Hareket67

26 Kasım Ankara..

26 Kasım Ankara..
1.145
27 Kasım 2017 - 15:10

26 Kasım Ankara..

25 Kasım 1917 tarihinde doğan Türk Dünyasının Son Başbuğu Alparslan Türkeş’in 100. Doğum Günü etkinlikleri çerçevesinde Ankara’da düzenlenen 3. Türk Gençliği Kurultayına Hareket Medya olarak, Zonguldak ve Ereğli Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı kafilesi ile beraber biz de katıldık.

1991 ittifak seçimleriyle beraber başlayan siyasi hayatımda birçok miting, açık hava toplantısı, konser gibi değişik etkinliklere katıldım. Bunu neden söylediğimi ifade edeyim.  Kdz. Ereğli Ocak bu organizasyona 2 otobüs ile katılmıştı. Katılanların %90’ı ise 17-24 yaşları arasında gençlerdi. Bu gençlerin hiç birisi Türkeş’i yaşıyorken görmemiş gençlerdi. Yolculuk esnasında gençlerle sohbet ederken onlara şunu söylemiştim.

‘’ Gençler, Ülkücü Hareketin tarihinde Başbuğ Türkeş’in cenaze merasimi haricinde iki büyük açık hava toplantısı olmuştur. Birisi 1978 milyonluk Tandoğan Mitingi. Ben onu görmedim. O zamanlar daha ilkokula bile başlamamış bir çocuktum. Anlatılanlardan biliyorum o mitingi. Sonraki ise yine Ankara’da gerçekleşen 1996 Gençlik Kurultayı idi. O toplantı vardım. O toplantının yürüyüş kısmı da çok konuşulan bir toplantı olmuştu. Siz şuan Ülkücü Hareketin tarihine şahitlik edeceksiniz. Muhtemelen 3. Büyük toplantıya gidiyorsunuz ve Başbuğun 100. Doğum gününe denk gelmesinden dolayı da Hareketin tarihi hafızalarında var olacak bir toplantıya gidiyorsunuz.  Bundan 10-20-30 yıl sonra bir yerlerde bu toplantı konuşuluyorken  ‘’ben de oradaydım’’ diyeceksiniz. O nedenle gördüğünüz, duyduğunuz, yaşadığınız herşeyi hafızanıza iyice kazıyın..’’

Geriye dönüş yolcuğunda gençlere teşekkür konuşması yaparken bu sözleri hatırlattım. Onlara; ‘’bizler Başbuğu görüp bilerek gitmiştik, sizler kendisini hiç görmeden, tanımadan oradaydınız. Sizin bu toplantıya katılımınız, bizim o toplantıya katılmamızdan daha değerlidir.’’

Gelelim Ankara’ya gittiğimizde o gençlerin gözlerinde ki ışığı anlatmaya..

Başbuğ Türkeş’in anıt mezarının olduğu bölgede ki kavşağa gelmiştik. Anıt Mezarın giriş bölümünde hafif rampanın olduğu alan tamamen dolu vaziyetteydi. Kavşağın karşılıklı iki cephesinden akan yoldan hala Ülkücüler gelmeye devam ediyordu. Anıt mezarın karşısındaki yoldan ise Ülkücü nizamla Anıtkabir yürüyüşü başlamıştı. Tam kavşaktan her cepheyi fotoğraf karelerimize sığdırmaya çalışıyorduk. Ama nafile.. kalabalıktan yol görünmüyordu.

Bir yandan çalışıp, fotoğraf almaya çalışıyorduk bir yandan düğümlenen boğazımızı normale döndürmeye çalışıyorduk. Bir yandan ‘Allah’ım sana şükürler olsun’ diye dua ederken sesli sesli diğer yandan sızlayan burun direğimizi kontrol altına almaya çalışıyorduk. Bir yandan fotoğraf makinemizin ekranını buhardan korumaya çalışıyorken diğer yandan kontrolümüz dışında akan gözyaşlarımızı silmeye çalışıyorduk.

Anıtkabre ulaştığımızda, oraları bilenler hatırlayacaklardır. Aslanlı yola gelmeden yaklaşık 1 km mesafelik geride polis kontrolünden geçiyorduk. Sayaçlı kontrol merkeziydi orası. Emniyet güçleri oradan geçen insan sayısını 140 bin olarak açıkladılar.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Olcay Kılavuz, anıtkabirde programı bitirip alandan, salon toplantısına geçmek üzere ayrılıyorken, az önce bahsettiğim kontrol noktasını geçtikten sonra henüz o kontrol noktasından geçememiş onbinlerce Ülkücü yol kenarında Genel Başkanlarını selamlıyorlardı. Yani emniyet güçlerinin sayaçlı kontrol merkezinden geçememiş onbinlerce Ülkücü daha vardı. Net rakam vermek imkanlı bir şey değil ama sanırım 200 bini aşkın ve yaklaşık %90’ının henüz 17-24 yaş aralığında olduğu Ülkücü, Ankara’daydı o gün.

Evet Pazar günü, Ülkücü Hareketin tarihi bir günü daha yaşanmıştı. Şahitlik edenler, yıllar sonra bu kurultay konuşurken, ‘ben de oradaydım’ diyecekler..

Zonguldak Ülkü Ocakları İl Başkanı Recep Yavuz, Kdz.Ereğli Ülkü Ocakları İlçe Başkanı Murat Taşkıran, yöneticileri ve yüzlerce genç ülkücülerle Ankara’daydılar. Ben gazetecilik refleksiyle, program sırasında yanlarında çok olamadım ama yanlarında olduğum zamanlarda fotoğraf karelerine sığdırmaya çalıştım.

Yaşadığım birşeyi de ifade etmeden geçemeyeceğim. Bizim bir bayrak dedemiz var biliyorsunuz. Ülkücü Hareketin hemen her organizasyonunda yer alan. Anıtkabir kontrol noktasında kendisini gördün yine. Polis koridorunun arkasında duruyordu. Yanına gittim. ‘Neden buradasın bayrak dede’ dedim. ‘Siyasi simgelerle geçmek yasakmış almadılar beni içeri’ dedi. Bildiğiniz üzere üç hilalli bayrak ile katılır her yere kendisi. Ona dedim ki; ‘’bayrağı emanete bırakıp katılsaydın olmaz mıydı dede?’’

Bana dedi ki; ‘’evlat ben bu bayrağı 47 yıldır taşıyorum. Hiç bırakmadım. Bırakmam..’’

Buna benzer bir cevap vereceğini bildiğim için sormuştum o soruyu kendisine. Ve yine dedi ki Bayrak Dede; 47 yıldır siyasetin bir kenarındayım. Başbuğ’un cenaze merasiminden beri ben böyle bir kalabalık görmedim.’’

Geriye dönüşte Bayrak Dede, Kontrol merkezinden ayrıldığımız noktada bayrak elde yine en önde yürüyordu..

Bir neferi olmaktan her zaman onur duyduğum Ülkücü Hareketin, tarihi bir gününe daha şahitlik etmenin gururunu bir gazeteci olarak da yaşadığım için mutluyum.

 

KÖŞE YAZARLARI

Warning: Use of undefined constant yazarlarinID - assumed 'yazarlarinID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/hareket67.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/yazarlar.php on line 15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi:
çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle