Hareket67

Kadına Şiddete Karşı Mücadele

Zonguldak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü münasebetiyle ve İl Müdürü Kemal Gümrükçü imzasıyla, yazılı bir basın bildirisi yayımlandı.

Bakanlık çatısı altında alınan önlemler ve bazı önerileri kapsayan açıklama şu şekilde:

Ülkemizde kadınlara yönelik şiddet, sağlıklı aile yapısına ve toplumsal huzurumuza büyük zarar veren bir ivme göstermektedir. Bu nedenle kadınların ekonomik, ruhsal, yasal ve sosyal olarak güçlendirilmesi amacıyla 2012 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri kurulmuştur. Merkezimizden; şiddete uğrayan ya da risk altındaki kadınlar, şiddet uygulayan bireyler ve toplumun tüm tarafları (kadın, erkek, çocuk) yararlanmaktadırlar.

Merkezimiz; Temel insan haklarına dayalı, kadın erkek eşitliğine duyarlı, sosyal devlet ilkesine uygun olarak hizmet sunarak, şiddetsiz yaşam hakkının korunması ve şiddetin önlenmesi odaklı yaklaşımı ele alır. Mağdurların kendilerini güvende hissetmelerini amaçlarken, yine mağdurların ekonomik, hukuki, sosyal ve psikolojik açıdan desteklenmesini ve güçlenmesini esas alır. Gizlilik prensibini dikkate alarak hizmet sunmanın yanı sıra, çocuğa ilişkin yapılacak işlemlerde çocuğun yüksek yarar ve esenliğini gözetir.

Şiddet Mağdurlarına Yönelik Sunulan Hizmetler:

Aile içi şiddete maruz kalan kadınların ve çocukların yaşadığı şiddet sonrasında
gereken tedavi hizmetlerini koordine etmek,

Şiddet mağduru kadınlara, varsa çocuklarıyla birlikte ihtiyaç durumunda barınma yeri
sağlamak,

  • Hayati tehlikenin bulunması halinde koruma altına almak
  • Geçici/sürekli maddi yardımlar yapmak,
  • Hukuki destek vermek, dava takipleri yapmak,
  • İş edindirmeye yönelik destek vermek,
  • Şiddet uygulayanlara eğitim ve danışmanlık desteği hizmetleri tarafımızca sunulmakla birlikte

 

Şiddet Uygulayana Yönelik Hizmetler:

  • Öfke kontrolü,
  • Rehabilitasyon,
  • Alkol ve madde bağımlılığı ile mücadeleye yönelik danışmanlık ve yönlendirme,
  • Meslek edinmesi yönünde danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunulmaktadır.

Amacımız; Şiddete maruz kalan kadınlara destek olmak üzere başvurabileceği kurum ve kuruluşlar tarafından sunulan hizmetlerden ve yasal haklardan etkin bir şekilde yararlanmalarını sağlamaktır. Gerek ülke içinde gerekse ilimizde kadına karşı şiddeti en aza indirgemek, kadınları yüksek refah düzeyine ulaştırmak ve şiddet olgusunu normalleştirmek yerine şiddetin toplumsal bir sorun olduğu gerçeğini ortaya koymak temel çalışma prensibimizdir. Zonguldak Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak sadece 25 Kasım günü değil yılın her gününün kadınların uğradıkları şiddetin ortadan kaldırılması için bir başlangıç noktası olmasını temenni ediyoruz.

 

Kadına Şiddete Karşı Mücadele Zonguldak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü münasebetiyle ve İl Müdürü Kemal Gümrükçü imzasıyla, yazılı bir basın bildirisi yayımlandı. Bakanlık çatısı altında alınan önlemler ve bazı önerileri kapsayan açıklama şu şekilde: Ülkemizde kadınlara yönelik şiddet, sağlıklı aile yapısına ve toplumsal huzurumuza büyük […]

Kadına Şiddete Karşı Mücadele

739
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle