Reklamı kapat

Reklamı kapat
Hareket67

Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı..

Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı.. Kdz.Ereğli’de, Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’ne yardım götüren Bezm-i Alem, Bahri Ahmer ve Mithat Paşa nakliye gemilerinin 7 Kasım 1914 tarihinde Rus donanması tarafından Kdz. Ereğli açıklarında batırılmasının yıl dönümünde, Sarıkamış Deniz Şehitleri törenle anıldı. Sarıkamış Deniz Şehitleri için düzenlenen tören Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından Ereğli sahilinde yapılan Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı’nda […]

Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı..
07 Kasım 2018 - 16:04 'de eklendi.

Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı..

Kdz.Ereğli’de, Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’ne yardım götüren Bezm-i Alem, Bahri Ahmer ve Mithat Paşa nakliye gemilerinin 7 Kasım 1914 tarihinde Rus donanması tarafından Kdz. Ereğli açıklarında batırılmasının yıl dönümünde, Sarıkamış Deniz Şehitleri törenle anıldı.

Sarıkamış Deniz Şehitleri için düzenlenen tören Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından Ereğli sahilinde yapılan Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı’nda gerçekleştirildi.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Protokol konuşmalarına geçildiğinde ise askeri amaçla kullanılan üç nakliye gemisinin 7 Kasım 1914 tarihinde Ruslar tarafından batırıldığını ortaya çıkaran Sarıkamış Dayanışma Derneği Başkanı Prof. Dr. Binnur Sönmez, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bunlar sivil gemiler olmasına rağmen askeri amaçla kullanılıyordu. 110 metre uzunluğunda okyanus aşabilecek büyük gemilerdi. Gemilerde, bir daha ele hiç geçmeyecek kışlık donanım vardı. 60 bin takım elbise taşıyorlardı. Bir daha ele geçmeyecek haritalar vardı ki bu savaş için çok gerekli olan şeylerdi. 7 Kasım sabahı, Rus donanması Zonguldak’ı bombalamışlardı. Çünkü bundan bir hafta önce 29 Ekim’de Rus limanlarını bombalamıştık. Onun intikamını almak için iki saat süren Zonguldak bombardımanından sonra geri döndükleri sırada bizim 3 gemimiz bir anda bu donanmanın kucağına düştü. 3 gemi yarım saat içinde batırıldı. Batıklar, donanmanın tüm imkanlarına rağmen bulunamadı. Yerleri hala bilinmiyor.
16’sı boğuldu, 13’ü esarette şehit oldu, 20 tanesi esaretten dönebildi. Bu olay bize şunu öğretti: Donanma desteği olmayan hiçbir kara harekatı başarılı olamaz. Allah, donanmamıza zeval vermesin.”

Binnur Sönmez’in ardından mikrofona gelen Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da Sarıkamış Deniz Şehitlerini rahmetle minnetle andığını ifade etti.

Törene Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, siyasi partilerin temsilcileri, bazı sivil topluk kuruluşları başkan ve temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törenin ardından Karadeniz Ereğli Bölge Komutanlığı Limanından hareketle batık mevkine intikal edilerek  TCG YILDIRIM (F-243) Fırkateynin den şehitler anısına denize çelenk bırakıldı.Dnz. Bnb. Ali SEZGİN gelen protokol ve basına brifing verdi. Ardından misafirlere ikramlarda bulunarak bu anlamlı günü noktaladılar.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER