Hareket67

ARTIK UÇMAK İSTİYORUZ

ARTIK UÇMAK İSTİYORUZ
617
24 Eylül 2017 - 23:55
Geçtiğimiz hafta Zonguldak kamuoyunda Çaycuma Havalimanı hakkında çıkan haber üzerine açıklama yapma zamanının geldiğini belirten Avrupa Zonguldaklılar Derneği başkanı Mehmet Karakulak, ”Çaycuma Havalimanı konusunda sürdürdüğümüz çalışmalar sabrımızı taşıran noktaya ulaştı. Susma zamanı geçti” dedi.
Havalimanı konusunda Zonguldak hattında nelerin yaşandığını ve havalimanı çalışmalarının durdurulmasına anlam veremediğini belirten Karakulak şöyle konuştu.
“Avrupa Zonguldaklılar Derneği olarak 5 yıldır Havalimanı’nın iç hatlara açılması için mücadele ediyoruz. Resmi ağızlardan ve kurumlardan yazılı olarak ortaya çıkmasında etkimiz olduğunu düşünüyoruz.
Sorun, sadece dağın tıraşlanması, pistin uzatılması değil, şimdilik isimlerini saklı tuttuğum bazı milletvekillerimizin ilgisizliğine takılmaktadır. Havadan cıvadan bahseden, kendilerini iş yapıyormuş gibi gösteren milletvekillerimiz var.
Geçtiğimiz Şubat ayında “THY uçacak” diye kesin söz verenler oldu, halen bir hareketlilik yok. Hangi Şubat ayı belli değil. Artık şu bir gerçek.
Cumhurbaşkanının onay ve talimatı olmadan verilen sözlerin yerine gelmeyeceğini biliyoruz. Üzülerek belirteyim, verdiğimiz bu mübadeleler sonucunda hangi siyasilerin ve bürokratların gerçekten yurtdışında yaşayan gurbetçiler için ve Zonguldak için mücadele ettiği belirlemiş olduk.” diye konuştu.
ARTIK UÇMAK İSTİYORUZ
Karakulak, meselenin üst düzey yetkililere götürülmesi gerektiğine inandığını belirterek, “Artık uçmak istiyoruz. meselenin boyutu Başbakan Binali Yıldırım’a, Ulaştırma Bakanına buradaki durumu detaylı anlatmak gerekmekte.
Tek tek değil, milletvekillerimizin hepsinin bir araya gelerek bu konuda talepte bulunması kaçınılmaz. Buradan üç milletvekiline bu konuda rica ediyorum” dedi.
Havalimanı konusunun yıllardır Zonguldak kamuoyunda tartışıldığını ve eleştirildiğini hatırlatan Karakulak, eleştirilerden kendisinin de nasibini aldığına değinerek şöyle devam etti;
ARPA BOYU KADAR İLERLEMEDİ
“Bu konu kamuoyunda eleştirilerin hedefine oturtuldu. Hatta zaman zaman bizlerde bu eleştirilerden nasibimizi alıyoruz. İlk etapta bizi eleştirenler haklı görünebilirler ama biz asla hiç bir zaman laf olsun peşinde olmadık. Bir şeylerin olacağına inandık.
Çıktığımız yolda pes etmedik ve devam ediyoruz. Bu yolda işadamlarımızın manevi destekleri oldu. Zonguldak ‘ta 70 kişiye iş kapısı açan Dr. B. Altundal mücadelemizde yanımızda olmuştur.”
Çaycuma’ya ziyaretlerde bulunan Zonguldak Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas’ın Zonguldak Havalimanı’nı ziyareti ardından iktidar milletvekilleri konusunda söylediklerini hatırlatan Karakulak; “Havalimanını ziyaret eden görüntüde 6-7 Muhtar değildir. 385 dolayında Muhtarın ziyaretidir.
Yüz binlerce insanı temsil edenler orayı ziyaret etti. Nas, 9 milletvekiline mesaj göndererek yardımcı olmaya çalıştı. Maalesef, kurumlar arası ve bozuk olan kişisel ilişkilerden dolayı havalimanı konusu bir arpa boyu kadar ilerlemedi.
ŞAHSİ TALEPLER İLETEN MİLLETVEKİLLERİ
Çaycuma Havalimanı konusunda en çok mücadeleyi Almanya’da yaşayan gurbetçilerin verdiğine değinen Karakulak, şunları anlattı.
“Havalimanı mücadelesinde mücadele eden, gayret ve çaba gösteren daha çok gurbetçiler olmuştur. Bu gün Avrupa ülkelerinde 500 binden fazla Zonguldaklı gurbetçi yaşamakta.
Dernek olarak sert açıklamalarımız olacak. Bölge milletvekillerinin, Belediye başkanlarının isimlerini açıklayarak artık kamuoyundan gizli adım atan bir Dernek olmadığımızı ortaya koyacağız.
9 Milletvekiline, ilgili bakandan randevu için defalarca ricada bulunduk. Sadece iki milletvekilinin gayretlerini oldu. Kar kış demeden Ankara’da günlerdir Ulaştırma bakanları ile birebir görüşebilmek için koşuşturduk. O sancılı hatıraları unutmayacağız.
Avrupa’dan Gurbetçilerin sesini duyurmak için gittiğimiz bu görüşmede cebinden Şahsi talepleri olan vekilleri ile karşılaştık. 5 yıl sonra gelinen noktayı yaşıyoruz halâ. Sabır ve sükunetten bahsedecek, enerji ve tahammülümüz kalmadı.
Buradan son çağrımızı tekrarlıyoruz. Bir an önce Engel ve maniaların gerekli şartların, THY ve diğer Özel Havayolu şirketleri tarafından belirtilen ve istenilen şartların yerine getirilmesi için Devlet Hava Meydanları tarafından başlatılan hamlelerin, takibinin bölge milletvekilleri tarafından yapılmasını talep ediyoruz.”
FAYDALI KİŞİLER GÖREVLERİNDEN ALINIYOR
Karakulak uzun ve sitemli konuşmasını şu sözlerle tamamladı.“Zonguldak ‘ta neler olup bitiyor? Bizler yurtdışında yaşayan, Karaelmas diyarında yeri yurdu ve yatırımları olan gurbetçileriz.
Neden Ankara ve Devletin zirvesi Zonguldak’ı pek umursamıyor? diye ciddi ciddi düşünmeye başladık. Gördük ki işin gerçeği çok farklı Cumhuriyetin ilk vilayetini 3 ‘e böldüler şimdide Tuz gibi dağıtıp etkisiz hale getirdiler.
Yaşadığı yere sahip çıkıp yatırımlarını buraya yapanların, ayaklarını kaldırdıklarını görüyoruz. Son zamanlarda dikkatimizi çeken; Zonguldak ‘ta faydalı insanlar ile yok edilme mücadelesine başlandı.
Bunu çözemiyoruz. Hiç bir siyasi parti ayrımı yapmaksızın ve şahısları tutmaksızın değerlendiriyoruz. Gördüğümüz doğruları sessiz kalmaksızın dile getirmeye çalışacağız.
Zonguldak’ ta çalışan becerikli olanlar görevinden alınıyor ayrımcılık yapılıyor. Bizim gibi düşünmeyene farklı sesini çıkarana alenen meydan dayağı bile atılıyor bu ilde. Zonguldak ilimizin Avrupa’ya açılan bizim direk ayak bastığımız nokta.”
Haber: Cevdet Albay
Fotoğraf: Yılmaz Adıyaman
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    %d blogcu bunu beğendi:
    çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle