Hareket67

Ereğli’li yatırımcılar pür dikkat dinledi..

Ereğli’li yatırımcılar pür dikkat dinledi.. Gedik Trader Yatırım Kulübü, yatırımcılara sermaye piyasaları hakkında bilgi vermek ve sorularını yanıtlamak için 28 Eylül Cumartesi günü Kdz. Ereğli’de bir seminer düzenledi. Sermaye piyasalarında 28 yıldır faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük aracı kurumlarından biri olan Gedik Yatırım, bilinçli yatırımcıların ve sermaye piyasalarına olan güvenin artmasına yönelik olarak Türkiye’nin çeşitli […]

Ereğli’li yatırımcılar pür dikkat dinledi..
30 Eylül 2019 - 18:19 'de eklendi.

Ereğli’li yatırımcılar pür dikkat dinledi..

Gedik Trader Yatırım Kulübü, yatırımcılara sermaye piyasaları hakkında bilgi vermek ve sorularını yanıtlamak için 28 Eylül Cumartesi günü Kdz. Ereğli’de bir seminer düzenledi.

Sermaye piyasalarında 28 yıldır faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük aracı kurumlarından biri olan Gedik Yatırım, bilinçli yatırımcıların ve sermaye piyasalarına olan güvenin artmasına yönelik olarak Türkiye’nin çeşitli illerinde ücretsiz eğitimler düzenliyor. Bu eğitimler kapsamında Eylül ayının son eğitimi ilçemiz Kdz. Ereğli’de düzenlendi. Kalabalık bir yatırımcı grubunun izlediği eğitimi, Gedik Yatırımın Yatırım Danışmanlığı Bölümü Müdürü Üzeyir Doğan ve Eğitim Müdürü Ercan Göçmen sundu. Gedik Yatırım’ın 41. Şubesi olan Kdz. Ereğli Şube, sektör deneyimi yüksek olan Sema Tekçe, Seren Bahçebaşı ve Emre Başkurt ile Müftü Mah. Süheyla Erel Sok. No:2/1 Ay City İş Merkezi 7.Kat’ta yatırımcılara hizmet sunuyor.

Eğitimde ilk olarak Gedik Yatırım Eğitim Müdürü Göçmen, sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparken risk, getiri beklentisi ve vadenin belirlenmesi gerektiğini; mevduatın üzerinde getiri isteyen ve yatırıma yönlenecek fonlara kısa sürede ihtiyaç duymayacak kişilerin, hisse senedin piyasasına yatırım yapabileceğini belirtti. Göçmen, yerli yatırımcının ağırlıklı olarak TL ve Döviz mevduata yönlenmesine karşılık, yabancı yatırımcıların Türkiye’de yatırım yaparken ağırlıklı olarak hisse senedini tercih ettiğini grafikler eşliğinde gösterdi. Sunumda Gedik Yatırım’ın sadece hisse senedi piyasasında hizmet vermediği yatırım fonları ile düşük risk ile sabit getiri tercih eden yatırımcılara yatırım fonları ile hizmet sunduğu bahsedildikten sonra, Gedik Yatırım’ın yönetimindeki kısa vadeli para piyasası fonlarının 6 aylık ve yıllık getirileri karşılaştırmalı olarak yatırımcılarla paylaşıldı.

Gedik Yatırım, yatırımcılarına sadece yurtiçi piyasalarla değil yurtdışı piyasalarla da hizmet veriyor. Gedik Universal hizmeti ile yatırımcılar dünyanın en büyük borsalarında güvenli bir ortamda ve hızlı bir şekilde işlem yapabilmektedir. Bu hizmet sayesinde Gedik Yatırım’da hesap açan yatırımcılar Apple, Microsoft, Facebook gibi dünyanın en büyük şirketlerine güvenle yatırım yapabilmekteler. Yatırımcıların yurtdışı piyasalara yatırım yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği hususundaki bilgiler de yatırımcılar ile paylaşıldı.

Katılımcıların soruları ile interaktif bir hale gelen seminerde Eğitim Müdürü Ercan Göçmen hisse senedi piyasalarına uzun vadeli yatırım ile ilgili çarpıcı örnekler sundu. 1 Ocak 2004 den bu yana her ay brüt asgari ücretin yüzde onu kadar bir fon ile Ereğli Demir Çelik, Tüpraş, Türk Hava Yolları, Aselsan gibi bilinen şirket hisselerine yatırım yapan bir ailenin bugün itibariyle sahip olacağı fon büyüklüklerini katılımcılar ilgi ile izledi. Göçmen, temel yapısı sağlam, temettü dağıtan şirketlere sürekli yatırım yapılması halinde uzun vadede sağlanacak getirinin mevduat, tahvil, döviz ve altından daha yüksek olduğunu, önemli olanın hisse senedine kısa vadede değil uzun vadede yatırım yapılması gerektiğini belirtti.

Eğitim Müdürü Ercan Göçmen, sunumun sonunda vadeli piyasalardaki işlemler ile döviz gelir veya gideri olan kişilerin ileriki vadelerde kurları sabitleyebileceğini, böylelikle döviz hareketlerinden kendilerini koruyabileceklerini örneklerle anlattı.

İlk sunumun ardından verilen arada, Kdz Ereğli şube çalışanları Sema Tekçe, Seren Bahçebaşı ve Emre Başkurt katılımcılarla tek tek ilgilenerek, sorularını cevaplandırdı.

Sunumun ikinci kısmına, ekonomi medyasının sevilen ismi Üzeyir Doğan tarafından sunuldu. Doğan öncelikli olarak teknik analiz yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Doğan, sadece teknik analiz kullanarak yatırım yapmanın riskli olduğunu mutlaka temel analiz sonrasında seçilen hisselerde teknik analiz yapılması gerektiğini söyledi. Teknik analiz, geçmişteki fiyat hareketlerinin ileride de devam edeceği varsayımına dayanan, açılış, kapanış, gün içi en yüksek ve gün içi en düşük fiyat bilgilerini içeren grafikler aracılığı ile ilerideki fiyatları tahmin etmeye dayalı bir analiz yöntemidir. Öğrenilmesinin kolaylığı ve tüm dünyada pek çok yatırımının kullanması nedeniyle yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılan bu analiz yönteminde başarıya ulaşmak için disiplinli davranmak gerektiği, bir sisteme disiplinli olarak uygun davranılmadığı sürece başarıya ulaşılamayacağı belirtildi. Üzeyir Doğan, hareketli ortalamalar, fibonacci katsayıları ve bazı göstergeler hakkında yatırımcılara bilgi verdi ve nasıl kullanılması gerektiği hususunda yatırımcıları aydınlattı.

Üzeyir Doğan sunumunun ikinci kısmında temel analiz hakkında bilgi verdi. Şirketleri üç ayda bir açıkladığı mali tabloların mutlaka incelenmesi gerektiği, bu konuda bilgi eksikliği varsa uzmanların yazdığı raporların okunması gerektiğini önemle vurgulandı. Türkiye’de yaşanan yatırımcı memnuniyetsizliklerinin temel nedeninin temel yapısı bozuk şirketlere yatırımdan kaynaklandığını, fiyat hareketlerinden faydalanmak için temel analiz yapılmadan yapılan yatırımların çoğunlukla hüsranla sonuçlandığı anlatıldı. Katılımcılar da bu konuda yaşadıkları olumsuz örnekleri paylaştı. Üzeyir Doğan, temel analiz yaparken önemli olan mali oranlar hakkında yatırımcıları aydınlattı. Piyasa Değeri-Defter Değeri, Fiyat Kazanç oranı gibi önemli oranların nasıl hesaplandığı ve nasıl yorumlanması gerektiği hususunda yatırımcılara bilgi verildi.

Seminerin son aşaması soru-cevap bölümüne ayrıldı. Yarım saat olarak planlanan bu bölüm yatırımcıların ilgisi nedeniyle bir saatte ancak bitirilebildi. Katılımcılar ağırlıklı olarak piyasanın genel yönü hakkında sorular sordu. Doğan, bu sene için hisse senedi piyasalarından umutlu olduklarını 103.000 in altına inilmemesi halinde önümüzdeki günlerde 110.000 lerin üzerine çıkılabileceğini, bu tip bir çıkışın banka hisseleri öncülüğünde olacağını belirtti. Doların olası seyri hakkında gelen sorularla ilgili olarak da önümüzdeki bir iki yıl içinde dolarda sert bir hareket beklenmediği 5,50-6 arasında yatay bir bant içinde hareket olabileceği belirtildi. Teknik analiz açısından doların 5,40 in altına inmesi halinde yeni bir düşüş hareketi başlatacağı hususunda da yatırımcılar uyarıldı.  

Gedik Yatırım’ın 41. Şubesi olan Kdz. Ereğli Şube, sektör deneyimi yüksek olan Sema Tekçe, Seren Bahçebaşı ve Emre Başkurt ile Müftü Mah. Süheyla Erel Sok. No:2/1 Ay City İş Merkezi 7.Kat’ta yatırımcılara hizmet sunmaya, yatırımcıların sermaye piyasalarına ilişkin tüm sorularına cevap vermeye devam ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER