Hareket67

Değişen değişmeyen başkanlar // Posbıyık AK Parti’ye mi geçecek?

Değişen değişmeyen başkanlar // Posbıyık AK Parti’ye mi geçecek?
1.470
27 Mart 2021 - 23:03

Değişen değişmeyen başkanlar // Posbıyık AK Parti’ye mi geçecek?

Ereğli’de gündem konusunda maşallahımız var. Değişen başkanlar, değişmeyen başkan, Başkan Posbıyık transfer mi oluyor?
Yakın zamanın gündemine baktığımızda; Ereğli Gazeteciler Derneği seçimleri, Muhtarlar Derneği seçimleri, Türk Metal Sendikasında Yakup Yılmaz’ın başkanlığı, Başkan Posbıyık’ın AK Parti’ye geçme iddiaları var. Teker teker değerlendirelim.

Mesleğimizi ilgilendirdiği için EGD ile başlayalım.
İki adaylı bir seçim yaşadık 19 Mart 2021 Cuma günü. Başkan adayları Şafak Erel ve Necati Günay’ın listeleri yarıştı. Yarışı kazanan Şafak Erel ve yönetimi oldu. 78 geçerli oyun 43’ünü Şafak Erel’in Mavi listesi, 35’ini de Necati Günay’ın Beyaz listesi aldı.
Öncelikle Şafak Erel ve yönetimini tebrik ediyorum. Yeni yönetim ile alakalı herhangi bir eleştirim olmayacak. İcraatlarını izlemek gerekiyor. Doğru yapılanı alkışlayacağım gibi yanlış bulduğum bir icraat olursa da elbette eleştiri hakkımı saklı tutuyorum.
Benim bundan önceki seçimlerde bir oyum vardı. Bu seçimlerde de bir oyum vardı. Her ikisinde de oyumu kullandım. Seçimin sonucu için bir eleştirim yok. Benim sistemsel bir eleştirim olacak. Sürecin işleyişi açısından bir eleştirim var.
Maalesef Ereğli Gazeteciler Derneği seçimlerinin kaderini Zonguldak ve Alaplı’lı gazeteciler belirledi. Bunun müsebbibi kimdir bilmiyorum. Aslında aradığım o da değildir. Alaplı’da çalışan ama Ereğli vergi dairesine bağlı olan gazetecileri anlıyorum. Ancak işleri Alaplı’da, Zonguldak’ta olup, Ereğli ile bir işleri olmayan gazetecilerin EGD seçimlerini yönlendirmelerini ben kabul edemiyorum. Bana çok mantıklı gelmiyor. Benim eleştirim bundan ibarettir.


Muhtarlar Derneği Seçimleri de 25 Mart 2021 tarihinde yapıldı. Mevcut Başkan Şükrü Kılıç, güven tazeleyerek tekrar başkan seçildi. Rakibi Hikmet Erlat ile yapılan yarışın sonucu şöyle oldu. Geçerli 127 oyun sonucunda Şükrü Kılıç 81 oy alarak yeniden başkan seçilirken, Hikmet Erlat 46 oy aldı. Başkan Kılıç’ı da bu başarısından dolayı kutluyorum.


Türk Metal Sendikasında sürpriz sayılabilecek bir gelişme yaşandı. 16 Mart 2021 günü. Sendika Başkanı Metin Ercan ve Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Turgay Kavak’ın istifaları ile Başkanlık görevine Yakup Yılmaz atandı. Konuya ilişkin birçok senaryo dilden dile dolaştı. O senaryoları ben dikkate almıyorum. Ancak bildiğim şey şu ki; Metin Ercan dönemi gazeteciler arasında ayrımcılık yapıldı. Gazeteciler Türk Metal Sendikasıyla buna rağmen bir pozisyon almaya gitmediler. Aslında bu ayrımcılığı yapanın da sendika başkanı olmadığını çok iyi biliyorlar. Kimin başının altından çıktığını da çok iyi biliyorlar.
Türk Metal Sendikası Başkanlığına atanan Yakup Yılmaz’a başarılar diliyorum. Gazeteciler arasında bu dengesizliğe son vereceğini düşünüyorum. Sendikayı, bu anlamda yönlendirenlere, müsamaha göstermeyeceğine inanıyorum.


Gelelim Başkan Posbıyık’ın AK Parti’ye geçme ihtimaline..
Başkan Posbıyık 1994 yılında Belediye Başkanı seçildiğinden bugüne hemen her dönem; ‘falan partiye geçiyor’ iddiaları ortaya atılır. İlk defa duyulan ya da iddia edilen bir şey değil.
Başkan Posbıyık gereken cevabı zaten vermiş durumda. Verilen cevabı dikkatle okuduğunuzda alalede bir cevap olmadığı, kelimelerin dizilişinden cümlelerin okunuşuna kadar bakıldığında birçok anlam yüklenebileceği görülüyor.
Başkan Posbıyık, partiler üstü vurgusunu yapmışken, daha önce de bu gibi tekliflerin olduğunu ifade ederken, halka hizmeti öncelediğini ifade ederken, bir mesaj var gibi geliyor bana.
Açıklamanın finalinde ise; ”Ancak partim CHP’den ayrılacağım yolundaki değerlendirmeler spekülasyondan ibarettir.” demektedir.
Benim düşünceme göre; Eğer, iyi bir sonuç karşılığında AK Parti’ye geçecekse kazanan Ereğli olacaksa geçmesinde hiç bir mahzur görmüyorum.
İyi bir sonuç ne olur?
Buna ben örnek vermeyeyim. Okuyucu bu konuda düşünsün. Ne olursa Başkan Posbıyık’ın AK Parti’ye geçmesinde bir sakınca olmaz? Ama burada; ‘kazanan Ereğli olacaksa’ ön şartının altını bir kez daha çizeyim.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle