Hareket67

BELEDİYEYE, TARİHİ KENTLER BİRLİĞİNDEN ÖDÜL

BELEDİYEYE, TARİHİ KENTLER BİRLİĞİNDEN ÖDÜL
282
07 Ekim 2019 - 17:28

BELEDİYEYE, TARİHİ KENTLER BİRLİĞİNDEN ÖDÜL

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda Karadeniz Ereğli Belediyesi’ne, “Cıbıroğlu Konağı Restorasyonu ve Kent Müzesi Projesi” nedeniyle Uygulama Ödülü verildi.

Tarihi Kentler Birliği’nden Karadeniz Ereğli Belediyesi’ne “Uygulama Ödülü”… “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” 2018 kapsamında, Karadeniz Ereğli Belediyesi’ne, “Cıbıroğlu Konağı Restorasyonu ve Kent Müzesi Projesi” nedeniyle Uygulama Ödülü verildi. Ödülün veriliş gerekçesinde “Karadeniz Ereğli’ye kentteki koruma hareketi açısından emsal oluşturabilecek uygulamaları ve başarılı işlevlendirme yaklaşımlarından dolayı uygulama ödülü verilmiştir” denildi.

Halil Posbıyık’ın bir önceki dönem belediye başkanlığı sırasında başlatılan projenin restorasyonu konusunda Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Okur’un mimar kimliğiyle imzası bulunuyor. Kent Müzesi Proje koordinatörü de Başkan Danışmanı Raif Tokel.

Ödül töreni,  6-8 Kasım’da Antalya’da gerçekleştirilecek YAPEX Restorasyon Fuarı sırasında gerçekleştirilecek.

POSBIYIK: KENT MÜZESİ ÖRNEK BİR ÇALIŞMA

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kdz.Ereğli Belediyesi olarak üyesi olduğumuz Tarihi  Kentler Birliği’nin “Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü”, “Jüri  Özel  Ödülü”,  “Proje Ödülleri”, Uygulama Ödülleri, “Süreklilik Ödülleri” başlıkları altında  düzenlediği  “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”na   Belediyemiz Başkanlık Danışmanı ve  ÇEKÜL Vakfı Temsilcisi Raif TOKEL’in  Proje Koordinatörü olarak  kaleme aldığı  “Cıbıroğlu  Konağı  Restorasyonu ve Kent Müzesi Projesi” ile  katılan Kdz.Ereğli  Belediyesi’ne “Uygulama Ödülü” verildi.

Başvuruları değerlendirmek için 24.09.2019 tarihinde İstanbul Şerifler Yalısı’nda toplanan jüri, otuz altı(36) belediyeden otuz altı “Uygulama”,  yirmi dört(24) “Proje” dalında olmak üzere atmış (60)  projeyi  değerlendirdi.

Değerlendirme sonucunda bir  proje “Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü”, iki  proje  “Jüri  Özel  Ödülü”,   altı proje “Proje Ödülü”, altı  proje “Uygulama Ödülü”, altı proje “Korumada Süreklilik Ödülü” olmak üzere  toplam on dokuz başvuru,  tarihsel ve kültürel mirası koruyan  proje olarak ödüllendirildi.

CIBIROĞLU KONAĞI

İlçemizin tarihi kent merkezini oluşturan alanlar  arasında olan Akarca Mahallesi, Akkuyu Sokak, No:37 adresinde 39 pafta, 192 ada, 14 parsel kadastro bilgileriyle tapuya kayıtlı kagir yapı, Kdz.Ereğli’nin ileri gelen ailelerinden “Mısırcılar” lakaplı “Cıbıroğlu” ailesine ait olduğundan, yörede

“Cıbıroğlu Konağı” adıyla bilinir.

 “Geleneksel  Kdz. Ereğli konutu” özelliklerini taşıyan bu sivil mimarlık örneği, kayıtlara göre

19. Yüzyıl’da yerel malzemeler kullanılarak yerel ustalar tarafından yapılmıştır. Dıştan dışa “13,55 m x 12,70 m” bir alanı kapsayan yapı, zemin kat ve zemin kat üzeri iki kat olup; haç planlıdır. 

Konağın   yan cepheleri arasında fazla derinliği  ve yüksekliği olmayan çıkıntı, kesme taş ve boyunduruklarla süslenmiş giyotin  tipi pencereler ve  pencere üzerindeki tuğla hatıllar ve köşelerindeki  çıkıntılı  tuğlalar  ile kat silmeleri yapıya estetik görünüm veren başlıca  ayrıntılardır.

Cıbıroğlu  Konağı’ndan   Kdz.Ereğli Belediyesi  Kent Müzesi’ne

Adı geçen konağın , 2011 yılında “Kdz.Ereğli Belediyesi  Kent Müzesi” adıyla  projelendirilmesi planlandığından; yapı ve yapıya ait arsanın “Sosyal ve Kültürel Tesis Alanı” olarak değerlendirileceğini içeren başvurumuz, Karabük Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda  uygun görüşle  “olumlu” olarak kararlaştırıldıktan sonra, belediyemizce “Kdz.Ereğli Belediyesi  Kent Müzesi” yapılmak üzere  kamulaştırıldı.

Dönemin Tarihi Kentler Birliği Başkanı Sayın Asım GÜZELBEY’in “Her kente bir müze” sözünden hareketle “Belediye Başkanı  olarak bizzat ilgilenmem  ve verdiğim destekle,   Proje Koordinatörü  Raif TOKEL  tarafından kaleme  alınan “Yıkık Bir Konaktan Kent Müzesine Bir Restorasyon Uygulaması: Kdz.Ereğli Belediyesi Kent Müzesi Projesi ” adlı çalışma dosyası ÇEKÜL Vakfı, Tarihi Kentler Birliği,  Kültür ve Turizm Bakanlığı (KTB), Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreterliği adlı kurum ve kuruluşlara sunulması sonucu  projemize Tarihi Kentler Birlği “50.000,00 TL”,  Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı  “556.151,69” tutarında hibe türü parasal destek; KTB Kültür  Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL Vakfı) karşılıksız  teknik destek verdi; ama,  2014-2019 döneminde  Tarihi Kentler Birliği’nin  verdiği parasal destek  hiç kullanılmadı, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın verdiği parasal desteğin ”310.000.00” lirası  harcandı, kalanı geri gitti.

Günümüzde “Geçmişten Bugüne, Bugünden Geleceğe Kdz.Ereğli Belediyesi Kent Müzesi” savsözüyle  hizmet veren  ve  Tarihi Kentler Birliği tarafından “Karadeniz Ereğli’de, kentteki koruma hareketi açısından emsal oluşturacak  uygulamalara  ve başarılı işlevlendirme  yaklaşımlarından dolayı,  uygulama ödülü  verilmiştir” gerekçesiyle ödüllendirilen yapı, ilimizde işlevlendirme anlamında uygulanan ilk ve tek taşınmaz kültür varlığı örneğidir.

Çalışmamızı ödülle takdir eden sayın jüri üyelerine, Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kahramanmaraş  Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hayrettin GÜNGÖR’e, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı ve  ÇEKÜL Vakfı Başkanı Sayın Prof.Dr.Metin SÖZEN’e,  çalışmayı projelendiren Proje  Koordinatörü Sayın Raif TOKEL’e teşekkür ederim.”

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle