Reklamı kapat

Reklamı kapat
Hareket67

CHP EREĞLİ’DE KAYYUM DÖNEMİ VE SONRASI..

CHP EREĞLİ’DE KAYYUM DÖNEMİ VE SONRASI.. Kdz.Ereğli CHP’yi önümüzdeki haftalarda yeni bir çekişme bekliyor. Hatırlanacağı üzere; İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, belediye başkan aday adaylığı için istifa etmiş, ilçe yönetimi vekaleten Sevdikar Aras başkanlığında yoluna devam ediyordu. Daha sonra 14 Kasım 2018 tarihinde, yönetim kurulu toplantısı yapılacak, seçimle bir üye ilçe başkanı olacaktı. Toplantı da; 7 […]

CHP EREĞLİ’DE KAYYUM DÖNEMİ VE SONRASI..
26 Mayıs 2019 - 10:47 'de eklendi.

CHP EREĞLİ’DE KAYYUM DÖNEMİ VE SONRASI..

Kdz.Ereğli CHP’yi önümüzdeki haftalarda yeni bir çekişme bekliyor.

Hatırlanacağı üzere; İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, belediye başkan aday adaylığı için istifa etmiş, ilçe yönetimi vekaleten Sevdikar Aras başkanlığında yoluna devam ediyordu.

Daha sonra 14 Kasım 2018 tarihinde, yönetim kurulu toplantısı yapılacak, seçimle bir üye ilçe başkanı olacaktı. Toplantı da; 7 oy Nahide Ercan, 6 oy Yıldıray Arslan ve 3 oy da Sevdikar Aras aldı. Salt çoğunluk olan 9 oyu alan bir aday çıkmadığı için seçim, daha sonra yenilenmek üzere ertelendi.

Ocak 2019 da bir kere daha yönetim kurulu toplantısı talep edildi. Bu sefer de katılım olmadı. Katılım olmamasının sebebi olarak, iyi tanınan bir CHP’linin üyeleri arayarak, ‘toplantı iptal oldu’ demesi gösterildi. Kilitlenen, çilingir aracılığıyla açılan kapılar vs yaşanmıştı.Bütün bu olanlardan sonra seçim yaklaşınca, hiçbir şey yapılmadan Sevdikar Aras’ın vekaletiyle ilçe yönetimi görevini devam ettiriyordu.

Şimdi ne olacak?

CHP Ereğli’ye kayyum atanacak. Bu, 5 kişilik bir kayyum yönetimi olacak. CHP Genel Merkezinden Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’yı zor bir görev bekliyor.   Atanan kayyum yönetimi CHP Ereğli’yi Aralık 2019 tarihinde yapılacak olan kongreye götürecek. Belki de, zayıf bir ihtimal olsa da, 1 yıl uzatma hakkını kullanacak.

Belirlenecek 5 kişilik kayyum yönetiminin kimlerden oluşacağı, Oğuz Kaan Salıcı’nın Ereğli’de ki parti yönetiminde kimleri görmek istediğinin işareti olabilir.

Aralık 2019 tarihinde kongreye gidilirse, başkanlık seçimi, mevcut delege ile yapılacak. Mevcut delegeyle gidilecek seçimde kimler 42 imzayı bulup aday olabilecek? Hep beraber yaşayarak göreceğiz bunu.

Gelelim aday olabilecek gruplara. CHP Ereğli içinde bu gruplar 3 adet. Birisi son ilçe başkanı Sertan Ocakcı grubu. Diğeri CHP Zonguldak Milletvekili ÜnalDemirtaş’ın grubu. Bir diğeri de Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın grubu.

Delegeyi tanıyan son ilçe başkanı Sertan Ocakcı, ya kendisi aday olacak ya da bir aday çıkaracaktır. Kendisi aday olmazsa Nahide Ercan’ı aday olarak çıkarması ve onun için çalışması bekleniyor.

Ünal Demirtaş grubundan ise; yine delegeyi iyi tanıyan eski ilçe başkanlarından Hayrettin Kartal’ın adı öne çıkıyor. Ancak orada Baki Erdoğan, Engin Durmaz ve Ali Kocamanoğlu’nun da adı geçiyor.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık grubunda ise; Dr.Eylem Ertuğrul, Yıldıray Arslan, Osman Yavuz, Uğur Likoğlu gibi isimler ön plana çıkıyor.

Bu gruplardan bağımsız olarak, vekaleten ilçe başkanlığını yürüten Sevdikar Aras’ın da aday olma ihtimali var.

Kayyum yönetiminin Ünal Demirtaş’ın istediği şekilde gelmesi tahmin ediliyor. Bu durum, Demirtaş grubuna herhangi bir artı kazandıracak mıdır? Delege değişimi olmayacağı için, direkt bir etkisinin olması beklenmiyor.

En az 3 adaylı bir kongre görünüyor. 4 adaylı olma ihtimali de var. 415 delegenin %90 ı kongreye rağbet gösterirse; 370 civarı delege oylamaya katılacak demektir.

Birbirine yakın oylar alınırsa; 4 adaylı seçimde 100’ü aşan kişi başkan seçilecektir. 3 adaylı olması halinde ise; 130 oyu aşan başkan seçilebilir.

Bir tarafta son delegenin belirlenmesinde önemli rolü olan Sertan Ocakcı, bir tarafta delegeyi iyi tanıyan ekibe sahip Demirtaş grubu, bir tarafta da delege sahiplerinin(siyasette delege ağası olarak tabir edilenler) destek için fikrine başvuracağı Belediye Başkanı Halil Posbıyık grubu.

Grupların üçünün de birbirinin lehine çekilme ihtimali pek beklenmiyor. Keskin ayrılıklar var. Kora kor bir kongre yaşanması beklenebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER