Reklamı kapat

Reklamı kapat
Hareket67

Milli Eğitimde Bir Sürgünün Hikayesi..

Milli Eğitimde Bir Sürgünün Hikayesi.. Kdz.Ereğli Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışan bir memur, aynı dairede çalıştığı amirine hakaret, arkadaşlarına sözlü hakaret, devlet malına zarar verme eylemi gerçekleştirdiği için  soruşturma geçiriyor. Sonucunda başka bir ilçeye yer değiştirme cezası alıyor. Bu memur, giderken ortaya bir şikayet dilekçisi bırakıyor. Bıraktığı dilekçede başka bir memurun 4 gün işe gelmediğini iddia […]

Milli Eğitimde Bir Sürgünün Hikayesi..
24 Eylül 2018 - 18:56 'de eklendi.

Milli Eğitimde Bir Sürgünün Hikayesi..

Kdz.Ereğli Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışan bir memur, aynı dairede çalıştığı amirine hakaret, arkadaşlarına sözlü hakaret, devlet malına zarar verme eylemi gerçekleştirdiği için  soruşturma geçiriyor. Sonucunda başka bir ilçeye yer değiştirme cezası alıyor.

Bu memur, giderken ortaya bir şikayet dilekçisi bırakıyor. Bıraktığı dilekçede başka bir memurun 4 gün işe gelmediğini iddia ediyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde tutulmuş bir tutanak, işe gelmediğini belgeleyen bir yazı yok. Normal şartlarda iddia sahibi iddiasını ispatlamayla yükümlüyken iddia sonucunda diğer memura da soruşturma açılıyor ve ‘işe geldiğini ispatla’ deniyor.

Soruşturmayı, inceleme ve rehberlik yetkisi olan maarif müfettişi yürütüyor. Bu müfettiş de, FETÖ/PDY ilişkisi şüphesi nedeniyle açığa alınıp daha sonra göreve iade edilenlerden. Görevi sadece inceleme ve rehberlik yetkisinden ibaret olan bu il maarif müfettişi, soruşturma sonucunda, memura  disiplin yönüyle  4 gün için  ayrı ayrı toplamda 4 maaş kesintisi cezası verip,  İdari yönüyle yer değiştirme cezası  teklifi getirip uygulanmasını istiyor. Tabi memur buna itiraz ediyor. İddia sahibi iddiasını ispatlamayla yükümlüyken, memur bahse konu günlerde işyerinde olduğunu, müdürlük içi yazışmalarından ve kendisinden sorumlu olan amirlerinin ifadeleriyle ispat ediyor.  İl Disiplin Kurulu, yapılan hatayı düzeltiyor. Disiplin yönünden ceza kalkıyor. Arkasından görevde olan il milli eğitim müdürü ve yardımcıları yer değiştirme cezasının da yanlış uygulama olacağını bildiklerinden olsa gerek cezanın düştüğü gerekçesiyle uygulamıyorlar. Ta ki İl Milli Eğitim Müdürlüğüne vekaleten atanan Murat Kapıcı ve şube müdürü Yasin Türkoğlu göreve gelene kadar. Bu kişiler göreve geldikten sonra bu uygulamayı yapmak istiyorlar. Ereğli Milli Eğitimdeki memur, gerekli hamleleri yapmasına rağmen Vali Ahmet Çınar’ı yanlış yönlendirerek bu uygulamayı yaptırıyorlar.

Memur şimdi İdare Mahkemede hakkını aramaya çalışıyor. Yüce Mahkemeler bunun gereğini yapar.Bu durumda memura yapılan haksızlık karşısında İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Kapıcı, Şube Müdürü Yasin Türkoğlu, hakkında Vali Ahmet Çınar, nasıl bir yaptırım uygulayacak hep beraber izleyeceğiz.

Daha vahim bir iddia var ki ortada yenilir yutulur değil..

Bu süreçte yapılan görüşmelerde, sürgün edilmek istenen memur için; ‘’Ak Parti için atıp tutuyor’’ söylemi yine iddiadan öte bir söylem değildir. İddia sahibi bunu ispatlamakla görevlidir. Aksi halde iftiraya girer. Bugüne kadar ispat edilmediği için de iftira olarak nitelendirilecek bir davranıştır. İftira atarak dosya kapatmak zihniyetindeki bir yetkilinin, bulunduğu yerin ağırlığını taşıyamadığı da aşikardır. Kaldı ki; her memur Ak Parti taraftarı olmak zorunda da değildir. Ak Parti taraftarı olmayan memurları sürgün etmek anlayışını tasvip edecek bir devlet memurunun varlığı bile bu ülkede yaşayan herkese hakarettir.

Son söz de Zonguldak Valisi Sayın Ahmet Çınar’a:

Sayın Valim; Şehrimize geldiğiniz ilk günden beri her kesimin takdirini kazanmış ve ‘Halkın Valisi’ olarak gönüllere girmiş bir Vali kimliğinizi sabote etmeye çalışanlara fırsat vermeyin. Dosyayı, bütün engellemelere rağmen, göreve geldiği günden bugüne her yerde problem çıkaran, sizi de bu uygulamalarına alet edenlerden uzak ve bu gibi uygulamaları bilenlerden alacağınız bilgiler ile incelerseniz, buradaki hukuksuzluğu görür, devleti mahkeme kapılarında tartışılır olmaktan kurtarırsınız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER