Hareket67

PARTİLERİN SEÇİM PERFORMANSLARI

PARTİLERİN SEÇİM PERFORMANSLARI 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve 27. Dönem milletvekilliği seçimlerinde Ereğli’de yapılan seçim çalışmaları, adayların performansları, teşkilatların performanslarını irdeleyeceğiz bu hafta. Ak Parti’den başlayalım. Ak Parti, bu seçim için diğer partilere nazaran seçime olumsuz bir havada başladı. Zonguldak seçmeninin üçte birini kapsayan bir bölgeden (Ereğli ve Alaplı) aday göstermedi.  Aday tanıtım […]

PARTİLERİN SEÇİM PERFORMANSLARI
31 Mayıs 2018 - 12:25 'de eklendi.

PARTİLERİN SEÇİM PERFORMANSLARI

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve 27. Dönem milletvekilliği seçimlerinde Ereğli’de yapılan seçim çalışmaları, adayların performansları, teşkilatların performanslarını irdeleyeceğiz bu hafta.

Ak Parti’den başlayalım.

Ak Parti, bu seçim için diğer partilere nazaran seçime olumsuz bir havada başladı. Zonguldak seçmeninin üçte birini kapsayan bir bölgeden (Ereğli ve Alaplı) aday göstermedi.  Aday tanıtım toplantısında sorulan sorular karşısında, 1. Sıra adayları Polat Türkmen, durumu kurtarmak için,  ‘’Ereğli’ nin adayı benim’’   dedi. Anlık durum kurtarma olarak güzel bir çıkış olsa da kendisini Ereğli’de pek göremedik.  Anlaşılan Ereğli’nin adayı olmaktan vazgeçti..

Ak Parti Ereğli için 3. Sıra adayları Hamdi Uçar’ı görevlendirmiş gibi görünüyor. Bunun kendi içlerinde mantıklı bir açıklaması olabilir. Ereğli ve Alaplı özelinde bakıldığında ise bölgede karşılık bulamadığını net olarak söyleyebiliriz. Hamdi Uçar’ın çıkması için Ak Parti’nin 1 Kasım seçim sonuçlarından daha iyi bir performans göstermesi gerekiyor.

Ak Parti’de takdir ettiğim bir şeyi de söylemek isterim. 2 dönem ilçe başkanlığı yaptıktan sonra milletvekili aday adaylığı için koltuğunu bırakan Fatih Çakır’ın, listeye alınmamasına rağmen göstermiş olduğu seçim performansı takdire şayandır.

CHP’de durumlar ne?

CHP seçimler öncesi Ünal Demirtaş’ın aday yapılıp yapılmayacağını merak ediyordu. İyi Parti’ye gidip gelen vekilleri Kılıçdaroğlu’nun ödüllendireceği bekleniyordu. Ancak Zonguldak için dengeleri gözeteceği, Demirtaş’ın Ankara’dan kontenjan adayı yapılacağı tahmin ediliyordu. Ak Parti’nin Ereğli ve Alaplı’yı hiçe sayması sonucunda, Ereğli’nin en sevilen kişilerinden Halil Posbıyık’ı  aday yapması halinde 3. Vekili çıkarma şansı hayli yüksek olacaktı. 2. Sıraya tabanın sevgilisi olmuş Deniz Yavuzyılmaz’ı koyarak durumu kurtarmışlar. Tabanın konsolide edilmesini sağlamışlar. Belki de mevcudu korumayı yeterli görmüşler. Aday tanıtım toplantısında en fazla alkışı alan kişinin Deniz Yavuzyılmaz olması da bunu işaret ediyordu zaten.

CHP’de takdir edeceğim şey ise; İlçe Başkanı Sertan Ocakçı’nın, anlaşamadığını herkesin bildiği Ünal Demirtaş ile çalışmalara katılıyor olmasıdır.

MHP’de durumlar nedir?

MHP, bilerek ya da bilmeyerek bu seçimler için en iyi listeyi oluşturdu. 1. Sıra adayları Hamdi Ayan, MHP’nin il başkanıydı ve 20 yıldır aralıksız siyasetin içinde olan birisi. Hem parti tabanı hem Zonguldak halkı kendisini tanıyor. TTK’ da uzun yıllar çalıştıktan sonra daha yeni emekli oldu. Şartlar onu milletvekili yapacak gibi görünüyor. Hatta MHP, Zonguldak tarihinde en yüksek oyu 61.500 ile Zeki Çakan’ı 7 Haziran’da çıkararak almıştı. Şimdi bu rakamı geçeceklerini siyasetle haşır neşir olan kişiler görüyor.

En büyük avantajı ise; 2. ve 3. Sıraya Ereğli’den Abdullah Bekar ve Fehmi Nuhoğlu gibi isimleri koymuş olması oldu.

Sadece Abdullah Bekar’ın doğup büyüdüğü, Belen Merkez Mahallesinde yapmış oldukları gece yarısı mitingi diğer partilerin aday tanıtım toplantılarından bile, hem çok daha kalabalık hem de daha görkemliydi. Bu seçimler de MHP sürpriz bir sonuç çıkarırsa kimse şaşırmamalıdır.

Ak Parti mevcudu koruma pozisyonundan çok uzakta görünüyor. Kayıpları var. Bunu aşmak için bir çabalarını da görmüyorum. Basını yanlarına çekmek gibi bir çabaları yok. Seçim çalışmalarında gittikleri yerlerde yeteri kadar kalabalık toplayamıyorlar. Seçimlerde zaten programlar önceden belli olduğu için teşkilatlar bir takım hazırlıklar yaparak gittikleri yerlerde bir kalabalık oluşturuyorlar ama bu, partileri kandırmasın. Özellikle Ak Parti’yi hiç kandırmasın!

CHP mevcudu korumanın garantisini almış gibi görünüyor. Ancak bu CHP’nin liste başarısından ziyade İyi Parti’nin liste başarısızlığından kaynaklanıyor. İyi Parti 1. Sırasına daha iyi bir aday koysaydı, CHP’nin 2. Sırası bile tehlikeye girebilirdi. CHP’de bu seçimlerde basını iyi kullanamıyor.

MHP yapabileceğinin en iyisinin yapıyor. Ancak MHP’de basını iyi kullanan bir parti değil. Tarihi bir fırsatı yakalamanın eşiğinde, bir sürpriz yapabilir..

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER