Hareket67

ZONGULDAK’TA SÜRPRİZE HAZIR OLUN..

ZONGULDAK’TA SÜRPRİZE HAZIR OLUN.. Siyasette herkes 21 Mayısı bekliyor. Pekiyi ne olacak 21 Mayısta? Aday adaylarının listesi belli olacak. Kim listede? Kim kaçıncı sırada? Bunlar netlik kazanacak. Siyasetle dolaylı ya da dolaysız bağı olan herkes bu tarihi bekliyor. Bu süreçte aday adaylarının bir kısmı partilerinin genel merkezlerinde kulis çalışmaları yapıyorlar. Bazıları da sahaya çıktı çalışmaya […]

ZONGULDAK’TA SÜRPRİZE HAZIR OLUN..
16 Mayıs 2018 - 18:43 'de eklendi.

ZONGULDAK’TA SÜRPRİZE HAZIR OLUN..

Siyasette herkes 21 Mayısı bekliyor. Pekiyi ne olacak 21 Mayısta?

Aday adaylarının listesi belli olacak. Kim listede? Kim kaçıncı sırada? Bunlar netlik kazanacak. Siyasetle dolaylı ya da dolaysız bağı olan herkes bu tarihi bekliyor.

Bu süreçte aday adaylarının bir kısmı partilerinin genel merkezlerinde kulis çalışmaları yapıyorlar. Bazıları da sahaya çıktı çalışmaya başladı bile. Sahaya çıkmış olanlar muhtemelen genel merkezlerinden; ‘’sen git çalışmaya başla’’ tüyosunu aldılar.

Zonguldak’ta, 21 Mayıs’a kadar siyasi partilerin kulislerde dolaşan bilgilerini birçok yerde bulabilirsiniz. Bunları harmanlayınca şu sonuçlar çıkıyor ortaya;

İlk Önce MHP:

MHP Zonguldak’ta birinci sıra için iki isim yarışıyor. Bir tarafta önceki il başkanı Hamdi Ayan var. Hamdi Ayan, son yıllarda MHP siyasetinin hep  içinde olan bir kişi. Tabanın tanıdığı, bildiği bir isim. Diğer tarafta bir akademisyen, kariyerini spor alanında yapmış, Zonguldak Çaycuma doğumlu, üniversiteye kadar burada yaşamış, memuriyet nedeniyle kalan sürede şehir dışında yaşamış ama Zonguldak ile bağını hiç koparmamış, şimdi de memleketi için hizmet etme yarışına dahil olan Barbaros Tuzcuoğulları var. MHP’nin diğer adayları ise geride kalan sıralamada yer alacak adaylar. Başvurulardaki referanslarını gördüğünüzde bu zaten ortaya çıkıyor.

CHP’de durumlar oldukça karışık:

Açıklanan 28 kişilik liste incelendiğinde, Posbıyık’sız oluşacak listenin 2 vekili geçemeyeceği bariz belli oluyor. Posbıyık varsa 3. için yarışa dahil olabilirler. Kulislerde dolaşan bazı haberlere göre Posbıyık listede yok. Bu da Cumhur İttifakından gelmesi muhtemel önemli bir oy deposunun orada kalmasına, dolayısıyla 3. Vekili bu ittifakın almasına sebep olacak bir tercih. Ünal Demirtaş’ın tekrar buradan aday olması halinde tepki göstereceklerin varlığı da azımsanmayacak boyutta. CHP Demirtaş’ı Ankara kontenjanında kullanırsa ve Posbıyık’ı da aday yaparsa 3. Vekil için yarışma potansiyeline sahip.

Gelelim Ak Parti’ye:

Ak Parti, Zonguldak’ta en fazla aday adayı müracaatı yapılan siyasi parti. 49 aday adayı vardı. O listeyi de incelediğinizde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel sempatisi olan Hüseyin Özbakır listede yine var.

Özbakır’ın Zonguldak’tan tekrar aday yapılması bazı riskler taşıyor. Şehir ile iletişimi iyi olmadı ya da olamadı Özbakır’ın. Kendisinin liste başı olması durumunda tepki verecek Ak Parti’liler var. Aynen CHP’de Ünal Demirtaş’ın Ankara’dan kontenjan adayı yapılmasının CHP’yi Zonguldak’ta rahatlatacak olması gibi Özbakır’ın da başka bir şehirden kontenjan adayı yapılması Ak Parti’yi Zonguldak’ta rahatlatır. Ak Parti bu durumda Trabzon lobisini, Ereğli’den Fatih Çakır’ı listeye koyarak dengeleyebilir. Ancak Ereğli’de vatandaşların Fatih Çakır için şöyle bir endişeleri var. Kendisine ilçe başkanı iken ulaşmakta zorluk çektiklerini vekil olur ise hiç ulaşamayacaklarını düşünüyorlar. Bunu Ak Parti içinde olanlardan da duyduk sadece oyunu veren vatandaşlardan da..

Pekiyi ne çıkar derseniz:

Ak Parti’nin Özbakır’ı 1. Sıraya koyması, Çakır’ın 4 ya da 5’te olması. Çaturoğlu’nun tekrar 2. Sırada olması simülasyonu Ak Parti için en kötü simülasyondur. Böyle bir şey gerçekleşirse, Ak Parti’den MHP’ye vekil çıkaracak kadar oy kayması yaşatır.

CHP’nin ise; Ünal Demirtaş’ı liste başı yapıp Posbıyık’sız bir liste yapması en kötü simülasyon olacaktır. Bu gerçekleşirse CHP’den İyi Parti’ye vekil çıkaracak kadar oy kayması yaşatabilir.

Ak Parti ve CHP bu şekilde Zonguldak’lının karşısına çıkarsa;

Ak Parti 2, CHP 1, MHP 1, İyi Parti 1 sonucu çıkması sürpriz olmaz.

Bu, MHP ve İyi Parti’nin oy toplamının birbirine yakın olarak, 115 bini geçmesi halinde hiç de sürpriz olmayacak bir sonuçtur.

MHP tabanının ortalama oyunun Zonguldak’ta 45 bin olduğu düşünülürse, bu iki partiye yine birbirine yakın oranda ama toplamda 70 binlik oy geçişi yeterli olacaktır. Mesela Ak Partiden MHP’ye, CHP’den de İyi Parti’ye 35 biner oy geçişi bu senaryo için yeterli gelebilir. Bu da, şuan ki konjonktürde hiç de uzak bir ihtimal değil..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Chp li ;

    Kesinlikle çok doğru tesbit.Chp listeye ünal Demirtaş’ı koyar ve Halil posbıyık gibi bir oy potansiyelini harcarsa chp 1 vekilden fazla çıkaramaz.Tüm ereğli ve özellikle köyleri Halil beyi bekliyor.Aksi chp nin kendi tercihi olur

    17 Mayıs 2018 14:27

    Warning: Illegal string offset 'max_depth' in /var/www/vhosts/istanbulappleservis.com/hareket67.com/domains/hareket67.com/public_html/wp-content/themes/thehaberv2/functions.php on line 530