Hareket67

“TSO FINDIK, FISTIK, İNCİR YEME YERİ OLMUŞ”

Kdz.Ereğli Mücadele Platformu Başkanı Niyazi Özcan, 2 Temmuz Salı günü sahildeki bir kafede kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Toplantıdaki konuşmasında gündemi ve Ereğli ekonomisini değerlendiren Özcan, daha çok Ereğli TSO’ya eleştirilerde bulundu. “YÖNETİM KURULUNU BEN KURMUŞ OLACAKTIM..” Özcan, kendisinin de başkan adayı olduğu Ereğli TSO seçimlerinden bugüne yaklaşık bir buçuk yıl geçtiğini hatırlatarak, “bu seçimde gruplar […]

“TSO FINDIK, FISTIK, İNCİR YEME YERİ OLMUŞ”
02 Temmuz 2019 - 18:43 'de eklendi.

Kdz.Ereğli Mücadele Platformu Başkanı Niyazi Özcan, 2 Temmuz Salı günü sahildeki bir kafede kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.

Toplantıdaki konuşmasında gündemi ve Ereğli ekonomisini değerlendiren Özcan, daha çok Ereğli TSO’ya eleştirilerde bulundu.

“YÖNETİM KURULUNU BEN KURMUŞ OLACAKTIM..”

Özcan, kendisinin de başkan adayı olduğu Ereğli TSO seçimlerinden bugüne yaklaşık bir buçuk yıl geçtiğini hatırlatarak, “bu seçimde gruplar üç, üç, bir olarak çıktı. Başkanlık konusu olduğunda bütün insanların kafasında soru işareti oluşan bir konuyu aydınlatmak mecburiyetindeyiz. Nedir bu konu; biz kendi nakliye grubumuzda eğer 7 tane daha oy bu tarafa alabilseydik, sac grubundan da 4 oy karşı gruptan bu yana alsaydık yönetim kurulunu ben kurmuş olacaktım. Ama çıkan sonuca saygı göstermek zorundayız.

“1,5 Yıldır Ereğli’de bir toplantı yapılmaz mı, Ereğli konuşulmaz mı? Ereğli’de birileri neden susuyor, hiçbir şey konuşmuyor? Bir kaç kişinin üzerine kurulmuş bir ekonomi asla olamaz. Geldiğimiz noktada bakıyoruz sanki Erdemir’den morfinli bir iğne atılmış, Erdemir’e karşı kimse bir kelime konuşamıyor. Erdemir bugün 6’ncı oksijen fabrikasını açmış. Dünyanın hiçbir şehirde yok ağır sanayinin içinde oksijen fabrikası 80-100 kilometre dışarıda.

“ERDEMİR MAAŞ ÖDEMELERİNDE 1/5 ORANINDA KÜÇÜLME VAR”

“Ereğli’deki tüccar gerçekten çok değerli ve kaliteli. Türkiye’yi geziyorum, gezerken görüyorum adamlar Ereğli’nin mamulünü satıyor. Biz aslında 20 yıl Ereğli’de tüccarlığın, sanayiciliğin üniversitesini çalışarak, yaşayarak bu üst seviyelere getirdik. İşte dünya kriziydi ya da daha fazlasını talep etmemiz sonucunda battık. Bugün itibariyle Erdemir ne kadar maaş ödemesi yapıyor biliyor musunuz? 17-18 milyon TL arasında. 2006’da 100-110 milyon TL arası yapıyormuş. 5’te 1 küçülme var. Çarşı ekonomisine girecek parada 5’te 1 küçülme var.

‘’EREĞLİ’DE YEMEK İŞİ YAPAN MI YOK?’’

Erdemir, yemek konusunda hizmet alımı yapacak mesela, Ereğli’de yemek işi yapan arkadaşlarımız mı yok, var. Ama neden Ankara’dan alınıyor, bunların sebebi şu; hiçbir şekilde bunlara tepki gösterecek bir kurum yok. İnsanlar sessizliğe bürünmüş. Diyorum ya Ticaret ve Sanayi Odası’nın bugüne kadar Ereğli ekonomisinin konuşulduğu bir tane toplantısı yok.”

“TSO FINDIK, FISTIK, İNCİR YEME YERİ OLMUŞ”

“Geldikleri zaman OSB’de 1.700 çalışan vardı şimdi 1.450’lere gelmiş. Yeni bir proje yok. Bir sürü sloganlar söylediler arkadaşlarımız. Bu sloganların için de ben de onlara diyorum ki; doğrudur, bilgi birikiminiz yok, bu işte yeteneğiniz yok, tecrübeniz yok. Zaten TSO fındık, fıstık, incir yeme yeri olmuş. Adamlar makam, koltuk meraklısı. Yönetimin içinde de bence yeni bir yönetim oluşmuş. SİA diyorum ben onlara. Bu üç kişi ele almış, bir toplantıya gidecek o üç kişi. Konu, bilgi, tecrübe var mı? Erdemir ile ilgili konuştun mu? İşadamının, tüccarın, halkın hakkını savunacak kurumlar belli, en yetkili kurumlardan biri sensin. Ben değil biz diye devam edeceğiz dediler, hiç öyle de olmadı. Demek ki bu işler lafta olmuyor.

“FOTOĞRAF ŞOVMENLİĞİNDEN BAŞKA BİRŞEY YOK…’’

 TSO Başkanı ve Meclis Başkanı hastaneye gitmeye korkuyorlar. Niye? Birbirine dirsek atıp kaburgalarını morartmışlar. Ön fotoğrafta sen ben olacağım diye. Böyle bir mantık olabilir mi? Adamlarda fotoğraf şovmenliğinden başka hiçbir şey yok. Ben Ereğli’nin önde gelen ileri gelen adamıyım? Nerde önde ileridesin, kardeşim. Üretim yapıyor musun? Nerede yapıyorsun, ne yapıyorsun? Ya babandan kalmış ya dedenden kalmış. Kendi ufkunu açmamışsın. Ereğli’nin de kaymağını yiyebildiğiniz kadar yemeye çalışacaksınız. TSO’nun ağırlığı 3 bin kişinin ağırlığıdır.

“ÇEKİLEN ARAÇ SAYISI 1.250”

Otoparklardaki çekilen araç sayısı,  1.250. Yakalananlar bunlar, yakalanmayanlar hariç. Otoparklarda bekleyen araçlar var borçlarından ötürü. Ana temamız TSO. Bu arkadaşlarımıza iyi niyetle ikaz edelim, fikir beyan edelim. Siz bu odanın içinden makamdan çıkın, makam arabasına binen birbirinize dirsek atma işini bırakın, fotoğraflardan geri durun. Sanayici, tüccarı gezin. Ankara’ya Ereğli ile alakalı kaç dosya hazırlayıp götürdünüz de sonuca vardınız.

 “EYLEM YAPACAĞIZ”

Erdemir’e tepki koymazlarsa, Ereğli’nin hakkını aramazlarsa, bir dahaki toplantıdan sonra TSO önüne siyah çelenk koyacağım, Erdemir’in önüne gidip büyük eylem yapacağım. Halkı, esnaf, tüccar, sanayiciyi çağıracağım. Demokratik hakkımızı kullanacağız. TSO’nun kapısı olmaz. Uluslararası ajan, teşkilat mıyız? Ereğli’nin adına konuşulacak konu varsa kapısı da olmayacak. Ağaç koltuk koyacağız, rahat etmeyeceğiz, çalışmak zorundayız. İnsana hizmet, Allah’a hizmettir, bereketini artırır. Adamların işadamı kapıda bekliyor. O ona gelirse ötekine çıkmazsa o da alınıyor, bana niye gelmedin diye. Ne bulunmaz Hint Kumaşıymışsınız.

 “EREĞLİ’NİN POLİTİKASINI, GELECEĞİNİ BİTİRDİLER”

Belediye seçimlerinde yaptıkları, böyle her tarafa gül dağıtarak işlemiş oldukları politika yüzünden şu anda devletle gidip yapabilecekleri bir şey yok. Bir kelime bile anlatamıyorlar, yüzlerine bakan da yok. Oraya gidemiyorlar da, gitseler 3’üncü, 4’üncü sıradaki bürokraside fotoğraf çekerler, dönerler. Ereğli’nin politikasını, geleceğini bitirdiler. Bu kadar basiretsiz bir yönetim olamaz. Ereğli’de TSO var mı yok mu belli değil, vah anam vah. Burası zengin çocuklarının oyun park alanı değil.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER