Hareket67

Kilit İsim: POSBIYIK..

Kilit İsim: POSBIYIK.. Türkiye seçim atmosferine girdi. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, bir grup toplantısında tarih vermesiyle başlayan süreçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olumlu bakmasıyla Türkiye, 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri için sandığa gidecek. Ülke genelinde olduğu gibi bölgemiz için de çok hızlı girişimler başladı. Aday adayı olmak isteyenler, aday adaylığı için […]

Kilit İsim: POSBIYIK..
03 Mayıs 2018 - 14:17 'de eklendi.

Kilit İsim: POSBIYIK..

Türkiye seçim atmosferine girdi. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, bir grup toplantısında tarih vermesiyle başlayan süreçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olumlu bakmasıyla Türkiye, 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri için sandığa gidecek.

Ülke genelinde olduğu gibi bölgemiz için de çok hızlı girişimler başladı. Aday adayı olmak isteyenler, aday adaylığı için resmi başvurularını yapanlar belli oldu. Her siyasi parti kendi geleneklerine göre aday adaylarının içinden adaylarını belirleyecek.  Kendi gelenekleri haricinde başkaca kriterler de belirleyen siyasi partiler, adaylarını belirledikten sonra Yüksek Seçim Kurulunun belirlediği zaman diliminde siyasi propaganda takvimini işletecek.

MHP aday belirlemede, aday adaylarının FETÖ ile herhangi bir bağları olup olmadığını araştıracak(FETÖ tarafından sızma girişimi olursa engellemek için), GBT’ lerine bakılacak ön elemeler bu şekilde yapılacak. Sonra kalan aday adayları içinden tercihlerini belirleyip vatandaşa sunacak.

Yerelde de aday adayları açıklandı. Zonguldak için bana göre en kilit isim Kdz.Ereğli Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık. Kendisinin aday olup olmayacağı, olursa hangi partiden olacağı ve sıralaması Zonguldak Milletvekili sıralamasını doğrudan etkileyecektir. Son halde; iki ayrı ittifakın karşı karşıya geldiği ülke genelinde, Cumhur İttifakı önde olsa da Zonguldak için aynı şeyi söylemek biraz zor gibi görünüyor. Dörtlü ittifak Zonguldak’ta Posbıyık’ın adaylığı ile 3-2 öne geçebilir. Aksi durumda Cumhur İttifakı 3-2 öne geçecektir.

Posbıyık’ın, CHP’den 2. sırada olması, ya da adı geçen diğer partiden(İyi Parti) 1. Sırada olması Posbıyık’ı vekil yapar. Ülke barajı ittifak ile aşıldığı için, CHP haricinde bir partiden 1. Sırayı alarak vekil çıkması halinde; Ak Parti’nin 3. Vekilini devre dışı bırakır.

Ak Parti aday adayları içinde geçen dönem milletvekili Hüseyin Özbakır’ın aday olması, Ereğli’den aday olacak kişilerin kaderini belirleyecektir.  Özbakır’ın Trabzon’lu olması nedeniyle, birinci sırada yer alırsa, Ereğli’den bir diğer Trabzon’lu aday adayı olan Fatih Çakır’ın listenin ilk 3 sırasında olma ihtimalini sıfırlar. Ama genel merkez; Fatih Çakır gibi genç, tabandan gelen birinin hevesini kırmamak, emeğini harcamamak için 4 veya 5. Sıraya koyarak, ‘bir dahaki seçime hazırlan’ mesajı verebilir.

Gelelim MHP’ye;

Birinci sırası için herhangi bir rekabete girecek aday olmaması nedeniyle aday adayları içinde heyecan uyandırmıyor. Zeki Çakan ismi önemliydi MHP açısından. Tekrar aday olsaydı MHP’nin Zonguldak’tan 7 Haziran 2015 seçimlerinde olduğu gibi vekil çıkarmasına kesin gözüyle bakılabilirdi. Zonguldak’ta 27. Dönem milletvekili dağılımı Halil Posbıyık’ın adaylığına bağlı gibi görünüyor. Eğer CHP’den 2. Sırada olursa CHP Zonguldak’tan 3. Vekili alabilir.

İyi Parti’den birinci sırada olursa, dağılım 2-2-1 şeklinde olur. Buradaki 1 vekil İyi Parti’nin olur.

Posbıyık aday olmazsa, MHP iyi bir çalışma yapar ve basını iyi değerlendirirse, 2-2-1 ve bu sefer 1, MHP’nin olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER