Hareket67

HİÇ BAŞBUĞ BOŞUNA KONUŞUR MU?

HİÇ BAŞBUĞ BOŞUNA KONUŞUR MU?
853
26 Ağustos 2017 - 1:06

HİÇ BAŞBUĞ BOŞUNA KONUŞUR MU?

Türkiye yeni bir parti ile daha tanışacak. Ya da mevcut bir tabela partisi satın alınıp, gerekli bürokratik işlemler yapılarak, adı değiştirilip yenilenecek.

Şimdi birkaç pencereden bu durumu değerlendirelim.

Bu yeni partinin genel başkanı kim? Meral Akşener.

Meral Akşener kim? En son MHP milletvekili, meclis başkanvekiliydi.

MHP’ye Genel Başkan olmak istiyordu. Bilindiği gibi MHP, ülkücülerin siyasi alandaki temsilcisi..

Yani; Ülkücüleri temsil etmek isteyen bir kişiydi.

Parti kurma aşamasındaki Meral Akşener’in yol arkadaşları, MHP içindeki genel başkanlık koltuğunu isteyen diğer üç kişiden ikisi olan Ümit Özdağ ve Koray Aydın. Onlar da MHP Genel Başkanı olarak, ülkücüleri temsil etmek istiyorlardı.

Yeni kurulacak olan parti için, dört eğilimin bir arada olduğu bir oluşum olacağı, ideolojik kaygılardan uzak olacağı ifadeleri kullanıldı. Yani artık ülkücüleri temsil etmekten vazgeçmiş, başka eğilimlerdeki vatandaşları da temsil etmek istediklerini ilan etmiş oldular.

Yeni parti kurucularının MHP’de iken ki iddialarından birisi, mevcut Genel Başkan’ın, ülkücüleri iktidardan uzak tuttuğuydu. Yani kendileri Genel Başkan olursa, Ülkücüleri iktidara taşıyacaklardı. Şimdi ülkücülere deniyor ki; ‘siz de destek olun dört eğilimdeki herkesi iktidara taşıyalım’.

Dört eğilim, dört yapraklı yonca misali, değişik ekollerden gelen fikirleri barındıracak. Haliyle teşkilatlanması da buna göre yapılacak. Farklı fikirlerin bir araya gelmesi, nihai hedef olan iktidar gerçekleşse bile, ülkücüleri iktidar yapmayacak.

Merkezde bir parti olarak düşünülen yeni parti, daha önce çokça denenmiş bir oluşum. En sonunda da 2002 seçimleriyle beraber siyaset mezarlığına gömülmüş bir siyasi tercihtir. Uzun yıllardır siyasi yelpazede böyle bir akım yokken, bunun tekrar canlandırılmak istenmesi, denenmesi bir tercihtir elbette. Ülkücüler açısından bakıldığında, geçmişte de bu gibi oluşumların içinde olanlar olmuştur. Şimdi de olabilir.

Bu yeni oluşumun hedeflerinin arasında, MHP’yi meclis dışına çıkarmak ve kendilerinin meclise girmesini sağlamak var. Bunu da, meclis aritmetiğinde kilit parti olma görevini üstlenmek güdüsü ile yapıyor. Herhangi bir siyasi partinin, meclis aritmetiğinde üstlenmek isteyeceği rol için negatif bir şey söylememiz mümkün değildir. Ancak; Ülkücülerin siyasi temsilcisi olan MHP’nin içinden taban oluşturarak çıkıp, MHP’yi meclis dışına atmak için çaba harcamasına, Ülkücülerin tepkisiz kalmasını beklemek sanırım pek iyiniyetli bir bakış açısı değildir.

Gelelim bu oluşumun Ülkücüler üzerindeki etkisine..

Ülkücüler, dört eğilimi buluşturan daha önceki siyasi partilere teveccüh etmediler. Bu oluşuma da teveccüh etmeyeceklerdir. Hiç kimse gitmeyecek gibi bir iddiam yok, tabii ki gidenler olacaktır. Geçmişte ne kadar gitmişse şimdi de o kadar giden olacaktır. Hele parti kurulup şekil almaya başladığında, biran gaflete düşerek gidenler de geri gelmek isteyeceklerdir.

Ülkücülerin MHP’den başka bir yerde siyaset yapamadıklarına yakın tarih şahittir. Başbuğ Türkeş’in ’’ Ülkücülük MHP’de olur(!)’’ sözü, boşuna söylenmiş bir söz değildir.

Hiç Başbuğ boşuna konuşur mu?

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle