Hareket67

Zonguldak liste okumaları..

Zonguldak liste okumaları.. Malumunuz 24 Haziranda bir seçim yapılacak. Hem ilk defa uygulanacak olan Cumhurbaşkanlığı sistemi için hem de 27. Dönem milletvekilliği seçimleri için oy kullanacağız. Muhalefetin 301’ i bulmak için gösterdiği çaba Cumhurbaşkanı seçtirme yarışında havlu attığının bir göstergesi olabilir. 59 milyonu aşan bir seçmen listesi açıkladı YSK geçtiğimiz günlerde. Ülkemizde seçime katılım ortalaması […]

Zonguldak liste okumaları..
23 Mayıs 2018 - 16:40 'de eklendi.

Zonguldak liste okumaları..

Malumunuz 24 Haziranda bir seçim yapılacak. Hem ilk defa uygulanacak olan Cumhurbaşkanlığı sistemi için hem de 27. Dönem milletvekilliği seçimleri için oy kullanacağız.

Muhalefetin 301’ i bulmak için gösterdiği çaba Cumhurbaşkanı seçtirme yarışında havlu attığının bir göstergesi olabilir.

59 milyonu aşan bir seçmen listesi açıkladı YSK geçtiğimiz günlerde. Ülkemizde seçime katılım ortalaması yaklaşık %86. Bu ortalama ile katılım sağlanırsa yaklaşık 51 milyon seçmen sandığa gidecek gibi görünüyor. Yine ülke ortalamasına göre %1 civarında çeşitli sebeplerden (hatalı oy kullanımı, tepki vs) geçersiz oy kullanımı oluyor. Aynı ortalama bu seçimlerde de gerçekleşirse 50 milyon 500 bin civarında geçerli oy ile hem yeni cumhurbaşkanını hem de yeni 600 milletvekilini seçmiş olacağız.

Bu da %1 oy almak için 505 bin seçmeni ikna etmek gerektiğini gösteriyor. İttifaklar ile ülke barajı olan %10 rakamını 7 siyasi parti ortadan kaldırmış olsa da kaldıramayan siyasi partiler, ülke barajını geçebilmek için, geçerli oyların 5 milyon 50 binini alması gerekiyor.

Gelelim Zonguldak rakamlarına;

Yaklaşık 460 bin seçmenimiz var. Zonguldak seçmeninin, seçime katılım ortalaması %85. Bu ortalama ile katılım olursa, 391 bin seçmen sandığa gidecek demektir. Geçersiz oy kullanımı ortalaması da %1. Yine aynı oranda geçersiz oy kullanımı gerçekleşirse, Zonguldak için geçerli oy rakamı, yaklaşık 387 bin olacaktır. Bu geçerli oy ile Zonguldak’ı temsil edecek 5 milletvekilimizi seçeceğiz.

Gelelim şimdi siyasi partilerin listelerini incelemeye.

İlk Önce Ak Parti

Ak Parti listesi, Ereğli ve Alaplı için sürpriz oldu. Ereğli’den Adem Öztürk ve Fatih Çakır gibi iki kuvvetli adayı listeye almadılar. Ayrıca Alaplı’dan önceki dönem milletvekili Faruk Çaturoğlu’nu da almadılar listeye. Geçtiğimiz dönem birinci sıra milletvekilleri Hüseyin Özbakır da listede yok. Oysa beklenen 1. sıraya Polat Türkmen, 2. sıraya Ereğli’den birisi ve 3. sıraya da Ahmet Çolakoğlu idi.

Tercihlerde genel başkanlar, en son il başkanlarını çağırıp fikrini alırlar. Sonra kendi düşünceleri doğrultusunda listeye son noktayı koyarlar. İl Başkanı Zeki Tosun’un bu süreçte tercihi ne olmuştur bilmiyoruz. Ancak Ereğli ve Alaplı gibi 460 bin seçmenin 160 binini karşılayacak ya da 387 bin geçerli oyun 140 binini karşılayacak bir oy deposunu listeye almayarak nasıl bir hata yaptıklarını seçimlerden sonra göreceklerdir. Bu işin sonunda fatura il başkanı Zeki Tosun’a kesilecektir.

CHP listesine gelince;

CHP Ünal Demirtaş’ı liste başı yaptı. Ereğli’nin adayını liste başı yaparak puan toplaması zayıf gibi görünüyor. Mevcut Zonguldak milletvekillerinden yerini koruyacak tek isim olan Demirtaş, İyi Parti’ye gidiş-gelişinde Kılıçdaroğlu’nun vefa örneği göstermesi sebebiyle listelerde. Yoksa onun da listede yer alması çok zayıf bir ihtimal idi. 2. Sıraya Deniz Yavuzyılmaz’ı koyan CHP, Zonguldak için mevcudu konsolide etme çabasında olduğunu göstermiş oldu. Ereğli’de en yüksek oy potansiyeli olan Halil Posbıyık’ı listesine almayışı en büyük zaafı olacaktı. Deniz Yavuzyılmaz ile tabanı tutma gayretinde olduklarını göstermiş oldu.

Gelelim MHP’ye;

MHP Zonguldak, beklenildiği gibi 1. Sıraya İl Başkanı Hamdi Ayan’ı koydu. Ardından iki ve üçüncü sıraya Ereğli’den adaylar koyarak bölgeye verdiği önemi göstermiş oldu. Listeyi ilk açıklayan MHP olduğu için Ak Parti listelerinin bu şekilde sürpriz olacağı bilinmiyordu. Ereğli ve Alaplı seçmeninin, Ak Parti listelerinde kendilerini temsil edecek kimseyi bulamamaları nedeniyle MHP’ye oy vermeleri bekleniyor. Bir miktar oy geçişi zaten bekleniyordu. Listelerin ortaya çıkmasıyla beklenenin üzerinde bir geçiş söz konusu olacak gibi görünüyor.

MHP Zonguldak, tarihinde aldığı en yüksek oyu 61.500 oy ile Zeki Çakan’ı seçerken almıştı. Sanırım Ak Parti’nin liste hatası ile kendi içinde yeni bir rekor kıracak gibi görünüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER