Hareket67

Gülüç Belediyesi Usta ve Kalfaların MYK’sına el attı

Gülüç Belediyesi Usta ve Kalfaların MYK’sına el attı
870
03 Eylül 2020 - 18:10

Gülüç Belediyesi Usta ve Kalfaların MYK’sına el attı

Gülüç Belediyesi ile Batı Karadeniz Usta ve Kalfalar Yardımlaşma Dayanışma Derneği, “Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında iş dünyasına nitelikli eleman kazandırıyor.

Bilindiği gibi, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu çerçevesinde, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirildi. Son resmi gazetede yayınlan 26 ilave meslek ile belge alma zorunluluğu getiren meslek sayısı 143’e ulaştı.

Gülüç Belediye Başkanlığı ile Batı Karadeniz Usta ve Kalfalar Derneği olarak tamda bu noktada Kdz.Ereğli’de aktif çalışan kişiler ile iş arayanların nitelikli eleman statüsünde daha kolay iş bulmalarına yardımcı olma adına “sosyal sorumluluk projesi” kapsamında belgelendirme hizmetine imkan ve olanak sağlıyor.

% 100 devlet destekli olup, gerek firmalara ve gerekse iş arayan kişilere hiçbir mali yük getirmediği gibi iş arayanların kısa vadede iş bulmalarına olanak sağlayan belgelendirme süreci ile alakalı açıklama yapan Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa DEMİRTAŞ konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu.

“Öncelikle belediye yönetimi olarak bizler her zaman bölgemizin ve bölge insanımızın geleceğinin kaygısını yaşıyor ve bu yönde projeler üreterek yaşanılır ve huzurlu bir belde, mutlu bireyler oluşturma adına tüm imkânları araştırarak seferber eden bir belediye yönetimini benimsiyoruz.
Bölgemiz, yakın coğrafyadaki birçok ilimize oranla istihdam açısından avantajlı sayılabilecek ölçüde ancak mevcut iş sahaları nitelikli eleman bulma noktasında ciddi sıkıntılar yaşamakta. Bununla birlikte mevcut işletmelerin tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alması sebebi ile bu işletmeler yeni çıkan kanun çerçevesinde çalıştırdıkları veya çalışmak üzere yeni işe alacakları kişilerde Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aramakta.
Ancak, söz konusu Mesleki Yeterlilik Belgesi temini, belgeye ihtiyacı olan kişilerin ızdırabı ve korkusu haline gelmiş durumda. Çünkü bahsi geçen belgelendirme hizmeti ile ilgili yakın coğrafyada yetkilendirilmiş bir belgelendirme firması bulunmamakta. Belge ihtiyacı olan işçi adayının da bu belgeyi alabilmek için en yakın yer olan İstanbul’a gitmesi gerekiyor. Bu durum ciddi bir zaman kaybı ile birlikte zaten ekonomik sıkıntı işinde olan kişiye birde ciddi bir maddi külfete sebebiyet veriyor.
Tam da bu noktada belediye yönetimi olarak bu konuda bölge insanımızın ihtiyacının giderilmesine yardımcı olma, gerek zamanlarını daha verimli kullanmaları ve gerekse maddi kayıplarının önüne geçme adına Mesleki Yeterlilik Kurumunun onayladığı yetkilendirilmiş bir belgelendirme firması ile vardığımız anlaşma çerçevesinde sınav ve belgelendirme hizmetini bölgemiz insanının ayağına getirdik. Bölgemiz adına hayırlı olsun” dedi.

Diğer taraftan söz konusu sosyal sorumluk projesinin ortaklarından olan Batı Karadeniz Usta ve Kalfalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa YILMAZ ise konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bizler inşaat sektöründe tehlikeli ve çok tehlikeli işlerin merkezinde bulunan kişileriz. Takdir edersiniz ki bir inşaatta temelden çatıya dek pek çok alanda hizmet verilmekte ve bu işlerin her biride beraberinde risk ve tehlikeyi barındırmakta. Başkanı bulunduğum usta ve kalfalar derneği üyelerini bilinçlendirmek her birini nitelikli bireyler haline getirmek amacıyla bu projeyi hayata geçirdik. Proje üzerinde çalışırken bölge insanının geneline hitap etmesi amacıyla projeyi Gülüç Belediye Başkanımız Demirtaş ile paylaştık. Belediye başkanımız bölgeye hizmet etme arzusunda olan biri olduğundan projemizin tarafı oldu kendisine proje ortağımız olmasından dolayı bir kez daha teşekkür ederim. Bu proje bölgemiz için ciddi bir kazanımdır. Usta ve Kalfalar Derneği ile Gülüç Belediyesi olarak 20 günde bir bölgemizde Mesleki Yeterlilik Belgelendirme sınavları açacağız. Sınavlar % 100 devlet teşvikinde olduğundan adayların hiçbir şekilde maddi kaybı olmuyor, sınav sonrası adayın parası hesabına iade ediliyor, teorik ve pratik olmak üzere iki aşamadan oluşan sınavlarımıza kayıt yapmak isteyen adayların 0532 763 07 58 No.lu telefonlardan derneğimize müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    %d blogcu bunu beğendi:
    çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle