Hareket67

Sınav Dönemlerini Kaçırmayın..

Ustalar ve Kalfalar; MYK almak için geç kalmayın.. Kdz.Ereğli’de Mesleki Yeterlilik Belgesi(MYK) almak isteyenlerin uğrak yeri, Ustalar ve Kalfalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, MYK belgesi için sınav hazırlığında. Konuya dair görüşlerini aldığımız Dernek Başkanı Mustafa Yılmaz şunları ifade etti: 16 Eylül 2015 tarih ve 29477 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve 3308 Sayılı Kanun kapsamına giren […]

Sınav Dönemlerini Kaçırmayın..
25 Ekim 2019 - 14:25 'de eklendi.

Ustalar ve Kalfalar; MYK almak için geç kalmayın..

Kdz.Ereğli’de Mesleki Yeterlilik Belgesi(MYK) almak isteyenlerin uğrak yeri, Ustalar ve Kalfalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, MYK belgesi için sınav hazırlığında.

Konuya dair görüşlerini aldığımız Dernek Başkanı Mustafa Yılmaz şunları ifade etti:

16 Eylül 2015 tarih ve 29477 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve 3308 Sayılı Kanun kapsamına giren 152 meslek dalında 16.09.2015-16.03.2016 tarihleri arasında aşağıda belirttiğimiz şartları taşıyan esnaf ve sanatkarlarımıza kalfalık ve ustalık belgesi almak için yeni bir ek başvuru hakkı tanınmıştır.

Mesleğinin kanun kapsamına alındığı tarihte mesleği ile ilgili bir işte çalışanlardan 16 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olanlar yukarıdaki tarihler arasında Merkez Müdürlüğüne başvurması halinde çıraklık sözleşmesi düzenlenerek uyum eğitimine, uyum eğitimini tamamlayanlar ise kalfalık sınavına alınırlar.

Mesleğinin kanun kapsamına alındığı tarihte 18 yaşını doldurmuş olup, bu tarihte Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldığı belgeler ile fiilen çalıştığını belgelendirenler ve Ek-2 form ile Mesleki Eğitim Merkezine Müracaat edenler ise doğrudan Kalfalık sınavına alınır.

Yukardaki şartları uygun olup başvuruda bulunanlar ve Kalfalık sınavına girmeye hak kazananlardan mesleğinde 5 yıllık çalıştığını Ek-3 formla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldığı belgeler ile belgelendirenler, kalfalık belgesini aldıktan sonraki ilk ustalık sınavına girerler.

Hizmet süresi 5 yıldan az olanlar ise kalfalık sınavında başarılı olduktan sonra, kalan süreyi 5 yıla tamamladıklarını Hizmet Belgesi ve Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldıkları belge ile belgelendirdikleri taktirde Ustalık sınavına girerler” dedi.

Ayrıca yapılan açıklamada, süre içinde başvuruda bulunmayanların bu haklardan yararlanamayacakları da belirtildi. 

Usta ve Kalfalar artık bu belgeyi almadan kurumsal firmalarda çalışamıyorlar. Dernek olarak üyelerimizin bu açığını kapatmak için çalışıyoruz. Buyursunlar gelsinler, MYK için açtığımız sınava girsinler, belgelerini almaya hak kazansınlar.

Müftü Mahallesi, Nimet Hoca Sokak, No 16 Kat 2 adresindeyiz. Muhtarlar derneğinin karşısında.

Bugüne kadar 327 kişiye bu belgeyi verdik. Şehir dışından da almak için gelenler var. Yoğunluk yaşıyoruz. Geç kalmasınlar, sınav dönemlerini kaçırmasınlar.

İrtibat için Mustafa Yılmaz: 0532 763 0758

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER