Hareket67
Kurukafa

2020 yılında hiç mi iyi bir şey olmadı?

Bir yılı daha geride bıraktık.

Tabii ki 2020’nin bitmeyen felaketleri akıllarda kalacak. Eğer gelen gideni aratmaz da hayat normale dönerse ilerleyen yıllarda da 2020 felaketler yılı olarak anılacak.

Depremler, seller, yangınlar, salgın derken başımıza gelmeyen kalmadı.

Ekonomik verileri incelediğimizde salgının etkisiyle düşen gelirlere yükselen maliyetler eklenince vatandaşın harcama yapması hayal oldu. Gelir sahipleri gıda yoğunluklu bir harcama enflasyonu yaşadılar.

2020’nin olumsuz yanlarını belki birçok haber sitesinde, gazetelerde okudunuz. Dost sohbetlerinde dinlediniz. O konuda zaten bilinenleri tekrara düşmeyeceğim.

Peki hiç mi iyi bir şey olmadı?   

Oldu tabi ki..

Koronavirüs pandemisi başladığında gençlerimizin, sokağa çıkamayan 65 yaş üstü büyüklerimiz için koşuşturmalarına şahit olduk. Daha sonra bu görevi, herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına kamu üstlense de (Vefa Destek Grupları) gençlerimizin bu çabası bizleri umutlandırdı.

Neredeyse bir asra yakın kapalı kalan Ayasofya Camiinin tekrar ibadete açılması, büyüklerimizden bizim kuşağa kalan bir görev mirasıydı. Zincirler kırıldı Ayasofya açıldı.

29 senelik ızdırabın sona ermesi, Ermenistan işgalindeki Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ın işgalden azad olması, tekrar Azerbaycan toprağı olarak kazanılması da çok güzeldi. Azerbaycan için ne kadar önemli ise Türkiye açısından en az o kadar önemliydi. Artık Türkiye’den Türk dünyasına kara yoluyla ulaşım sağlanmış oldu.

Bir de iyi mi, kötü mü oldu? Zamanla görünecek şeylerde oldu.

Mesela İngiltere’nin AB’den ayrılması. İyi mi oldu, kötü mü oldu? Zaman içerisinde göreceğiz. İngiltere’nin ticaret tercihleri, Almanya’nın yeni lider arayışında olmasıyla Fransa Başkanı Macron’un Avrupa liderliği için yaptığı figürleri izledik, izlemeye de devam edeceğiz.

Mesela ABD başkanlık seçimi sonuçlarına göre, Trump kaybetti, Biden kazandı. Bu sonuç iyi mi oldu, kötü mü oldu? Zaman içerisinde anlayacağız. Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bu seçim sonuçlarının etkisi olacak.

F-35 meselesi, S-400 meselesi   nasıl çözüme ulaşacak?

AB ve ABD’ nin Türkiye için ambargo sevdaları bitmek bilmiyor.

Türkiye’nin yıllar önce kapattığı meseleyi tekrar gündeme taşıma, kabuk bağlamış yaraları kaşıma gayreti içinde olanlar boy göstermeye başladılar. Örnek Fikri SAĞLAR.

Fikri Sağlar ve onun gibi düşünen ve/veya onun gibileri yönlendirenlere şunu söylemek isterim. Türkiye, birilerinin ortaya çıkıp bir şeyler zırvalayıp o zırvalar sonrasında halkı yönlendirip kısır çekişmeler içinde gündemde boğulacak ülke modundan, 15 Temmuz ihanetini bertaraf ettiğinde çıktı.

Geçmişte, sağ-sol, alevi-sunni, laik-anti laik, denemeleriniz oldu mu? Oldu. Bu denemelerinizde figüran olanların türevleri, şimdilerde televizyonlara çıkıp repliklerini sıralıyorlar. Gazetelerde boy boy resimlerin altına büyük büyük puntolarla başlıklar atılıyor. Bu taktikler fosillerin kullandığı taktikler oldu. Fosillerin başkan seçildiği ülkelerin, okyanuslar ötesinde kullandığı figüranlardan ibaret bu kişiler, Türkiye için tehlike olmaktan çıkmalıdır. Bunu kendi camiaları yapmalıdır. Tabii yapabilirlerse. Yakın zamanda tekrar baş örtülü bir kadının başından örtüsünü çekiştiren kokoş kılıklı başka kadınlar ekranlara düşebilir. Ya da mini etekli ve/veya kısa şort giyen bir kadına tokat atmaya çalışan bir erkek(!) profili ekranlara düşebilir. Bütün bunların son zamanlardaki sorumlusu, bir televizyon programında, türbanlı hâkimin kendisi için adil karar vereceğinden endişe ettiğini düşünen, bunu dillendiren Fikri Sağlar ve türevleri olacaktır.

VE ZONGULDAK…

Zonguldak’ta taş kömürü bulunmasından sonra akciğer hastalıklarının diğer illerimize oranla fazla olması, pandemi sürecinde gelen kısıtlamalarda, 30 büyükşehir ve Zonguldak, bir süre sonra kısıtlamalar azaldığında, 14 büyükşehir ve Zonguldak, olarak hafızalarımıza nakşedilen cümleler ilimizin ne kadar kritik bir durumda olduğunu gösteriyordu. Öyle ki bir Vali yedi süreç. Zamanla Zonguldak alınan tedbirlere uyarak kritik süreçte en az kayıpla pandemiyi atlatmaya çalışıyordu.

Ereğli özeline gelindiğinde ise 16 Nisanda başlayan ilk vefat haberinden sonra ekim sonuna kadar göreceli kontrollü vefat haberleri duyuyorken Kasım ayı ile beraber vefat haberleri yükselmeye başladı. Aralık ayında ise sürecin en yüksek vefat haberi sayılarına ulaştık. Günde 5-6 kişinin vefat haberini yaptığımız günler peş peşe gelmeye başladı. Yılın son gününde 175 bin nüfuslu ilçemizde 181 vefatımız vardı. Bu aylık bazda Aralık ayında 100 vefat demekti.

Nüfusa oranlandığında yaşayan her 970 kişiden 1 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği anlamına geliyordu. Dikkatinizi çekerim vaka oranından ya da hasta oranından bahsetmiyorum. Vefat oranından bahsediyorum. Bu oran Türkiye ortalamasına göre 4 bin kişide bir durumunda. Yani Kovid-19 kaynaklı vefatlarda Ereğli’de, Türkiye ortalamasının 4 katı hızla ölüyoruz.

Ereğli’de Kovid-19 nedeniyle tanınan, sevilen, ilçeye mâl olmuş birçok isim kaybettik. Gazetemizin manşet haberinde bu konuya ilişkin haber mevcut. Tek tek isim saymayacağım. Kaybettiğimiz bütün vatandaşlarımız için üzüldük. Ancak benim için akrabalık bağım olan iki kişinin vefatı biraz daha üzücü oldu tabi. AD Acente sahibi ve Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ali Doğru ve amcamın eşi Emine Pınar.

Hayatını kaybetmiş her vatandaşımıza Rahmet diliyorum..

2020 yılında hiç mi iyi bir şey olmadı?

2020 yılında hiç mi iyi bir şey olmadı? Bir yılı daha geride bıraktık. Tabii ki 2020’nin bitmeyen felaketleri akıllarda kalacak. Eğer gelen gideni aratmaz da hayat normale dönerse ilerleyen yıllarda da 2020 felaketler yılı olarak anılacak. Depremler, seller, yangınlar, salgın derken başımıza gelmeyen kalmadı. Ekonomik verileri incelediğimizde salgının etkisiyle düşen gelirlere yükselen maliyetler eklenince vatandaşın […]

04 Ocak 2021 'da eklendi ve kez izlendi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GALERİLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ