Reklamı kapat

Reklamı kapat
Hareket67

Başkan Uysal Havlu Atar mı?

Başkan Uysal Havlu Atar mı? Ereğli’de kimse kulisten anlamaz diyorlar. Halt etmişler onu diyenler. Ereğli’deki kulis çalışması zenginliği, Türkiye’de çok nadir yerlerde vardır.. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, geçtiğimiz hafta 2-3 gün ortalıktan kayboldu. Ak Parti eski ilçe başkanları Ankara’ya ziyaretlere gittiler. 1 Ağustos itibariyle de eski ilçe başkanı Fatih Çakır, atama yoluyla tekrar ilçe başkanı […]

Başkan Uysal Havlu Atar mı?
02 Ağustos 2018 - 13:29 'de eklendi.

Başkan Uysal Havlu Atar mı?

Ereğli’de kimse kulisten anlamaz diyorlar. Halt etmişler onu diyenler. Ereğli’deki kulis çalışması zenginliği, Türkiye’de çok nadir yerlerde vardır..

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, geçtiğimiz hafta 2-3 gün ortalıktan kayboldu. Ak Parti eski ilçe başkanları Ankara’ya ziyaretlere gittiler. 1 Ağustos itibariyle de eski ilçe başkanı Fatih Çakır, atama yoluyla tekrar ilçe başkanı olduğunu duyurdu. (Ben bireysel olarak Çakır’ın tekrar ilçe başkanlığına dönmesini, siyasi etik açısından uygun görmeyenlerdenim)

Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, göreve geldikten kısa süre sonra TSO, Belediye, Valilik ile görüşmeler yaptı. 3. Lig yolunda geçen sezon çok önemli işler yapan Ereğli Belediyespor, Stad için Erdemir ile anlaştı. Bu gelişmeye sanırım en çok sporseverler sevinmiştir.

Kdz.Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş ve yönetim kurulu üyeleri kulis çalışmalarının öneminin farkında olan bir diğer kesim. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) içinde önemli yere sahip, yönetim içinde bulunan Doğu Karadeniz TSO Başkanları ziyareti bu anlamda önemli bir çalışmaydı. Ayrıca bölgemizdeki TSO’ların teker teker güçlerinin bir yere kadar olduğunun farkında olup 5 odanın beraber hareket etmesi için yaptıkları çalışmalar da bunun bir başka işareti diyebiliriz.

Evet gelelim siyasi kulislere..

Ak Parti, burada yaşayıp siyaset ile haşır neşir olan herkesin bildiği gibi birkaç parçaya ayrılmış durumda. Ancak bu parçalanmaya rağmen, Ak Partililik üst kimliğinde birleşme sağladığı için parti şimdiye kadar seçimlerde herhangi bir sorun yaşamadı.

Şimdi bazı okuyucularımız diyecek ki; ‘’Sizin Ak Partililik üst kimliği dediğiniz şey çıkarların birleşmesidir. Ellerindeki imkanların kaybolmaması için bir aradalar’’ Bu görüşe katılanlara da katılmayanlara da saygı duymak lazım. Belki haklılık payı vardır. Ancak benim ilgilendiğim kısım, o üst kimlikte birleşmenin, ne sebeple olursa olsun yaşanması.

Önümüzde yerel seçimler var. Seçim için rekabetten önce parti içi rekabetin kulis çalışmaları hız kazanmış durumda.

Ak Parti 2014 seçimlerinde, belediyeyi CHP’den alarak Ereğli’de bir ilki gerçekleştirdi. Yıkılmaz denilen Posbıyık’ı yıktılar. Ya da şöyle demek de mümkün; Posbıyık, yaptığı bazı hatalar ile CHP’nin elindeki belediyeyi Ak Parti’ye hediye etti.

Ak Parti bu hediyeyi aldı. Ancak bunu iyi değerlendirdi mi?

Bunun için iki ayrı fikir var.

Bir taraf diyor ki; ‘’Biz çok zor bir şeyi başardık. Ama bu başarının devamını getiremedik. Bu nedenle elimizdeki belediyeyi kaptıracağız. Belediyeyi kaptırmamak için başkan adayımızı değiştirmemiz lazım.’’    

Bir taraf da diyor ki; ‘’Biz Ereğli’nin birikmiş sorunlarını çözdük. Alt yapı da hamleler yaptık. Belediyeyi tekrar aynı başkan ile kazanabiliriz.’’

Başkan adaylarının değişmesini isteyenlerin ortak adayı eski milletvekilleri Fazlı Erdoğan. Bunun için geçerli sebepleri vardır. Bu görev için bir diğer düşüncesi olan Fatih Çakır, muhtemelen Fazlı Erdoğan ile yaptığı istişareler sonucunda bu aday adaylığından vazgeçti. Boşta kalmamak için tekrar ilçe başkanı olmayı uygun gördü. Bütün kulis çalışmaları da bu yönde yapıldı.

Görünen o ki; Ak Parti, Fazlı Erdoğan’ı başkan adayı yapacak. Bunu da Fatih Çakır’ın ilçe başkanlığı ile destekleyecek. Ak Parti içinde teşkilat ile belediye başkanı arasında bir uyumsuzluk olduğu artık herkesin bildiği bir şey.  Fatih Çakır, Başkan Uysal’ın tekrar başkan adaylığına, eğer yukarıdan net bir tavır gelmezse, imza atmaz.

Ak Parti’de ilçe başkanı Çakır, adayın değişmesinden yana. İl başkanı, yıllardır beraber çalıştıkları Zeki Tosun. Fatih Çakır’ın il başkanı ile bağları kuvvetli. Milletvekilliği aday adaylığı sürecinden il başkanından alacaklı durumda, yani eli de kuvvetli.

Ak Parti Zonguldak Milletvekillerinin içinde ağırlığı olan Polat Türkmen. Çakır’ın Türkmen ile hemşehricilik bağı kuvvetli, yine milletvekilliği aday adaylığı sürecinden alacaklı.!.   Ayrıca Türkmen, Fazlı Erdoğan ile beraber milletvekilliği de yaptı.

Bu şartlar altında Fazlı Erdoğan’ın aday yapılmaması pek mümkün görünmüyor. Başkan Uysal’ın, bence tek şansı var. O da, Ereğli halkının desteğini arkasına almak..

Seçilmiş birkaç gazetecinin külliyeye gitmesiyle sonuç alma şansı yok.  Başkan Uysal, tekrar aday olmak istiyorsa çok daha büyük hamleler yapması gerekiyor.

Eğer Uysal, görev sürecinde yaptıklarından emin ise havlu atmaz savaşır. Savaşmaz havlu atarsa diğer adayın etrafında kümelenenleri haklı çıkarmış olur(!)

(HAVLU ATMAK: Boks sporunda taraflardan birinin teknik heyetinin ringe havlu atarak yenilgiyi kabul etmesinden gelir.)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER