Hareket67

Bu gece kimin uykusu kaçacaktır?

Bu gece kimin uykusu kaçacaktır?
1.213
08 Şubat 2021 - 17:01

Bu gece kimin uykusu kaçacaktır?

AK Parti Zonguldak kongresi yapıldı. Zeki Tosun, beklenildiği gibi il başkanı oldu.

Tosun’un listesi merak ediliyordu. Özellikle Ereğli’den yönetime kaç kişi alacağı önemliydi. Birkaç bilinmeyenli denklem nasıl çözüme ulaştı?

Birkaç bilinmeyenli derken şunu kastediyorum.

Milletvekili Hamdi Uçar bir taraftan, İl Başkanı Tosun doğal olarak bir taraftan, Ereğli’den Fatih Çakır bir taraftan, mevcut ilçe başkanı Saffet Bozkurt bir taraftan listede söz sahibi olmak istiyordu. Başkaca söz sahibi olmak isteyenler de vardı. Ancak yazımıza konu bölümü Ereğli olduğu için bu pencereden bakıldığında söz sahibi olmak isteyenler nasıl sonuç aldılar?

Hamdi Uçar’ın Fatih Çakır’ı istemediğini artık sağır sultan duyduğuna göre bilinmeyen bir şey söylemiş olmuyoruz. Hamdi Uçar’a kalsa Ereğli’den 1 kişiyi bile yönetime almak istemeyeceği de konuşulanlar arasında yer alıyor.

Zeki Tosun liste oluştururken haliyle ilçe başkanı Saffet Bozkurt’tan isim istemiştir. Bizim duyumlarımıza göre; Bozkurt, Tosun’a 5 kişilik isim vermiş, içlerinden birisini yönetime almasını ifade etmiş. Ereğli’den Naci Yalçınkaya listeye bu kontenjandan girmiş.

Verilen 5 isimden Yalçınkaya ismi tercih edilmesini de değerlendirmek gerekirse; Tosun, hem ilçe başkanı Bozkurt’un listesinden bir kişiyi dahil etmiş oldu. Hem de Çakır’ın itiraz etmek istemeyeceği bir ismi dahil etmiş oldu. Bozkurt, verdiği 5 isimden Yalçınkaya’nın seçilmesini sanırım yadırgamamıştır. Muhtemelen kendisi de Ereğli’den listeye en azından bir kişiyi sokmak için yazdığı garanti isim olarak görmüştür.

Fatih Çakır, listeye neden girdi?

Çakır’ı, İl Başkanı Tosun mu listeye aldı?

Çakır, siyaseten adının kaybolmaması için kendi çabalarıyla mı listeye girdi?

İlk sorunun cevabını bulduğumuzda ikinci ve üçüncü sorunun cevabı da ortaya çıkacaktır.

İlk soruya cevap ararsak; Siyaseten Çakır’ın hedefleri olduğunu herkes biliyor. Ya Çakır’a; ‘yönetime gir, sonraki dönemde il başkanı olursun’ denildi. Ya Çakır’a; ‘yönetime gir, milletvekili adayı olmak için yolun açık kalsın’ denildi. Ya da bütün bunları Çakır, kendisi düşünerek listeye girmek için kendi imkanlarını kullandı.

Eğer genel merkez düzeyinde Çakır’ı yönetime girmesi için yönlendirme yapıldıysa, Çakır siyasi hedeflerine kitlenmiş olarak siyasi hayatına devam ediyor demektir.

Kendi imkanlarıyla listeye girmeyi başardıysa yine siyasi hedeflerine kilitlenmiş olarak devam ediyor demektir. Zira genel merkezdeki ağırlığı hala devam ediyor demektir.

Zeki Tosun, Çakır’ı kızağa çekmek için yönetime almış olabilir mi?

Siyaseten; Zonguldak’ın en büyük ilçesinin ilçe başkanlığını yapmış bir kişiyi il yönetimine almak, 7 sene ilçe başkanlığı yapmış olan Çakır’ı ortada bırakmamak anlamına gelebilir. Bu bir jest olarak algılanabilir.

Tosun, eğer görev sonrası milletvekilliği düşünüyorsa, Çakır’ı il başkanlığına ikna edip kendi adaylığı önündeki bir engeli ortadan kaldırmış olabilir. Bu da siyasi bir hesap olabilir.

Bütün bunları bir kenara koyarsak Çakır’ın listede olması en çok Hamdi Uçar’ı rahatsız etmiştir. Dolaylı olarak ta Ereğli ilçe yönetimini.

Hamdi Uçar’ın bir dahaki dönem listede olması biraz zor görünüyor. Önündeki en önemli engel Fatih Çakır olacaktır. İlçe başkanlığı kongresinde rol oynaması nedeniyle, Çakır’ı siyaseten bitirdiğini düşünüyor olabilir. Bitmiş olmadığını görerek bu geceyi uykusuz geçireceğini düşünebiliriz.

 

 

 

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle