Hareket67
Kurukafa

Ak Parti Zonguldak’ta tedirgin..

24 Haziran 2018 günü Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem milletvekilliği seçimi yapılacak. Vatandaşlar için alternatifler belli. 6 tane Cumhurbaşkanı adayı var.  Birinci turda Cumhurbaşkanı seçilirse ki, bana göre seçilecektir, yürütme organı temsilcimizi belirlemiş olacağız.

Türkiye; kuvvetler ayrılığı prensibini ilke edinmiştir. Yani yasama, yürütme ve yargı ayrı ayrı erktir. Eski sitemde vatandaş, yasama organını (TBMM) seçer, meclis üyeleri içinden birisi yürütme organını oluştururdu. Şimdi vatandaş olarak yürütme organının başını(Cumhurbaşkanı) bizzat biz seçip, ‘hükümeti sen kur’ diyeceğiz.

Yasama organını da biz vatandaşlar belirleyeceğiz. Diyeceğiz ki; hükümeti kurma görevini falanca kişiye verdik. Siz de üzerinize düşen görevi layıkıyla yerine getirin.

TBMM üyelerini seçerken dikkat etmemiz gereken şey, kurulacak olan hükümet ile hem uyumlu çalışmak hem de gerektiğinde el freni vazifesini yerine getirmektir.

Tekrar Cumhurbaşkanı seçimine dönecek olursak, mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce %52 oranıyla seçilmiş bir adaydır. En yakın rakibi CHP’nin adayının oy ortalaması %25 olduğuna göre, ilk turda bu seçimi kazanma ihtimali olan tek aday mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. Kaldı ki; MHP ‘de adayının mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu, aylar öncesinden ilan etmiştir.

Sistem değişikliği referandum sonuçlarını baz alan muhalefet, seçimin ikinci tura kalması üzerine strateji belirlese de bunun olmayası zayıf bir ihtimal olarak görülüyor. Zira orada sistem değişikliği oylanmıştı. Bazı tedirginlikler vardı. Şimdi sistem geçti ve yeni sistemde ilk Cumhurbaşkanını seçeceğiz. Referandumda oy vermeyen Ak Parti’liler bu seçimde Erdoğan’a oy vereceklerdir. Buna MHP’den gelen oyları da eklediğinizde bu seçimin ikinci tura kalma ihtimali çok zayıf olarak beliriyor.

Tekrar TBMM üyelerinin seçimine geldiğimizde;

15 Temmuz 2016 da yaşanan hain darbe girişimi sırasında görüldü ki, Devlet Bahçeli gibi bir liderin mecliste varlığı, Türk demokrasisi için bir güvence, Tür devletinin geleceği için elzem, Türk milletinin bekası için olmazsa olmazdır..  Devlet Beyin, devlet adamlığı hakkında, seçmenin ekseriyeti hemfikir durumdadır. Özellikle Ak Partili seçmenin gönlünde taht kurmuştur. Ortak düşünce olarak; Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuvvetli hem de frenleme mekanizması olarak, MHP’nin kuvvetli olması en ideal meclis çoğunluğudur.

Zonguldak özelinde seçime baktığımızda;

Ak Parti’li seçmenin önemli bir bölümünün MHP’ye teveccüh gösterdiği, yereldeki her kesim tarafından biliniyor. Bu birkaç şekilde kendisini gösteriyor.

Mesela 15 Temmuz gecesi ve sonrasında Devlet Bey’in devlet adamlığını takdir edip, hanesindeki oyun bir bölümünü MHP’ye kanalize edeceğini söyleyen Ak Parti’li arkadaşlarımız var.

Mesela Ak Parti’nin 450 bin seçmenlik Zonguldak’ta 160 bin seçmeni olan Ereğli ve Alaplı’dan aday göstermemesine kızdığı için oyunu Ereğli’den 2 genç, dinamik, sevilen kişiyi listesinde gösteren MHP’ye vereceğini söyleyen Ak Parti’li arkadaşlarımız var.

Mesela Ak Parti’nin Ereğli içinde parça parça olmasının etkisiyle oyunu MHP’ye vereceğini söyleyen bir kesim var.

Mesela Cumhur İttifakı, Yenikapı Ruhu gibi kavramların etkisiyle Cumhurbaşkanlığında Erdoğan’ın seçilmesi MHP’nin de mecliste kuvvetli olması inancıyla MHP’ye oy vereceğini söyleyen bir Ak Parti’li kesim de var.

Bütün bunları topladığımızda; Ak Parti, Zonguldak’ta tedirgin. Hem adaylarda hem yöneticilerde bu tedirginlik net olarak görünüyor. Zonguldak özelinde MHP’nin en az 1 milletvekili çıkaracağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor..

Ak Parti Zonguldak’ta tedirgin..

Ak Parti Zonguldak’ta tedirgin.. 24 Haziran 2018 günü Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem milletvekilliği seçimi yapılacak. Vatandaşlar için alternatifler belli. 6 tane Cumhurbaşkanı adayı var.  Birinci turda Cumhurbaşkanı seçilirse ki, bana göre seçilecektir, yürütme organı temsilcimizi belirlemiş olacağız. Türkiye; kuvvetler ayrılığı prensibini ilke edinmiştir. Yani yasama, yürütme ve yargı ayrı ayrı erktir. Eski sitemde vatandaş, yasama […]

21 Haziran 2018 'da eklendi ve kez izlendi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GALERİLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ