Hareket67

BİZİM İLKEMİZ, ÖNCE ÜLKEMİZ

BİZİM İLKEMİZ, ÖNCE ÜLKEMİZ
558
18 Haziran 2017 - 19:40

Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacioğlu 25. Kuruluş yıl dönümü nedeni ile yazılı bir açıklama yayınladı.

Kuruluş felsefeleri ile beraber gündemi de değerlendiren Bacioğlu’nun açıklaması şu şekilde:

Merkezine insan, millet sevgisini, vatan sevdasını ve hizmet aşkını alarak 25 yıl önce “İnsan mukaddes, emek kutsaldır” anlayışıyla çıktığımız bu yolda; Hak, hukuk ve adaleti sadece kendimiz için yani mensuplarımız için savunmadık. Herkes için, ülkemizde yaşayan her fert için hak, hukuk ve en önemlisi adalet yani adil paylaşım istedik. “İnsan mukaddes, emek kutsaldır” anlayışımızın gereğini hep yerine getirmek ve yerli yerine oturtmak için çaba sarf ettik.

Konfederasyonumuza bağlı sendikalarla birlikte memur sendikacılığının gerçek manada yapıldığı tek adres olduk. Tüzüğümüzde yer alan ilkeler doğrultusunda; “Bizim ilkemiz önce ülkemiz” diyerek; üreten, yol gösteren, hak eden ve hak ettiğini mutlaka alan bir sendikacılık anlayışını Türk sendikal hareketine kazandırdık. Kamu görevlilerimizin haklarının yanında Türkiye Cumhuriyetinin birlik ve bütünlüğüne de sahip çıkmaya çalışmaktayız.

Mücadelemizin temel esası, ILO standartları ve uluslararası sözleşmeler referans alınmak suretiyle grevli, gerçek anlamda toplu sözleşmeli,  evrensel sendikal haklarla donanmış, refah ücretine kavuşmuş, geleceğe umutla ve güvenle bakan bir kamu çalışanı; birlik, bütünlük ve kardeşlik içinde yaşayan, huzurlu bir topluma kavuşmaktır.

40 bin kişilik büyük bir kitlenin aile sıcaklığı içinde bütünleştiği bu yuvada, ortak amaç ve sevginin ortaya çıkardığı sinerji ile hedefimizden şaşmadan, kurulduğumuzda belirlediğimiz ilkelerden sapmadan, memurlarımızın hak ve menfaatlerinin korunup, geliştirilmesi için çalışmaya devam ettik.

Kurulduğumuz günden bu güne kadar hiçbir güce teslim olmadan, dik duruşun, doğrunun ve haklının yanında, onurlu duruşun simgesi olduk.  Türk Büro-Sen’in yöneticisi için de üyesi için de bu bir şereftir. Bu yolda harcanan her emek, sendikal mücadele tarihine inanıyorum ki altın harflerle yazılacaktır.

Çünkü biz adam sende demedik, biz hakkı tutup kaldırmak için çıktığımız yolda tehditlere boyun eğmedik, boş vaatlere kanmadık, kimileri gibi önce ben demedik, ilkeli duruşun simgesi Türkiye sevdalıları olduk.  Onlarca mücadele arkadaşımızı Hakk’a uğurladık. Yüzlercesi emekli oldu. Daha fazlası nöbet değişikliği ile bayrağı yol arkadaşlarına teslim etti. Hiçbir dönemde ilkelerimizden taviz vermedik. Bu nedenle de bütün baskı ve yıldırma çabalarına rağmen gerçek anlamda sendikacılığın tek adresi olan sendikamızı Türk milletinin ve Türk memurunun gönlünden sökemediler, sökemeyecekler.
 15 Temmuz’da yaşadığımız hain darbe girişiminin ardından 100 binin üzerinde kamu görevlisi terör örgütüne yardım, yataklık iddiası ile açığa alındı, büyük çoğunluğu ise KHK’larla ihraç edildi.
Bununla birlikte hain darbe girişimi bahane edilerek kamuda yeni bir yapılanmaya gidildi, KPSS bypass edilerek kamuya sözlü sınavla personel alımı yaygınlaştırıldı, demokratik teamüller göz ardı edildi, kamu görevlileri lehine alınmış mahkeme kararları ısrarla uygulanmayarak hukukun üstünlüğü ilkesini hiçe sayan uygulamalar yapıldı. Bu durum kamuda büyük bir huzursuzluğun yaşanmasına neden olmaktadır.
Oysaki, 15 Temmuz’da yaşadığımız bu kalkışmanın temel sebeplerinden biri; kamuda liyakat ilkesine uyulmadan, yandaş bir kesim oluşturmak adına yapılan adam kayırma ve ötekileştirmedir. Bundan faydalanan bir grubun, ayrıcalıklı bir kesim yaratarak Devletimizin en kilit noktalarına kadar sızdığı, liyakat ilkesinin uygulanmaması, kişiye bağlı, mülakata dayalı atama ve terfi sisteminde ısrar edilmesi durumunda buna benzer grupların devlet içinde kendilerine yeniden yer edinme imkânı bulacağı aşikardır.
Bu süreçte Türkiye Kamu-Sen olarak her türlü terörist faaliyete karşı en etkili önlemlerin alınması ve terör örgütü üyesi olduğu ispat edilenlerin en ağır cezalara çarptırılması konusundaki kararlılığımızı ısrarla sürdürmekteyiz.
Buna karşın, kurunun yanında yaşın da yanmaması ve hiçbir masum vatandaşımızın bir haksızlığa uğramaması adına masumiyet karinesinin işletilmesi, itirazları incelemek üzere kurulacak komisyonun ivedilikle çalışmalarına başlaması talebimizi bu vesile ile bir kez daha yineliyoruz.

Ayrıca bu gün, Devleti temsil eden memurların haklarının ellerinden alınması, iş güvencelerinin yok edilmesi, maaşlarının enflasyon karşısında erimesiyle karşı karşıyayız. Kamu görevlilerinin haklarının gasp edilmeye çalışıldığı bir dönemde üyelerimizin haklarını sonuna kadar savunacağız. Bu konularda kimse bizden taviz beklemesin.

25 yıllık onurlu mücadelemizde, geçmişte ve halen Türk Büro-Sen üyesi olan ve bize destek veren işyeri temsilcilerimizden şube başkanlarımıza, şube yönetim kurulu üyelerimize, ilçe ve il temsilcilerimize, genel merkez yöneticilerimize ve bu davaya bir şekilde emeği geçmiş herkese tek tek teşekkür ediyorum. Ebediyete intikal eden tüm arkadaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

 

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle