Reklamı kapat

Reklamı kapat
Hareket67

İlk kurban Kumaş son kurban Uysal..

İlk kurban Kumaş son kurban Uysal.. Geçen bir köşe yazımızda; ‘’Ereğli’de kulis çalışmalarından kimse anlamaz diyenler var. Halt etmişler onlar, Ereğli’de ki kulis çalışması hiçbir yerde yok’’ demiştim.  Birkaç da örnek vermiştim. Kulis çalışması ya şehre katkı sağlamak için yapılır ya da şahısların bir yerlere gelmesi için. Şehir için yapılan kulis çalışmasına bütün şehir destek […]

İlk kurban Kumaş son kurban Uysal..
09 Ağustos 2018 - 3:20 'de eklendi.

İlk kurban Kumaş son kurban Uysal..

Geçen bir köşe yazımızda; ‘’Ereğli’de kulis çalışmalarından kimse anlamaz diyenler var. Halt etmişler onlar, Ereğli’de ki kulis çalışması hiçbir yerde yok’’ demiştim.  Birkaç da örnek vermiştim.

Kulis çalışması ya şehre katkı sağlamak için yapılır ya da şahısların bir yerlere gelmesi için. Şehir için yapılan kulis çalışmasına bütün şehir destek verebilir. Ancak şahıs için yapılan kulis çalışmalarına sadece o şahıslardan bir takım çıkarları olanlar destek verir.

Örneğin Kdz.Ereğli’ye bir büyük fabrika kurulması için yapılan kulis çalışmalarına herkes destek vermelidir.  Ama bir şahsın, bir siyasi partiden, herhangi bir yere aday olması için yapılacak kulis çalışmasına o parti için daha iyi işler yapacağına inanan kişiler, o adayın etrafında kendi işlerini daha rahat yürütebileceğine inanan kişiler ve/veya o adaya herhangi bir göbek bağı ya da gebeliği olan kişiler destek verir.

Bunları neden anlatıyorum?

Ak Parti içinde 24 Haziran seçimlerinin ardından yeni oluşan dengeler yeni kulis çalışmalarını da beraberinde getirdi.

İlk kurban Mustafa Kumaş..

Kulis çalışmalarının ilk kurbanı, 24 Haziran seçimleri öncesi istifa eden Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır’ın yerine atanan Mustafa Kumaş oldu.

Mustafa Kumaş, değişik bir siyasi anlayışı temsil eden özel bir insandır. Yerel siyasete farklı bir bakış açısı getirebilen, mevcut sistemin dışında orijinal tavırları olan, karakteri çok sağlam bir siyasetçiyi kulis çalışmaları yüzünden kaybetmiştir Ereğli.

Yine ikinci bir kurban verdirilmeye çalışılıyor. Bu kulis çalışması zaten beklenen bir çalışmaydı. Ancak Ak Parti özellikle Zonguldak ve Ereğli’de bu gibi hatalar yaparsa 24 Haziran’daki gibi bir sonuç almayı düşünüyorsa çok büyük yanılgıya düşer. 24 Haziran seçimlerinde Zonguldak ve Ereğli ülke üzerindeki kumpası görerek bütün hatalara rağmen Ak Parti’ye destek çıkmıştır. Ancak yerel seçimlerde bu böyle olmaz.

Her kim ahde vefaya riayet etmezse Zonguldak ve Ereğli bunu seçimlerde net olarak değerlendirir. 24 Haziran’da Ereğli ve Zonguldak ahde vefa gereği Cumhur İttifakına net bir destek vermiştir.

Yeni Kurban kim?

Yeni Kurban Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal..

Şimdi de; Ahde vefa derken neyi kastediyoruz, izah etmeye çalışalım. Yani Ereğli kime hangi ahde vefadan dolayı destek verir, yine aynı sebepten kimden bu desteğini geri çeker?

Uysal Mart 2014 yerel seçimleriyle, bana göre sürpriz bir şekilde, Ereğli belediye başkanı oldu.  Olur olmaz 10 Ağustos 2014’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile karşılaştı. O seçimlerde yaptığı çalışmayı hep beraber gördük. Yetmedi, 9 ay sonra 7 Haziran 2015 seçimleri geldi. O seçimlerden hükümet çıkmayınca aynı yıl, 4 ay sonra 1 Kasım 2015 seçimleri yaşandı. Bu seçimlerin hepsinde Başkan Uysal’ın çalışmaları ortadaydı. 2016 yılına geldik. 1 Kasım 2015 seçimlerinin üzerinden 9 ay geçmişti ki 15 Temmuz 2016’da hain darbe girişimi yaşandı. Birçok kişi durumun nereye doğru evrileceğini beklerken o meydanlara çıktı. Net bir tavrı ortaya koydu. Gündüz işini yaptı gece nöbetlerdeydi. Çok şükür Büyük Türk Milleti bu belayı da başından savuşturdu. Ama bu olaylardan da tam 9 ay sonra bu sefer de referandum için sahalardaydı Başkan Uysal.  16 Nisan 2017 Cumhurbaşkanlığı sistemi için yapılan referandumda ‘EVET’ çıkması için yaptığı çalışmalara da hep beraber şahit olduk. Referandum bitti. Tam nefes alıyoruz dediğimiz süreçte geçtiğimiz aylarda yapılan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri geldi. Bu seçimlerde de Başkan Uysal’ın çalışmaları herkesin gözünün önünde oldu.

Bakınız, kendi seçildiği seçimlerden sonra, yaklaşık 4 yıl içinde; 4 seçim, 1 referandum ve bir de hain darbe girişimi yaşandı. Bunların hepsinde de Başkan Uysal’ın tavır ve çalışmaları ortadaydı. Bu kadar aktif geçen 4 yıl içinde yaptığı hizmetleri yeterli görmeyenler olabilir.

Ak Parti ve MHP’nin el ele vererek yaptıkları sistem değişikliği ile birlikte ülke artık siyaseten istikrarı mecbur kılan bir sisteme kavuştu. Çok vahim bir olay yaşanmadıktan sonra, bu sistem sayesinde, önümüzdeki 5 yıl herhangi bir seçim yok. Bütün belediyeler artık asli görevlerini daha rahat yürütecekler.

Ereğli halkı, bu gelişmeler ışığında ahde vefa gösterip Başkan Uysal’ın yeni dönemde en azından bir dönem daha başkan olarak kalması için çaba gösterecektir. Ancak Ak Parti ahde vefa göstermeyip yeni bir aday belirleme yoluna giderse de bunu da cezalandırarak yine Bakan Uysal’a karşı ahde vefa gösterecektir.

Başkan Uysal aday olursa kesin alır deme şansımız elbette yok. Ancak diğer adı geçenlerin aday olması halinde kesin kazanamayacaklarını söyleme şansımız vardır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER