Hareket67

ASLINDA HİÇBİR ŞEYSİNİZ!

ASLINDA HİÇBİR ŞEYSİNİZ!
Avatar
Engin PINAR( [email protected] )
881
02 Kasım 2020 - 11:19

ASLINDA HİÇBİR ŞEYSİNİZ!

Geçtiğimiz ay, hızlı bir gelişme yaşadık. Elma Dergisi İmtiyaz Sahibi Sibel Bozkurt (PINAR) ile dünya evine girdik. Dünyayı saran Koronavirüs illeti nedeniyle kısıtlı sayıda davetlinin katılabildiği sade bir nikah töreni yapmak zorunda kaldık.

Sizden ayrı kaldığımız zaman diliminde AK Parti Ereğli İlçe Kongresi, MHP Ereğli İlçe Kongresi, MHP İl kongresi, Deva Partisi Ereğli İlçe Kongresi yapıldı. Ekim ayı belediye meclis toplantısında, gündem maddelerinin birisinde, yerel iktidarın (CHP) 1 meclis üyesi (Yaşar Balcı) AK Partili meclis üyeleri ile beraber hareket etti. Kovid-19 yayılımı Ereğli’de de hızla yükseldi. Vaka sayısı artık binli olarak ifade ediliyor.

AK Parti kongresi bir formaliteden ibaretti. Genel Merkezin tek adayla gidilecek kongrede adaylarının Saffet Bozkurt olduğunu bildirmesiyle İlçe Başkanı belli olmuştu zaten.

MHP’de bu kongrelerde tek adayla gitme kararı bildirmişti. MHP’de de beklenen oldu ve mevcut İlçe Başkanı tek aday olarak kongreye gitti ve görevine devam etti.

Deva Partisi ilk olağan kongresini gerçekleştirdi. Kurucu İlçe Başkanı Handan Aktimur, seçilerek ilçe başkanlığına devam ediyor.

Kongrelerde MHP İl Kongresi merakla bekleniyordu. Zira mevcut İl Başkanı Varol Demirköse’nin karşısına görevden aldırdığı Merkez İlçe Başkanı Niyazi Kıransoy liste hazırladı. MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal Zonguldak’a gelerek MHP Genel Merkezinin adayının mevcut İl Başkanı Varol Demirköse olduğunu duyurdu. Demirköse’nin 10 yıllık Büyük Birlik Partisi İl Başkanlığı geçmişi vardı. Akrabası olan Hamdi Ayan’ın MHP İl Başkanı olmasıyla partisinden istifa edip MHP’ye katılmıştı. Ayan yönetimlerinde parti sekreteri olarak görev yaptıktan sonra Ayan’ın seçimler için istifasından sonra yönetim arasından Metin Soydaş İl Başkanı olmuştu. Bir süre sonra o da istifa edince atama yoluyla Demirköse İl Başkanı olmuştu.

Kongre günü geldiğinde divan başkanlığı için Kıransoy da isim verince salonda bir anlaşmazlık oldu. Verilen arada gerekli gerekçe bulundu ve Kıransoy’un verdiği isim kabul görmedi. Kıransoy ve arkadaşları salonu terk ettiler.

Tek liste ile gidilen kongrede bir diğer sürpriz ise; İl Başkanı Demirköse’nin atamayla geldiği dönemdeki ilk icraatı olan Kadın Kolları İl Başkanı Mevlüde Yalçıner’i görevden almasıydı. O dönemde Zonguldak basınında oldukça yer alan karşılıklı demeçleri vardı. İşte o karşılıklı demeçler veren iki kişi artık aynı listedeydi. Kadın Kolları Başkanı olarak beraber çalışmak istemediği Mevlüde Yalçıner’i il yönetim listesine alan Demirköse’ye mi şaşıralım, gelir gelmez ilk icraatı kendisini görevden aldıran il başkanının listesine giren Mevlüde Yalçıner’e mi? Şimdi Zonguldak halkı bu iki siyasinin aldığı ve-veya alacağı hangi karara güvenebilir? Alınan kararlardan herhangi bir sebeple tekrar vazgeçmeyeceklerinin bir garantisi var mıdır? Siyasetçi güven vermezse nasıl oy alacaktır?

Az önce MHP için bahsettiğimiz siyasi güven meselesi bir de CHP’de yaşandı. Ekim ayı meclis toplantısında CHP meclis üyesi Yaşar Balcı; Balıkçı barınaklarının olduğu yerde imar tadilatı yapımı gündem maddesinde RED oyu kullandı. Parti grup kararı vardı, yoktu tartışmalarının ardından geçtiğimiz günlerde Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Ereğli’ye bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaretin ilk durağı balıkçı barınakları oldu. Taraflar bir kere de Vali Tutulmaz’ın yanında karşı karşıya geldiler.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 28 Ekimde başladı. Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, şehrimize önemli hizmetleri olan Tunalı Hilmi’nin heykelini yaptırmıştı. 28 Ekimde bu heykelin açılışı yapıldı. Tunalı Hilmi Ereğli kaymakamlarından, kurtuluş mücadelesinde yoğun mesai harcayanlardan.

Türk milleti için 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı en büyük bayramdır.  Dünyada bağımsız hiçbir Türk devleti kalmayacakken Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yıllarca süren çabaları sayesinde Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından büyük bir bayram olabilir mi?

Zira o tarihten sonra (1923) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC) kurulduğu 1984 yılına kadar başka bağımsız bir Türk devleti daha yoktur. Dünyanın birçok ülkesi tanımasa da KKTC’ nin varlığı ayrıca önemlidir.

1991’de SSCB’nin dağılmasıyla bağımsızlığını elde eden Türk Cumhuriyetleri ile Türk devleti sayısı artmıştır. Ancak kurtuluş savaşı yıllarını hatırlarsak Atatürk ve silah arkadaşlarının ne kadar önemli bir şeyi başardıklarını daha iyi anlarız.

Zaman zaman bu başarıları küçümseyen, beğenmeyen ya da kulp takmaya çalışanlarla karşılaşabiliyoruz. Sadece şu cümlelere dikkat çekmek isterim. Atatürk, 1911 Trablusgarp savaşına katıldığında 30 yaşındaydı. 1923 yılında Türkiye Cumhuriyetini kurduklarında 42 yaşında idi. Bu 12 yılda neler yaşandığını anlatmaya gerek var mı?

Şimdi kendimden bir pay biçmek istiyorum. Ben 47 yaşındayım. Hayatımda kayda değer bir başarı öyküm yok. 30 ile 42 yaşım arasındaki yılları hatırlıyorum. Ben nasıl bir hadsizlik yapabilir de kurtuluş mücadelesinin o yıllarını yerden yere vurabilirim?

Yaşınız kemale erip, hayatınızda bazı başarıları kazandığınızı düşündüğünüzde aklınıza şu gelsin. Hiçbiriniz 42 yaşında bir Cumhuriyet kurmadınız. Aslında hiçbir şeysiniz!

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun..

 

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/istanbulappleservis.com/hareket67.com/domains/hareket67.com/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle