Hareket67

7 Haziran-1 Kasım verileriyle şimdiki ittifaklar ne almış?

7 Haziran-1 Kasım verileriyle şimdiki ittifaklar ne almış? Türkiye 24 Haziran 2018’de yeni sisteminin ilk Cumhurbaşkanını seçmek ve 27. Dönem TBMM üyelerini tespit etmek üzere seçime gidiyor. Seçim öncesi netleşen ittifakların genel durumlarını herkes merak ediyor. Kutuplaşmanın zirve yaptığı bugünlerde, kutuplaşmaya dahil olmayan seçmenin vereceği karar doğrultusunda seçim sonuçları belli olacak. Bu tespiti bir kenara […]

7 Haziran-1 Kasım verileriyle şimdiki ittifaklar ne almış?
29 Mayıs 2018 - 15:06 'de eklendi.

7 Haziran-1 Kasım verileriyle şimdiki ittifaklar ne almış?

Türkiye 24 Haziran 2018’de yeni sisteminin ilk Cumhurbaşkanını seçmek ve 27. Dönem TBMM üyelerini tespit etmek üzere seçime gidiyor.

Seçim öncesi netleşen ittifakların genel durumlarını herkes merak ediyor.

Kutuplaşmanın zirve yaptığı bugünlerde, kutuplaşmaya dahil olmayan seçmenin vereceği karar doğrultusunda seçim sonuçları belli olacak. Bu tespiti bir kenara koyduktan sonra, hatırlanacağı üzere 2015 yılında, daha önceki seçimlerin içinde kutuplaşmanın bariz belli olduğu, seçmenin 4 ay içinde çok farklı tercihlerde bulunduğu 2 ayrı seçim yaşadık. Siyasi partilerin konjonktürel olarak, en az ve en fazla oy aldıkları seçimlerdi bunlar.

Biz de bir çalışma yaparak, o dönem içinde, en az ve en çok oyların alındığı seçimlerde, bugün Cumhur İttifakı ve Millet İttifakını bir araya getiren siyasi partilerin performanslarını değerlendirdik.

O zaman olmayan İyi Parti için herhangi bir değerlendirme yapmadık.  Kendisi için herhangi bir veri oluşmadığı için bunu yapmadık.

O seçimlere ittifak ile giren Saadet partisi ve Büyük Birlik Partisi bugün ayrı ayrı ittifaklardalar. Onların aldıkları oyları da %70 Saadet Partisi %30 Büyük Birlik Partisi almış gibi dağıttık.

En az alınan oyu en fazla alınan oyu ve bu oyların ortalamalarını da gösteren bir tablo hazırladık. O seçimlerdeki seçmen sayısı ile bu seçimlerdeki seçmen sayısı elbette aynı değil. Ortalama 2 milyonu aşkın yeni seçmen var. Bu 2 milyonu aşan seçmenin de siyasi partilere kendi oranları kadar dağıldığını düşünürsek aynı rakamlarla sonuca gidebiliriz.

Peki ne çıktı?

Tabloda Türkiye geneli ve Zonguldak için veriler var.

Bu verilere göre ülke genelinde;

Cumhur İttifakı ortalama 28 milyon, Millet İttifakı da ortalama 12 milyon civarında oy almışlar.

Zonguldak’ta ise;

Cumhur İttifakı ortalama 213 bin, Millet İttifakı da ortalama 150 bin oy almış..

İşte o ayrıntıların tablosu:

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER