Reklamı kapat

Reklamı kapat
Hareket67

AK PARTİNİN ALGISI ÇÖKER.. POSBIYIK İÇİN BİR ÖNLEM Mİ?

AK PARTİNİN ALGISI ÇÖKER.. POSBIYIK İÇİN BİR ÖNLEM Mİ? Kdz.Ereğli’de 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler birçok şeye gebe gibi görünüyor. Siyasi partilerin genel merkezleri, adaylarını belirlerken bütün titizlikleriyle çalışıyorlar. İlk eleme,‘FETÖ bağlantısı var mı yok mu?’ üzerinden gidiyor. Sonraki elemede ise, yüz kızartıcı bir suçtan hüküm giyip giymediklerine bakılıyor. Aday adaylarından bu […]

AK PARTİNİN ALGISI ÇÖKER.. POSBIYIK İÇİN BİR ÖNLEM Mİ?
17 Aralık 2018 - 23:17 'de eklendi.

AK PARTİNİN ALGISI ÇÖKER.. POSBIYIK İÇİN BİR ÖNLEM Mİ?

Kdz.Ereğli’de 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler birçok şeye gebe gibi görünüyor. Siyasi partilerin genel merkezleri, adaylarını belirlerken bütün titizlikleriyle çalışıyorlar. İlk eleme,‘FETÖ bağlantısı var mı yok mu?’ üzerinden gidiyor. Sonraki elemede ise, yüz kızartıcı bir suçtan hüküm giyip giymediklerine bakılıyor. Aday adaylarından bu elemeleri geçenler arasından, ilgili komisyon tarafından bir tercih yapılıyor.    

Ak Partiden resmi başvuru yapan 20 aday adayının yanı sıra doğal aday adayı belediye başkanı Hüseyin Uysal, aday adayı olmayı çok isteyen Fatih Çakır ve eski milletvekili Fazlı Erdoğan ile beraber 23 kişilik bir listeye sahip. Bu rakamın 26 olduğunu iddia edenler de var.

CHP’den resmi başvuru sayısı 5. Ancak genel merkezlerinde 2 harici ismin daha adının geçtiği söyleniyor.

MHP’den ise bu rakam; Kdz.Ereğli MHP sosyal medya hesabından 15 Aralık günü yapılan paylaşıma göre 6. Bir gün önce başvurusunu yapan Talat Şeker ile birlikte de 7 oluyor.  

İLGİNÇ VERİLER VAR..

Son 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde alınan oylardan 31 mahallenin rakamlarını incelediğimizde; yani o seçimlerdeki yerel seçim bölgesini incelediğimizde, ilginç veriler ortaya çıkıyor. O seçim sonuçlarıyla yerel seçimler yapılmış olsaydı MHP 2 meclis üyesi ile belediye meclisinde temsil edilecekti. Bu da şunu gösteriyor: MHP 24 Haziran seçimlerinde aldığı oyu muhafaza etse bile 2 meclis üyesi ile temsil edilecek duruma gelmiştir Ereğli’de.

Konjonktür gereği MHP oyları daha da yüksek olacak ve daha fazla meclis üyesi ile Kdz.Ereğli Belediye Meclisinde, aynen Türkiye genelinde olduğu gibi, denge ve denetleme görevi MHP’ye verilecek gibi görünüyor.

31 Mart seçimlerinin sonucunda; Kdz.Ereğli Belediyesinin en az 3 partili bir meclis olması en kuvvetli ihtimal gibi duruyor.

YAKLAŞIK 1,5 SENE ÖNCEKİ ADAY TAHMİNLERİM..

Bundan yaklaşık 1,5 sene önce siyasi partilerin(AK PARTİ, CHP, MHP) yerel seçimlerdeki adaylarının kimler olması gerektiği yönünde birer köşe yazısı yazmıştım.

Ak Parti için en kuvvetli adayın Hüseyin Uysal olduğunu gerekçeleri ile anlatmıştım.

CHP için ise; seçimi kazanmak istiyorsa Halil Posbıyık aday olmalı demiştim. Eğer Sayın Posbıyık olmayacaksa, yine kendisinin desteğiyle Sertan Ocakcı’nın olması gerektiğini söylemiştim. O zamanlar, şu an ki diğer aday adaylarının hiçbirisinin ismi yoktu.

MHP için ise; ikna edilirse Ercan Yalçın, edilemezse Talat Şeker’in aday olması yönünde tahminlerde bulunmuştum.  

Fena tahmin yapmamışım herhalde..

AK PARTİNİN YENİ ALGISI..

Ak Partili siyasilerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bakarak yaptıkları 36 bin oyumuz var algısı, bilerek yapılmıyorsa cahillikten,bilerek yapılıyorsa da Cumhur İttifakına saygısızlıktan başka bir şey değil.Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan 36 bin 628 oyun içinde MHP’ nin de oyları olduğunu ya görmezlikten geliyorlar ya da bunu fark etmeyecek kadar bu işten anlamıyorlar. Bu işten anlamadıklarını söylemek doğru olmayacağına göre…

Cumhur İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı olan R.T.Erdoğan’ın, Ereğli’nin yerel seçim bölgesinden aldığı oy 36.628 iken Ak Partinin aynı bölgeden milletvekilliği için aldığı oy 28.261, MHP’nin aynı bölgeden milletvekilliği için aldığı oy da 9.232’dir. Milletvekilliğinde alınan oyların toplamı 37.493 ediyorken Cumhurbaşkanlığında alınan oy 36.628 olunca; Cumhur ittifakının siyasi partilerinden 865 seçmen milletvekilliğinde kendi partisine oy kullanırken Cumhurbaşkanlığı seçiminde R.T.Erdoğan’a oy vermemiştir. Bu 865 kişinin de MHP’li seçmen olduğu kabul edilebilir. Başka bir ifadeyle MHP’li 9.232 seçmenin 8.367’si Cumhur İttifakına saygı göstermiş ve liderleri Devlet Bahçeli’nin işaret ettiği istikamette oylarını kullanmıştır. % 91 gibi bir oranla R.T.Erdoğan’ı desteklemiştir.

POSBIYIK İÇİN BİR ÖNLEM Mİ?

Kdz.Ereğli’de herkesin kabul ettiği bir Halil Posbıyık gerçeği var. CHP, Sayın Posbıyık ile bu seçimleri açık ara alma ihtimaline sahip. Ancak Ereğli CHP’de Posbıyık’ın aday olmaması için de çok kuvvetli bir lobi var. CHP içindeki bu kutuplaşma genel merkeze de sirayet etmiş durumda. Burada ne oluyorsa aynen yansıması oluyor orada da.

CHP’ lilerin en büyük endişesi Sayın Posbıyık’ın aday gösterilmemesi halinde İyi Parti veya MHP’den aday gösterilmesi düşüncesi. Bu korkuya sahip olanların içini ferahlatacak bir kelam edelim. MHP açısından Sayın Posbıyık aday olamaz. Bilindiği gibi son seçimlerden sonra ülke genelinde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı şeklinde iki ayrı oluşum var. MHP bu oluşumlardan Cumhur İttifakı kısmında yer alıyorken, Millet İttifakı oluşumuna sahip CHP’nin aday adayının karşı ittifakta yer alması çok inandırıcı gelmeyecektir seçmene. Kaldı ki; MHP 20 yıldır, ilçe ve il bazında, başka bir partiden resmen aday adaylığı açıklamış kişileri aday yapmıyor.

Sayın Posbıyık böyle bir yol tercihinde bulunursa tercihi İyi Parti olacaktır. Ancak sanırım bu yolu kapatmak ta çok zor olmasa gerek. Kdz.Ereğli için ittifak yapılırsa CHP ve İyi Partinin tek adayı olursa buda diğer aday adaylarından birisi olursa, bu yol da kapanmış olur. CHP’nin Posbıyık için böyle bir önlem almaya gidebileceği ihtimaller arasında.

3 PARTİLİ MECLİS..

Kdz.Ereğli yerel seçimlerinde artık 2 partili hayat sona eriyor. MHP sadece 24 Hazirandaki oylarını korusa bile 2 üye ile mecliste.Fazlasını yapacağı, vatandaşın artık MHP gerçeğini gördüğü kabul edilebilir bir gerçek oldu. Şehir artık MHP’ nin de içinde olduğu meclisi benimsedi. Denge ve denetleme görevinin ülke genelinde olduğu gibi Ereğli’de de MHP’de olması gerektiği inanışı artık hakim oldu. Hele ki, vatandaşın içinden çıkmış Talat Şeker gibi bir ismi de aday yaparlarsa beklenenin üzerinde oy alacaklarına şahit olacağız..       

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER