Reklamı kapat

Reklamı kapat
Hareket67

KAZANAN CUMHUR İTTİFAKI..

KAZANAN CUMHUR İTTİFAKI.. Türkiye geçtiğimiz hafta sonu, yeni bir sistemin ilk cumhurbaşkanını ve meclisin 600 yeni milletvekilini seçti. Eski sistemde vatandaş meclis üyelerini seçiyordu. Cumhurbaşkanı, meclisin bir üyesine hükümeti kurma görevi veriyordu. Cumhurbaşkanının seçtiği Başbakan, bakanlar kurulunu oluşturuyordu. Hükümeti o kişi kuramazsa bir başka kişiye görev veriliyordu. Yeni sistemde ise; icranın başı olarak, Cumhurbaşkanını vatandaşlar […]

KAZANAN CUMHUR İTTİFAKI..
28 Haziran 2018 - 14:06 'de eklendi.

KAZANAN CUMHUR İTTİFAKI..

Türkiye geçtiğimiz hafta sonu, yeni bir sistemin ilk cumhurbaşkanını ve meclisin 600 yeni milletvekilini seçti.

Eski sistemde vatandaş meclis üyelerini seçiyordu. Cumhurbaşkanı, meclisin bir üyesine hükümeti kurma görevi veriyordu. Cumhurbaşkanının seçtiği Başbakan, bakanlar kurulunu oluşturuyordu. Hükümeti o kişi kuramazsa bir başka kişiye görev veriliyordu.

Yeni sistemde ise; icranın başı olarak, Cumhurbaşkanını vatandaşlar olarak biz seçiyoruz. Hükümeti, seçtiğimiz bu cumhurbaşkanı kuruyor. Yani icranın başında kimi görmek istiyorsak direkt biz seçiyoruz.

Yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı, 24 Haziran 2018 Pazar günü itibariyle yetkilendirmiş olduk.

Türkiye Cumhuriyeti olarak kuvvetler ayrılığı prensibini benimsemiş bir ülkeyiz. Kuvvetler ise; yasama, yürütme ve yargı olarak üç organdan oluşuyor. Yapılan seçimlerde vatandaşın üzerine düşen yasama ve yürütme organlarının tespitini yapmak. Yürütme organı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görevlendirmiş olduk.

24 Haziran 2018 Pazar günü, aynı zamanda yasama organı seçimleri de yapıldı. Yasama organı, yasaları yapmakla görevli meclis üyelerinden oluşuyor.

24 Haziran’da gerçekleştirilen milletvekilliği seçimlerinde;

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) %42.50,

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) %22.68,

Halkların Demokratik Partisi (HDP) %11.63,

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) %11.13,

İyi Parti (İYİ PARTİ) %10.01,

Saadet Partisi (SAADET) %1.35,

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) %0.32,

Vatan Partisi (VP) ise %0.24 oranında oy aldı.

Bu oy oranlarına göre AK PARTİ 293, CHP 146, HDP 67, MHP 50, İYİ PARTİ ise 44 milletvekili ile TBMM’de yer alacak.

Tabii bu sonuçlar kesin olmayan sonuçlar. İtirazlar da yaşanacaktır. Belki birkaç milletvekili sayısı yer değiştirebilecektir.

24 Haziran seçimleri ittifaklar seçimi oldu. Kazanan taraf da; Ak Parti ve MHP’den oluşan BBP’nin de Ak Parti içinde seçime girdiği Cumhur İttifakı oldu.  Yasama organında yasa çıkarabilmek için gerekli olan salt çoğunluğu(301) tek başına kazanan bir siyasi parti olmadığı için ittifakların devam edip etmeyeceği de önem kazanıyor.

Cumhur ittifakının mimarı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanlığı Hükümet Etme Sistemi tam anlamıyla oturana kadar ittifakın devam edeceğini, hükümete gerekli desteklerin verileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da da aynı irade mevcut görünüyor. Her iki partiden de zaman zaman aykırı sesler gelebilecektir ama liderlerin bu konudaki görüşleri net olduğu için o sesler anında müdahale ile karşı karşıya gelecektir.

Seçimin kazananı Cumhur İttifakı olmuştur. Elbette her siyasi parti kendi cephesinden bir kazanç oluşturma çabasına girecektir. Bu seçimin kaybedeni de bana göre araştırma şirketleri olmuştur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER