Hareket67

Ereğli’nin kaderiyle oynanmasına karşı birlik zamanı

Ereğli’nin kaderiyle oynanmasına karşı birlik zamanı
Avatar
Engin PINAR( [email protected] )
746
25 Haziran 2020 - 17:13

Ereğli’nin kaderiyle oynanmasına karşı birlik zamanı

Kdz.Ereğli’de kurulu bulunan ERDEMİR, özelleştirme zamanında(2006) OYAK grubunun bir kuruluşu oldu. O dönemden sonra zaman zaman eleştirildi. Şehre arkasını dönmekle itham edildi. Çok ta haksız değildi bunu söyleyenler. Ancak şimdi konumuz bu değil.

Konumuz, 18 Haziran tarihinde yapılan toplantı ve sonrasında yaşananlar..

Neden bu toplantılar düzenlenmeye başladı?

Erdemir’in Özel Endüstri Bölgesi kapsamına alınması için önceki dönem AK Parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nun özel çabası sonucunda ve dönemin Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın da bunda bir sakınca görmemesi üzerine sessiz sedasız bir gelişme yaşandı.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri sonucunda Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerinin değişmesiyle konunun, halk tarafından bilinmeyen yönleri de ortaya çıkmaya başladı.

Peki neydi bu halk tarafından bilinmeyen yönler?

*Erdemir’in, ülkedeki tüm kurum, kuruluş ve şahıslar gibi ödemekle yükümlü olduğu vergileri Ereğli’ye ödemeyecek olması. (Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi, Emlak Vergisi,

*Erdemir’in fabrika sahası içinde birçok yapının yapı ruhsatı ve yapı kullanma izninin olmaması.

 • Erdemir’in baca gazları, çelikhane cürufu ve deniz deşarjı konularında önlem almaması bu konularda yapılan yazışmalara herhangi bir dönüş yapmaması.

Bakınız Erdemir’in aylık ortalama 1 milyon TL (ESKİ PARAYLA 1 TİRLYON YAPIYOR) Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi ödemesi gerekiyor.

2020 yılı için tahakkuk eden Emlak Vergisi 13 milyon 200 bin TL. Erdemir eksik beyan verme ve sınıflandırmasını da gecekondu gibi beyan ettiği için 13 milyon 200 bin TL ödemesi gereken vergiyi 2019 yılında 6 milyon 950 bin TL olarak ödemiş oluyor.

Bu eksik ve yanıltıcı beyanlar nedeniyle Ereğli Belediyesi tarafından mahkemeyi yanıltıcı bilgi vermekten suç duyurusunda bulunulacağını zaten Başkan Posbıyık basın toplantılarında ifade etmişti.

Özel Endüstri Bölgesi kapsamına dahil olduğunda, bu vergileri Kdz.Ereğli Belediyesine ödemeyecek.

Hiçbir işlemini Ereğli Belediyesi üzerinden yapmayacak.

Halihazırdaki yükümlülüklerinden sıyrılmış olacak.

Yani tabiri caizse Ereğli içinde ayrı bir hükümranlık kurmuş olacak. Ereğli ile bir bağı kalmayacak.

Peki bütün bunlar olduğunda Ereğli halkı ne kazanacak?

El cevap: HİÇBİR ŞEY…

Erdemir, özel bir şirket olduğu için karlılık esaslı düşünceye sahip olabilir. Minimum risk ile maksimum kazanç sağlamayı eldeki en kıt kaynaklar ile en fazla kar elde etmeyi düşünebilir. Bu ticaretin doğasında vardır. Erdemir için, kendisine ait yükümlülükleri ha belediye aracılığıyla ödemiş ha bakanlık aracılığıyla fark etmez. Ekonomiye makro seviyede bakanlar (iktidar bu açıdan bakabilir) Erdemir’in yapacağı ödemeleri bakanlık aracılığıyla yapmasında bir sorun görmeyebilirler. Ancak bunun da elbette bir siyasi sonucu olacaktır. İktidar da bu riski alır mı? Hep beraber göreceğiz.

Ereğli ile Erdemir arasındaki anlayış farkı en kaba haliyle böyle.

Ereğli’nin seçilmiş belediye başkanı ve çalışma arkadaşları da bu paraların Ereğli’den kalması için çaba sarf ediyorlar. Ereğli’de kalırsa belediye elde ettiği bu gelirleri şimdiye kadar Ereğli halkı için nasıl harcıyorsa (yol, su, asfalt vs belediyecilik hizmetleri) öyle harcamaya devam etmesi demektir. Bu karar imzalanırsa yani Erdemir Özel Endüstri Bölgesi kapsamına dahil edilirse, Kdz.Ereğli Belediyesinin gelirlerinde çok ciddi bir düşüş yaşanır. Bu da hizmette geri kalınmaya yol açar. Belediye personel sayısında çok ciddi düşüşler yaşanır. Belediye diğer gelirlerini yükseltmek zorunda kalır. Bu da vatandaşa yansır. Bir süre sonra Erdemir, bütün ihtiyaçlarını Ereğli dışından tedarik etmeye başlar. Kaldı ki şu halde bile birçok ihtiyacını Ereğli dışından karşılamaktadır. Ereğli bir süre sonra da yaşanılmaz bir hal alır ve hızla göç vermeye devam eder.

O halde Ereğli’de yaşayanlar olarak, bu Özel Endüstri Bölgesine Erdemir’in dahil edilmesine karşı çıkmak zorundayız. Bu mesele, siyaset üstü bir meseledir. Şimdi birlik zamanı..

 

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle