Reklamı kapat

Reklamı kapat
Hareket67

Siyaset Ereğli’de erken ısındı.

Siyaset Ereğli’de erken ısındı. Bilindiği üzere 31 Mart 2019 günü Türkiye’de, Mahalli İdareler Seçimi yapılacak. Kdz.Ereğli’de de bu seçimler dolayısı ile aday adaylığı süreci başladı. Yerel seçimlerde Kdz.Ereğli’de bir başkan 3 kontenjan adayı, 28 de meclis üyeliği için her siyasi parti hareketli günler geçiriyor. Yani bir siyasi parti toplam 32 kişi seçimi için aday adayı […]

Siyaset Ereğli’de erken ısındı.
02 Kasım 2018 - 13:12 'de eklendi.

Siyaset Ereğli’de erken ısındı.

Bilindiği üzere 31 Mart 2019 günü Türkiye’de, Mahalli İdareler Seçimi yapılacak. Kdz.Ereğli’de de bu seçimler dolayısı ile aday adaylığı süreci başladı.

Yerel seçimlerde Kdz.Ereğli’de bir başkan 3 kontenjan adayı, 28 de meclis üyeliği için her siyasi parti hareketli günler geçiriyor. Yani bir siyasi parti toplam 32 kişi seçimi için aday adayı belirleme aşamasında. Bu şu demek: bir aday adayı kendisiyle beraber 32 kişi seçime hazırlayacak. Mesela aday adaylığı sürecini tamamlamış olan CHP’de 5 aday adayı çıktı. Bunlar toplam 160 kişilik bir liste hazırlamış oluyorlar. Ya da hazırlayacaklar. Bunu 15 aday adayı olan Ak Parti için düşünürsek, rakam 480’e yükseliyor.  Yani süreç içinde şehirde birçok insan bu seçimlere hazırlık yapıyor demek. Buna mesela MHP’yi ve diğer siyasi partileri de eklediğinizde şehirde birçok insanı ilgilendiren bir seçim yaşanacak. Hal böyle olunca yarış renkli olduğu kadar zaman zaman kırıcı da olabiliyor.

Şimdi aday adayları süreci başlayan CHP’den başlayarak Ak Parti ve MHP hakkında da fikirlerimizi kaleme almaya başlayalım.

Kdz.Ereğli CHP’de; Halil Posbıyık, Erol Çivici, Sertan Ocakcı, Emin Semih Özkök ve Buket Müftüoğlu aday adaylığı süresinde partilerinden başvuru yapan isimler oldu.

CHP’de durumlar oldukça karışık. Bir yanda 4 dönem belediye başkanlığı yapan Halil Posbıyık, bir yanda 15 sene meclis üyeliği yapan Erol Çivici, bir yanda 2 dönem ilçe başkanlığı yapan, son dönem meclis üyesi ve grup sözcüsü Sertan Ocakcı, bir yanda partinin sevilen ismi Semih Özkök, bir tarafta da Kdz. Ereğli’nin ilk belediye başkanı Müftüzade Halil Beyin torunlarından ve bir dönem CHP Parti Meclisi üyeliği yapmış olan ve tek kadın aday adayı Buket Müftüoğlu.

CHP Genel Merkezi, bu aday adayları içinden hangisini seçerse seçsin bence hata yapmış olmayacak. Eğer CHP yerelde seçilen adayının arkasında durmayı başarırsa; 2014 de kıl payı kaybettikleri belediyeyi tekrar almaları muhtemeldir.

Ak Parti’de 5 Kasım ile 12 Kasım aralığında resmi başvurular yapılacak. Ancak şimdiden ve hatta aylar öncesinden buna hazırlık yapan aday adayları var. Yaklaşık 15 kişinin adı geçiyor aday adaylığı için. Resmi süreç başladığında bu adı geçenlerden kaç tanesi başvuru yapacak onu hep beraber göreceğiz. Belki de hiç adı sanı geçmeyen birileri aday adaylığına başvuru yapacak.

En kuvvetli adayın mevcut başkan Hüseyin Uysal olduğunu düşünüyorum. Ancak Ak Parti’de adı geçen aday adaylarının kuvvetli kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Aralarında eski milletvekilleri, eski ilçe başkanları, meclis üyeleri olanlar var. Daha önce aday olanlar, aday adayı olanlar var. Parti içinde güçlü olan isimler bunlar. Ak Parti’yi aday adaylığı süreci başladıktan sonra yazmak sanırım daha mantıklı olacak.

MHP’de ise partinin kendi tabanından birkaç isim halk arasında konuşuluyor. Akla ilk gelen isim önceki dönem ilçe başkanı Talat Şeker. Halk arasında konuşulan birkaç isim de parti dışından. Hatta Ak parti içinden bazı isimlerin MHP ‘den aday adayı olacağı yönünde konuşulan isimler var. Bunlardan bir tanesi daha önce Ak Parti’den milletvekilliği yapmış Prof. Ercan Candan. Ancak Ercan Candan’ın MHP ‘den aday adayı olacağına ilişkin herhangi bir açıklaması yok.

MHP Genel Merkezi’nin teşkilatlara gönderdiği genelgede aday belirlemenin Merkez Karar Yöntemiyle yapılacağı bildirildi. Yani aday adaylarını Genel Merkez belirleyecek. Genel Merkezin yapacağı araştırmalar sonucunda, başvuru yapan aday adayı için herhangi bir sorun yoksa aday adaylığı kabul edilecek. Başvurular arasından da yine genel merkez, ‘adayımız şudur’ diyecek. MHP Genel Merkezinin FETÖ sızmasını engellemek için bunu yaptığı gelen bilgiler arasında.

MHP’de ayrıca şu durum da var. Genel Başkan Devlet Bahçeli ve MHP geleneğinde; ‘’başka bir partiden cari dönemde aday adaylığı başvurusu yapanlar, MHP’den aday olamaz’’ şeklinde yazılı olmayan bir kural var. Devlet Beyin de bu geleneğe sıkı sıkıya bağlı olduğunu siyaseti takip eden herkes bilir. Bu şu anlama da geliyor: Ercan Candan Ak Parti’den aday adaylığını açıklarsa MHP’den aday olma ihtimali kalmıyor. Yani; ‘’MHP’yi yedekte tutayım, eğer Ak Parti’den aday olamazsam MHP’den aday olurum anlayışı’’ geçerli bir durum değil. MHP Genel Merkezi ve Ülkücüler bu yazılı olmayan kural ile kendi partilerini bir başka partinin yedeği durumuna düşürme anlayışını bertaraf etmiş durumdalar. Zaten hiçbir yerel MHP yöneticisi de kendi partisini, bir başka partinin yedeği durumuna düşürecek hamle yapmaz.

Kdz. Ereğli özelinde de MHP, yerel seçimlerde 2014 yılında bir toplu hareket ile yerel seçimlerde şimdiye kadar aldığı en yüksek oyu almıştır. Bir tohum ekmiştir. Bu ekilen tohumu filizlendirecek hamle yine kendi tabanından bilinen, halkta karşılığı olan bir aday ile yola çıkmak olacaktır. Bu halde 2023 seçimlerine daha hazır ve başkanlığı alabilecek duruma gelebilir. 2014 seçimlerinde ekilen tohumların filizlenmesi için MHP, yine birlik ve beraberlik içinde hareket ederse sonuç alması muhakkaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER