu aralarda. Fahiş rakamlar, acayip fatura alış-verişleri. Huzur hakkı adı altında dağıtılan ulufeleri andıran giderler vs.

Burada bitiyor mu?

Hayır bitmiyor tabii ki. Başkaca çarpık ilişkilerin, fahiş fiyatların olduğu başkaca kurumlar, şirketler vs ve başka sorunlar yok mu?

Elbette var. Mesela Özel idareden alınan çimento, kum, çakıl vs gibi inşaat işleriyle alakalı çarpık ilişkiler var Ereğli’de. Bu dosyayı da açacağız. Kimler bu ürünleri alıp, bir yerlere verdiğini iddia edip, iddia ettiği dernekte böyle kayıtların olmadığı durumlar yaşıyorlar. Bu dosyayı da açacağız.

Ancak malum gündem: kar, kış.

Yaklaşık 1 hafta öncesinden meteoroloji uyarılarını yaptı. Biz gazeteciler de haber portallarımzda bu uyarıları duyurduk.

Kar aynen meteorolojinin uyardığı zaman dilimlerinde geldi. Yani kimse hazırlıksız yakalandık diyemez. Bu gibi doğa olaylarında kaymakamlık ve belediye birisi şehir içini diğeri köy yollarını açık tutmak için çaba sarf ederler. Zaman zaman bunda başarılı oldukları gibi başarısız oldukları da görülür.

Bu gibi doğal olaylar yaşandığında;

İlk amaç ana arterleri açık tutmaktır.

Şehir içinde araç parkları olduğu için köy yollarına nazaran biraz daha zor işler bu kar temizliği. Ana arterleri açık tutmaktır gaye. Köy yollarında nispeten daha kolaydır. Yol kenarları araç parkıyla dolu değildir. Kepçe sürdükçe yol kenarına atar kar birikintilerini.

Diğer gaye acil hastaların hastaneye ulaşmasıdır.

Bu nedenle öncelikle hastane yolları temizlenir. Belediye araç parkından birkaç iş makinesini ambulanslara tahsis eder. Ambulans nereden hasta alacaksa kapalı yolları varsa açmaya çalışır. Hatta bu durumlarda başkaca araçlarını da ambulans ile alınmasını gerektirmeyen hastalar için tahsis eder.

Bir diğer gaye de yine hastalarla ilgilidir. Özellikle diyaliz merkezlerine gitmek zorunda olan hastaları oraya götürmek ve geriye döndürmek.

Bu gibi doğa olaylarında ticaret tamamen durmaz. Zira yeme – içme gibi ihtiyaçlar, afet dinlemez. Bu nedenle ticaretin döndüğü yerlerde de yolların açık olması gerekir.

Gelelim Ereğli’de yaşanan doğa olayında kaymakamlık ve belediyenin bu görevlerini yapıp yapamadığına.

Ana görevlerini her iki kurum da yapmıştır. Yani hastane yolları açık, ambulansların gidemediği yer yok, hastalar hastaneye ulaştırılmış, diyaliz merkezlerine araç tahsisi yapılmış, hastalar gideceği yerlere götürülmüş. Köy yolları olabildiğince açık tutulmaya çalışılmış.

Aksaklıklar olmuş mudur? Elbette olmuştur. Ama çok şükür kötü bir sonuçla karşılaşılmamıştır.

Yaşanan bu doğa olayında Ereğli’de bir de elektrik kesintileri yaşandı.

Kar-kış bastırınca; şehirde yıkılan direkler, alt yapı yetersizliği gibi nedenlerle Enerji-SA elektrik verme hizmetini gerçekleştirememiştir. Bu hizmet eksikliği için Enerji-SA, doğa olayı 1 hafta öncesinden bilinmesine rağmen, tedbir alamamış vatandaşı mağdur etmiştir.

Enerji-SA; tahsilat ve elektrik açma-kapama personeli kadar bu gibi afetlere hazırlık için de personel ayırması gerekliliğini görmüştür. Vatandaşların isyanı haklıdır.

Alaplı Kent Konseyi Başkanı Yasin Ören, aynı zamanda gazeteci olan bu arkadaşımız kent konseyi başkanı sıfatıyla Enerji-SA’ yı mahkemeye vereceklerini açıkladı.

Başkan Posbıyık, enerji kesinleri için vatandaşların belediyeyi araması üzerine bir açıklama yapma gereği duymuştur. Ereğli’de yaşayan vatandaşlarımız bu açıklamayı da sosyal medya hesabımdan şahsen yapmış olduğum canlı yayın ile anlık olarak duydular.

Başkan Posbıyık, enerji kesintisinin belediyeyle alakası olmadığını ifade etti.

İktidar ile muhalefet elbette birbirleriyle rekabet halindedir. Yerelde iktidar olan Halil Posbıyık’ı, yine yerelde muhalefet olan AK Parti cenahının eleştirmesi normaldir. Bu eleştiriyi abartarak ifade etmekte de özgürdürler. İcraat makamında oldukları yani yerelde de iktidar oldukları 5 yıllık bir süreç yaşadı Ereğli. Her şeye muhalif olan kitle o zaman Hüseyin Uysal’a da muhalifti. Yapacak bir şey yok. Siyasette bu var. İktidar olan da muhalefet olan da kendince doğru olanı yapıyor.

Kooperatif usulsüzlükleri de özel idare üzerinden vurgun yapanları da anlatmaya devam edeceğiz.

BU KÖŞE YAIIZMIDAKİ KONUYLA İLGİLİ BİRKAÇ HABER LİNKİMİZİ DE AŞAĞIDA PAYLAŞIYORUM:

BELEDİYE ACİL HASTALARIN YARDIMINA KOŞUYOR

TERMİNALDE BEKLEYEN 300 YOLCUYA YEMEK…

ENERJİ-SA’YI MEHKEMEYE VERMEYE HAZIRLANIYOR..

POSBIYIK: “ÖZELLEŞTİRMENİN SONUCU BUNLAR”

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle