Hareket67

EREĞLİ’Yİ YAKMAYIN..

EREĞLİ’Yİ YAKMAYIN..
1.164
08 Ekim 2017 - 0:09

EREĞLİ’Yİ YAKMAYIN..

Zonguldak’ın, büyükşehir veya bütünşehir adıyla tek elden yönetilmesi Ereğli’yi bitirecek bir hamle olacaktır.

Ereğli, Zonguldak içinde, en büyük ilçemizdir. Bu, her anlamda büyüklüktür. Ekonomisi büyüktür, nüfusu büyüktür, toprakları büyüktür.

Ereğli, Zonguldak içinde, İstanbul ve Ankara’ya Alaplı ile beraber en yakın ilçemizdir.

Ereğli, Zonguldak içinde, sosyal yaşam anlamında en yaşanılacak ilçemizdir.

Zonguldak büyükşehir ya da bütünşehir olduğunda bunların içinde değişecek büyüklükler olacaktır.

Yoğun bir şekilde göç yaşanacaktır.  Tersanelerin kapanmasından sonra bir süre direnen vatandaşın 2011 itibariyle başlattığı göçlerin üzerine yeni göçler eklendiğinde nüfus büyüklüğünü de kaybedecektir.

2010 yılında il nüfusu 619 bin 703 iken, 2011 yılında 612 bin 406 olmuştur. O tarihten itibaren sürekli göç veren ilimiz, 2016 yılsonu itibariyle 597 bin 524 olmuştur. 6 yılda nüfus kaybımız 22 bin 179 kişi.

Erdemir’in varlığı nedeniyle belki ekonomik olarak, o da makro anlamda, büyük ilçe olarak kalacaktır. Gelir dağılımı açısından dengesizlik had safhaya çıkacaktır. TÜİK’in geçtiğimiz ay yayınladığı, gelir dağılımında birbirine yakın iller arasında Karabük ve Bartın ile beraber Zonguldak en dengeli illerdi. Bu artık hayal olacaktır.

Bürokrasinin ilçede yapılacak herhangi bir şeye bile ne kadar zarar vereceğini düşündüğünüzde bu projenin Ereğli’ye katacak hiçbir artısı yoktur.

Ereğli Belediyesi bir belde belediyesi gibi olacaktır. Siyaseten Ankara’da zaten varlığı yokluğu belli olmayan Ereğli’nin tamamen bitmesi anlamına da gelecektir.

Kısacası; Hükümetin siyaseten, il belediye sayısını artırmaktan başka hiçbir şeye yaramayacak bu adımı, Ereğli için felaket olacaktır.

Yerel de iktidar kanadı siyasiler, Ankara siyasetine uyum sağlamak adına, Ereğli’yi heba ederlerse bunu siyaseten cezalandıracak olan da seçmendir. Bu şartlar altında iktidarın mesela belediye başkan adayının kim olduğunun hiçbir anlamı olmayacaktır. Zira kaybetmeye mahkumdur. Bölgede 3 milletvekili bulunan iktidar partisi, bir milletvekilini bile, sadece ideolojik olarak oy kullanan vatandaşlardan alacağı oy ile belki bulabilecektir.

Siyasi iktidarın yerel siyasetçileri bu kararı engellemek için elinden geleni yapmak zorundadır. Muhalefet zaten buna karşı çıkacaktır. Ekonomik olarak bütün esnaf bu işten zarar göreceği için TSO ve hemen hemen bütün sivil toplum kuruluşları bu olayın karşısında birleşmek zorundadır.

Ereğli’de birlikte hareket etmekte zorlanan bütün dinamikler, bu olay karşısında birleşerek tarihi bir görevi üstlenmek zorundadır. Bunu başarırlarsa Ereğli bu olaydan güçlenerek çıkar. Siyaseten de güçlenir, ekonomik olarak da güçlenir.

Aksi durumda Ereğli’yi hep beraber yakarız..

Gelelim durup dururken bu yazının nereden çıktığına..

Durup dururken çıkmadı..

İktidar partisi ilçe başkanının da bir demecinde bütünşehir veya büyükşehir çalışması olduğunu hatırlıyoruz. Üzerine de; Bazı noktalarda bu çalışmaların yapıldığı, kısa süre sonra bunun patlak vereceği, haberini aldık..

 

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle