Reklamı kapat

Reklamı kapat
Hareket67

HER 11 KİŞİDEN BİRİSİ DİYABET HASTASI..

Kdz.Ereğli’de 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ sebebiyle bazı  etkinlikler düzenlendi. Bunlardan birisi de Ak Parti Kadın Kolları tarafından yapıldı. 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ münasebetiyle farkındalık oluşturmak için yapılan etkinlikte Kadın kolları başkanı Fatma Doğru bir konuşma yaptı. Programa  saat: 11:00 ‘da Çınaraltında toplanarak başlanıldı., Amfi tiyatroya kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Kadın Kolları Başkanı Fatma Doğru, […]

HER 11 KİŞİDEN BİRİSİ DİYABET HASTASI..
14 Kasım 2018 - 14:33 'de eklendi.

Kdz.Ereğli’de 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ sebebiyle bazı  etkinlikler düzenlendi. Bunlardan birisi de Ak Parti Kadın Kolları tarafından yapıldı.

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ münasebetiyle farkındalık oluşturmak için yapılan etkinlikte Kadın kolları başkanı Fatma Doğru bir konuşma yaptı.

Programa  saat: 11:00 ‘da Çınaraltında toplanarak başlanıldı., Amfi tiyatroya kadar yürüyüş gerçekleştirildi.

Kadın Kolları Başkanı Fatma Doğru, yapmış olduğu konuşmasında katılımcıları selamladıktan sonra; ’’Diyabet, zamanında ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa yol açabilmektedir. Özellikle hipertansiyon, obezite ve aile öyküsünün varlığı ;TİP2 diyabet gelişimi için birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır.Uluslararası Diyabet  Federasyonu İDF 2017 verilere göre, dünyada 425 milyon diyabetli yetişkin vardır. Bu demektir ki, her 11 kişiden biri diyabet hastasıdır. 2 diyabetli yetişkinden birine ise hiç teşhis konulmamıştır. Yani kişi diyabetli olduğunu bilmemektedir. Diyabet açısından risk grupları belirlenip hastalığın ilerlemesi  önlenmediğinde hasta sayısı artmakta, başta kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz sorunları, ayak yaraları ve ampütasyonları gibi ciddi komplikasyonlar görülmektedir. Bu kadar ciddi komplikasyonları olan diyabetin önlenmesi ve halk sağlığının korunması için tüm dünyada diyabet farkındalığını artırmak amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanır. Bu vesile ile diyabetin verdiği zararların neler olduğunu mikro ölçekte ailede hem de makro ölçekte toplumda farkındalığı artırmak için AK Parti Kdz. Ereğli Kadın Kolları olarak yaptığımız bu etkinliğin gerekli bilinci oluşturmasını diliyoruz.’’ Dedi.

Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Fatma Doğru katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Ardından özel bir hastanede doktorluk yapan Nevzat Çimenoğlu konuya ilişkin şunları söyledi; ’’AK Parti  Kadın Kolları Başkanının benim konuşmamdan daha güzel bir konuşma hazırladığını öncelikle kendisine teşekkür etti. Diyabetin dünyada Mavi halka simgesi olduğunu söyleyerek hastalıkla ilgili bilgiler verdi.’’

Etkinlik çerçevesinde katılımcılarla toplu fotoğraf çekildikten sonra program sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER