Hareket67

ZONGULDAK’TA SEÇİM SONUCU; BIÇAK SIRTI..

ZONGULDAK’TA SEÇİM SONUCU; BIÇAK SIRTI.. Geçen hafta bu köşeden ‘’Kilit isim: POSBIYIK’’ başlıklı bir köşe yazısı aktarmıştık. 24 Haziran seçimlerinde, ittifaklar sebebiyle, 6 siyasi parti için ülke barajı kalkmış oldu. Zonguldak için, iki ayrı ittifak grubunda, dengeleri değiştirebilecek tek kişinin de Kdz.Ereğli Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık olduğunu ifade etmiştik. Eğer CHP’den 2. Sırayı alırsa […]

ZONGULDAK’TA SEÇİM SONUCU; BIÇAK SIRTI..
11 Mayıs 2018 - 15:24 'de eklendi.

ZONGULDAK’TA SEÇİM SONUCU; BIÇAK SIRTI..

Geçen hafta bu köşeden ‘’Kilit isim: POSBIYIK’’ başlıklı bir köşe yazısı aktarmıştık. 24 Haziran seçimlerinde, ittifaklar sebebiyle, 6 siyasi parti için ülke barajı kalkmış oldu. Zonguldak için, iki ayrı ittifak grubunda, dengeleri değiştirebilecek tek kişinin de Kdz.Ereğli Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık olduğunu ifade etmiştik. Eğer CHP’den 2. Sırayı alırsa 4’ lü ittifak Zonguldak’ta 3-2 öne geçebilir demiştik.

Halil Posbıyık, geçtiğimiz hafta Ankara’ya CHP Genel Merkezine giderek aday adaylığı başvurusunu yaptı. Sıralamada yer bulup bulamayacağı, bulursa ilk üç sırada olup olmayacağı da önemli olacak. Sıralamada bu şekilde bir sonuç çıkarsa; 4’lü ittifak, Zonguldak’ta 3-2 öne geçebilir. Posbıyık, özellikle Ereğli’de; hem Ak Parti’den, hem MHP’den hem de İyi Parti’den oy alabilir. Açıklanan 28 kişilik aday adayları listesi incelendiğinde, eğer genel merkezleri Zonguldak için geçen seçimlerdeki gibi kontenjan kullanırsa bilemem ama kullanmazsa Posbıyık bu listede ilk üçe girer.

Posbıyık’ın olmaması durumunda Cumhur İttifakı vekillikte çok rahat 3-2 öne geçer. Cumhur ittifakının 3 vekilinden birisi, iyi bir çalışma ile MHP’nin birinci sırasındaki aday olabilir.

MHP, Zeki Çakan’ı aday göstermiş olsaydı her durumda bir vekili çıkarırdı. Yani o zaman Posbıyık aday olsa bile dengeleri 4’lü ittifak lehine değiştiremezdi. MHP bu anlamda bir fırsatı tepiyor olabilir.

 

Ak Parti ve CHP’de 24 Haziran seçimlerinde aday bolluğu yaşandı.

Ak Parti’de Zonguldak için aday adaylığı yarışına 49 isim başvuru yaparken CHP’den 28 kişi başvurdu.

MHP’de ise durumlar karışık. Ereğli’den 11 ismin aday adaylıkları MHP Ereğli İlçe Başkanlığı tarafından basına bildirildi. Diğer ilçeler ve il merkezi de dahil edildiğinde 20’ yi aşacak bir rakam beklenirken, MHP İl Başkanlığında yapılan aday tanıtım toplantısında 5 isim açıklandı. Birkaç tane daha ekleneceği orada ifade edildi. Aday adaylarının sayısının artması yerine azalmasına gerekçe olarak, eski il başkanı ve 27. Dönem milletvekili aday adayı Hamdi Ayan tarafından; daha önceki tecrübelere dayanarak, liste 5 kişilik olacağı için listeye giremeyen arkadaşlarının olumsuz etkilenmemesi şeklinde ifade edildi. Başvuru sayısı 10’un altında kaldı.

 

Ak Parti’de milletvekili aday adaylığı için boşalan ilçe başkanlığı koltuğuna Mimar Mustafa Kumaş oturmuştu. Mustafa Kumaş, yıllardır siyasetin içinde olan bu nedenle de siyaseti iyi okuyan bir kişidir. Başarılı olacağını düşünüyorum. CHP İlçe Başkanı Sertan Ocakcı’dan sonra Ak Parti’nin ilçe başkanı da mimarlık yapan bir kişi oldu. Meslektaşlar, ticari rekabetten sonra siyaseten de rakip oldular.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER