Hareket67

EĞİTİMCİYE ŞİDDETE HAYIR…

ŞİDDETE HAYIR! ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR! Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Neredeyse gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet […]

EĞİTİMCİYE ŞİDDETE HAYIR…
04 Nisan 2019 - 23:34 'de eklendi.

ŞİDDETE HAYIR!

ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR!

Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Neredeyse gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım.

Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir.

Bu acı haberlerin sonuncusu da önceki gün Kocaeli Gebze’den geldi. Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmettin Kuyucu, bir öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Necmettin Kuyucu öğretmenimize yüce Allah’ tan rahmet, yakınlarına ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı temenni ediyoruz.

Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yekvücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz.

Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabi ki olumlu buluyoruz.

Ancak, yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarına da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz.

ARTIK YETER!..

Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak

Öğretmenlerin itibarını artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında, çeşitli ihbar hatları ile yapılan her ihbarın dikkate alınarak öğretmenlerin itibarının düşürülmemesi, gözden kaçırılmaması gereken hususların dışında gelmelidir.

Tekraren Milli Eğitim Bakanlığı’ na ve hükümete çağrıda bulunuyoruz:

Artık sabırlar tükendi!

Özelde öğretmene, genel de kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarına önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir.

Buradan ilan ediyoruz; şiddet konunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz!

Ayrıca medya kuruluşlarının öğretmenlerimizin itibarını rencide edici haberlerden kaçınmaları, öğretmene saygı ve değeri öne çıkaran yayınlara öncelik vermelerinin de öğretmene şiddet olaylarının önlenmesi anlamında katkısı olacağını da hatırlatmak istiyoruz.

Şu hususun da dikkatlerden kaçırılmaması özellikle belirtiyoruz. Biz öğretmenler, öğrencilerimiz için varız. En büyük sevinç ve gurur kaynağımız, öğrencilerimizin başarı ve mutluluğudur. Öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızda kimse şüphe etmesin.

Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz: Çocuklarınız, çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Takdir edersiniz ki, eğitim, okul, aile ve çevre ile bütün olarak yürütülen bir süreçtir. Sizden tek arzumuz; öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğimize katkı sağlamamızdır.

Eğitimdeki yanlış politikaların sorumlusu olarak öğretmeni eğitim emekçilerinin, mesleki itibarını hedef alan söylemler sürdükçe, nefretin ve ötekileştirmenin dili yaygınlaştıkça şiddete uğruyoruz, öldürülüyoruz.

Kocaeli’ nin Gebze ilçesinde Atatürk Anadolu Lisesinin Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu başta olmak üzere, terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden Şenay Aybüke Yalçın, Necmettin Yılmaz ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimize rahmetle anıyor, şiddete maruz kalmış meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyor, öğretmene şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyor ve bir daha benzeri hadiselerle kamu oyuna gelmemeyi diliyoruz.

Unutmayalım ; Öğretmene sahip çıkmak, geleceğimize sahip çıkmaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER