Hareket67

AKP’nin bürokratları ne yapacağını şaşırdı..

AKP’nin bürokratları ne yapacağını şaşırdı..
1.173
23 Eylül 2021 - 15:30

AKP’nin bürokratları ne yapacağını şaşırdı..

Başlığı görünce; saldırmaya hazırlanan AKP tarafları da yazının üzerinden tartışmaya müdahil olmak isteyecek CHP tarafları da önce yazının bütününü okuyuversin bir zahmet. Genelden yerele doğru zihniyetin nasıl çarpıklaştığını anlatmaya çalışacağım.

Kendimi Türk Milliyetçisi ve Ülkücü olarak tanımlayan birisiyim. Cumhur İttifakının Türkiye’nin bekası için çok önemli olduğunun bilincindeyim. Başlıkta AKP’yi (AK Parti değil) özellikle kullandım. Yoksa parti kurucusu ve genel başkanı partisinin kısaltmasını AK Parti olarak ifade ediyorsa AKP ısrarında olanlardan değilim. Ancak AK Parti’nin içindeki AKP’ lilerin varlığı, yaptıkları icraatlar beni ziyadesiyle rahatsız etmektedir. Pekiyi nedir AK Parti içindeki AKP’ lilerin açılımı?

AKP, adına ‘açılım süreci’ dedikleri safsatayı yürüten parti iken AK Parti bu süreci ortadan kaldıran parti oldu. AK Parti içindeki AKP’ liler bu sürece geri dönülmesi için fırsat kolladıkları gibi zemin hazırlıkları yaptıkları da TV’ lerdeki tartışma programlarını takip ettiğinizde anlaşılıyor. Açılım sürecinin taraftarı olan AKP’ liler partiden ayrılan ekiple beraber gittiler. Ancak AK Parti içinde hala varlıklarını sürdürenler var. Bunlar aynı zamanda Cumhur İttifakı karşıtı olarak parti içinde çalışmalarını da sürdürüyorlar.

AKP, parti içi yöneticileri ve bürokratları ile siyasi gelecek beklentisinde oldukları için genel merkeze şirin görünmek adına bazı kararlar alıp, uygulamada bu kararlarda ısrar edip yerel yönetimlerde denge kaybına yol açarken AK Parti’liler siyasi gelecek beklentisinde olmayıp devletin devamlılığı açısından (Beka) hareket etmeye çalışıyorlar.

İşte yazımızın ana konusu da bu bölümdeki AKP’ lileri kapsıyor.

2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle birlikte icra makamının adı Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığına geçmiş oldu. Cumhurbaşkanının partili Cumhurbaşkanı olması nedeniyle atamalarında partisine yakın kişilerin atamalarının yapılması siyasetin tabiatı gereğidir. Bu, sistem böyle değilken de böyleydi. Diğer partilerin iktidarlarında parlamenter sistemde de bunlar yaşandı. AKP İl Başkanından daha AKP’ li Valiler, AKP İlçe Başkanından daha AKP’ li Kaymakamlar gördük. Bu mülki amirlerin haricinde il, ilçe müdürleri de var. Bunlara kısaca AKP’ nin bürokratları diyoruz. Eski Zonguldak Valisi şimdinin İYİ Parti il başkanı Yavuz Erkmen, bir TV programında kendisini AK Parti’nin çatısı altında siyaset yapmakla itham eden sunucuya, ‘’Ben AK Parti’nin çatısı altında siyaset yapmadım. AK Parti’nin Bürokratı olmak ayrı…’’ cümlesini kurmuştu. Kendisinin bir dönemler AK Parti’nin bürokratı olduğunu kabul etmişti.

Şimdilerde valiler, kaymakamlar, il-ilçe müdürlerine sorsanız hiç birisi AKP’ nin bürokratı olduğunu kabul etmeyeceklerdir. Ancak uygulamaların öyle olmadığı, siyaseti ve yaşanılan şehri yakından takip edenlerin bildiği bir gerçektir.

Bizim bölgemizde de benzeri uygulamalar yaşanıyor. Mesela ilçemizde belediye ve siyasi partilerle diyalog halinde ve birini diğerinden ötekileştirmeden çalışan bir Kaymakam vardı. Siyasi bir tecrübesi de Manisa’da görevdeyken AK Parti kanadından olmuştu. Buna rağmen görev yaptığı süre içinde siyasi hedef gözetmeden CHP’ nin kazandığı bir belediye olan Ereğli Belediyesi ile uyumlu çalıştı. Bundan rahatsız olan AKP’ liler onun şehirden gitmesi için oldukça çaba sarf ettiler. Sonunda başardılar mı, kendi talebiyle mi gitti? Orası muamma. Basın ile iyi diyalog kuramayışı şu an kendisinin belki de Ereğli hayatı için özeleştiri yapmasının gereğidir. Zonguldak Valisinin de il genelinde basınla çok iyi geçindiği söylenemez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Zonguldak’ta Uzun Mehmet Camii açılışında ifade ettiği Ereğli’de de buna benzer bir açılış için yer bakıldığını söylemesi, siyaset ve bürokraside ‘emir’ telakki edilmiş, Ereğli’de en uygun yerin yapılacak olan Kent Meydanı içinde bir bölge olduğu fikir birliğine varılmıştır. Hemen Kdz.Ereğli Belediye Başkanlığında bir toplantı organize edilmiş, milletvekilleri, siyasiler, mülki amirler bir araya gelip Başkan Posbıyık abluka altına alınmak istenmiştir. Durumdan vazife çıkaran bürokratlar daha önceki AK Parti’li Belediye Başkanlığı döneminde, oraya cami yapılamayacağına dair mahkeme kararı bulunan yer için ısrar ettiler. Başkan Posbıyık, başka yer önderdi, kabul edilmedi. Sahil Projesine cami ekletti, kabul görmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Zonguldak’ta ifade ettiği söz üzerinden AKP’ nin bürokratları, durumdan vazife çıkarıp cami yeri olarak kent meydanını kabul ettiremeyince karşı önerilere de olumsuz cevap verdiler. Bu durum AKP bürokratları ile CHP’ li belediye ile uyumsuzluk oluşturdu. Uyumsuzluk demek aslında hafif kalır. O kadar ileri gidildi ki, PTT’ nin açılışında şehrin seçilmişine söz vermemeye kadar gittiler.

Bir de basın ile geçimsizlik var ki akla zarar..

Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması’nda dereceye giren eserlerin, ERDEMİR Kültür Merkezi’nde (EKM) sergi açılışı vardı. Açılışa protokol ve basın mensupları davetliydi. İkram bölümüne geçildiğinde görevini yapan basın mensuplarına bir koruma engel olmak istedi. Zannederim, davetin sadece bürokratlara yapıldığını basının sadece haber için orada olduğunu düşünerek bizlere, teşekkür ederek ikram alanından çıkmamızı söyledi. Vali beyin de ‘bizi biraz rahat bırakında konuşalım’ demesi kendisinin basından rahatsızlığının bir ifadesi olmuş oldu.

Vali Beye AKP’ nin bürokratı olmak bir şey kazandırır mı bilmem ama Zonguldak’tan gittiğinde Kaymakam Beyin ardından konuşulduğu gibi konuşulmayacağını söyleyebilirim.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle