Hareket67

TÜRK KIZILAYI EREĞLİ BASINIYLA BULUŞTU..

TÜRK KIZILAYI EREĞLİ BASINIYLA BULUŞTU.. Türk Kızılayı Derneği, Kdz. Ereğli Şubesi, Başkan Yaşar Ciğer ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile yerel basının karşısına çıktı. Göreve geldikten sonra protokol ziyaretlerinin ardından basın ile kahvaltılı bir toplantı düzenleyen Başkan Yaşar Ciğer ve Yönetimi, kısa süre içinde yaptıklarını, Kızılayın genel anlamda yaptıklarını anlattı. Yaklaşan kurban bayramı öncesi Kızılayın vekalet […]

TÜRK KIZILAYI EREĞLİ BASINIYLA BULUŞTU..
20 Temmuz 2019 - 12:38 'de eklendi.

TÜRK KIZILAYI EREĞLİ BASINIYLA BULUŞTU..

Türk Kızılayı Derneği, Kdz. Ereğli Şubesi, Başkan Yaşar Ciğer ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile yerel basının karşısına çıktı. Göreve geldikten sonra protokol ziyaretlerinin ardından basın ile kahvaltılı bir toplantı düzenleyen Başkan Yaşar Ciğer ve Yönetimi, kısa süre içinde yaptıklarını, Kızılayın genel anlamda yaptıklarını anlattı.

Yaklaşan kurban bayramı öncesi Kızılayın vekalet kurban ücretlerinin de açıklandığı basın toplantısının içeriği şu şekilde:  

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesi olarak Kızılay Genel Merkezi tarafından 10.07.2019 tarihinde görevlendirildik. Kızılay yeni yönetimi başkan Yaşar Ciğer yönetim kurulu üyeleri Kürşat Yağız, Kenan Yılmaz, Şenol Akyol ve Ali Kocatürk tarafından oluşturuldu.

    Türk Kızılayı 1868 yılından beri dil din ırk ayrımı gözetmeksizin ulusal ve uluslararası alanda ihtiyaç sahibi insanlara merhamet elini uzatan bir kurum olmanın yanında, ihtiyaç anında dayanışmanın, ızdırap anında şefkatin, farklılıklar karşısında hoşgörünün, savaşın en kızgın anında insancıllığın, merhametin tarafsızlığın ve barışın simgesidir.

    Kurumumuz afetlerde ve olağanüstü dönemlerde de ihtiyaç sahipleri ve korunmaya muhtaç olanlara yönelik yardım sağlamak toplumsal dayanışmayı geliştirmek, güvenli ve sürekli kan temini sağlamak gibi faaliyetlerde bulunmaktadır. Ayrıca göç ve mülteci hizmetleri ile ilgili konularda da hizmetlere bulunur.

    Göreve geldiğimiz andan itibaren özellikle Alaplı ilçemizde meydana gelen sel felaketinde mağdur olan 20 aileye gıda, temizlik, battaniye ve giyecek yardımı, yine geçtiğimiz günlerde Ereğli ve Gülüç’te meydana gelen sel felaketinde AFAD yönetiminin belirlediği selden olumsuz etkilenen mağdur ailelere gıda, temizlik, battaniye ve giyecek yardımı(bugün itibariyle) şubemizce yapılmış olup kaymakamlığımızın düzenlemiş olduğu 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde halkımıza lokma, su, tatlı ve çeşitli ikramlarda bulunulmuştur. Ayrıca Kdz.Ereğli belediyemizin düzenlemiş olduğu festivalde kan alım merkezleri oluşturarak festival boyunca 380 ünite kan alımı sağlanmış olup yaklaşık 3000 kişiye soda dağıtımı yapılmıştır.

   Türk Kızılayı Genel Merkezimiz vekaleten kurban kesim bedelini yurt içi 850 TL,yurt dışı 725 TL olarak belirlemiştir.Amacımız her ilde ve ilçede olduğu gibi Ereğli’de de kurban bağışına vekalet edecek insanlarımızın ibadetlerini kuralına uygun şekilde gerçekleştirerek çok sayıda gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktır.Vekalet verecek olan vatandaşlarımız yurt içi vekalet verebileceği gibi yurt dışında da kesilmesini tercih edebilirler.

   Kurbanın bereketini yıl boyu yaşatıyorsan ‘’HİLAL OLSUN TÜRKİYE’’ sloganıyla başlatılan kurban bağışı kampanyasına tüm Ereğli halkının duyarlı olacağını bekliyoruz. Kızılay’ın iyilikte sınır tanımayan anlayışıyla kurban kesimi çağdaş model sayesinde özenle seçilen kurbanlıklar veterinerler tarafından seçilen modern kombinalarda vekalet sahiplerinin isimleri okunarak kurban bayramının ilk 3 günü kesilecek. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleşecek kesimlere din görevlileri, veterinerler ve noter görevlileri eşlik edecek. Kurban etlerinden elde dilecek kavurma konserve haline getirilerek 1 kilogramlık,5 kilogramlık ve 10 kilogramlık kutulara koyulacak. Kutulara koyulan kavurma ve kıymalar şubemiz aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Kavurma ve kıymalar aşevlerinde yemek yapılarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Bu anlamda tüm Ereğli halkını Kızılay’ın kurban bağışı kampanyasına katılmaya davet ediyoruz.

   Geçmişte günümüze Türk Kızılayı kurumuna hizmet etmiş olan ve bu kurumun büyümesi için gayret gösteren daha önceki yönetimler ve gönüllülere özellikle son şube başkanımız iken vefat eden Sayın Yusuf Oktay abimizi rahmetle anar hizmeti geçenlere şükranlarımı sunarım. Türk Kızılayı’nı Kdz. Ereğli’de en güzel yerlere taşımak için tüm gücümüzle çalışıp kurumsal yapı içerisinde Ereğli halkına hizmet etmeye devam edeceğiz.

Basın toplantısı sonrası yapılan sohbet ortamında; Kızılay’a yapılan bağışların tamamının gelir vergisinden düştüğünü ifade eden yöneticiler, Kızılay’ın kurumlar ve vatandaşlardan gelen bağışlarla ayakta durduğunun altını çizdiler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER