Hareket67

1672 KURSİYER OKUMA-YAZMA ÖĞRENDİ..

Karadeniz Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’nce Okuryazarlık Seferberliği Belge Dağıtım Töreni gerçekleştirildi. Erdemir Kültür Merkezi’nde düzenlenen belge dağıtım törenine, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu, Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, Ereğli Belediye Başkan Vekili Ayhan Atay, İlçe Milli Eğitim […]

1672 KURSİYER OKUMA-YAZMA ÖĞRENDİ..
15 Mayıs 2018 - 17:53 'de eklendi.

Karadeniz Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’nce Okuryazarlık Seferberliği Belge Dağıtım Töreni gerçekleştirildi.

Erdemir Kültür Merkezi’nde düzenlenen belge dağıtım törenine, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu, Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, Ereğli Belediye Başkan Vekili Ayhan Atay, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İsmail Aksoy, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Canan Ayan, daire müdürleri, okul müdürleri, muhtarlar, belge almaya hak kazanan kursiyerler ve aileleri katıldı.

Törende ilk olarak konuşma yapan İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Canan Ayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan okuma yazma kurslarının 11 Şubat’ta başlayıp 11 Mayıs tarihinde sona erdiğini belirterek,  “Açılan 181 kursta 1672 kursiyer eğitim görerek belge almaya hak kazandı” dedi.

KUSİYERLER MUTLU..

Kursta okuma yazma öğrenerek belge almaya hak kazanan kursiyerlerden Fikriye Yıldız ise mutluluğunu şu cümlelerle ifade etti:

“Bize bu okuma yazma şansını veren sayın Cumhurbaşkanım Tayyip Erdoğan’a, Emine Erdoğan’a çok teşekkür ederim. Bizlere çok güzel şeyler öğrettiler. Hastaneye gitsek bir şey bilmiyorduk, arabaya binsek hiçbir şey bilmiyorduk. Onların sayesinde her şeyi öğrendik, Allah razı olsun. Onların sayesinde bu günlere geldik, hepsine teşekkür ederim. Öğretmenlerimizden Allah razı olsun, bize çok güzel şeyler öğrettiler. Bizi hiç cahil gibi görmediler, bize anne dediler, bize abla dediler. Hiç kimse cahil kalmadı Allah onlardan razı olsun.”

Yıldız’ın ardından, 92 yaşında kursa katılan ve evinde eğitim gören Emine Nine’ye ilçe protokolü tarafından evinde gerçekleştirilen ziyaretin sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.

‘HUMMALI BİR ÇALIŞMA İÇİNE GİRİLDİ’

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ise yaptığı konuşmada, Okuma- Yazma Seferberliği adına, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile bu kuruluşun il ve ilçelerdeki temsilcisi olan Halk Eğitim Merkezlerinin hummalı bir çalışma içine girdiğini belirterek, şunları söyledi;

“Bilmek, öğrenmek, bir hedef olarak bütün toplumlarda, özellikle bizim toplumumuzda bir hedef olarak görülmüş, böyle algılanmıştır. O nedenle denir ki ya öğreten ol, ya öğrenen ol, ya öğrenmeye vesile ol, ya dinleyen ol, ya da dinleten ol. Bunların dışında hiçbir şey olma denir. Gerek Osmanlı döneminde, gerekse cumhuriyetimizin kurulduğu ilk yıllarda nüfusumuz azdı. Nüfusumuzun azlığının yanı sıra okuma yazma bilmeyen vatandaşımız çoktu. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarından itibaren devletimiz zaman zaman okuma yazma öğretme adına çok değişik seferberlikler, kampanyalar düzenlemiş ve vatandaşlarımızın okuma yazma bilenlerin sayısını arttırmayı amaç olarak belirlemiştir.

Yakın dönemde gerçekten çok miktarda kampanyalar, seferberlikler düzenlenmiştir. 5 Şubat’ta başlayan başka bir seferberlik de Cumhurbaşkanımız ve Değerli Eşleri himayesinde yönlendirmesinde başlatılan ve bütün ülke çapında uygulamaya konulan bir okuryazarlık seferberliğidir. Bu seferberlikle sayın Cumhurbaşkanımız ve değerli eşleri Türkiye’de okuryazar olmayan kimsenin kalmamasını hedeflemişler, bu amaçla bu seferberliği başlatmışlardır. Bu seferberlikte asli görev her zaman olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı uhdesine verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü marifetiyle, bu kuruluşun il ve ilçelerdeki temsilcisi olan Halk Eğitim Merkezleri hummalı bir çalışma içine girmiştir. Bu çalışmada kendilerini yalnız bırakmayan fedakar görevlilerimiz de olmuştur. Bunlar en başta okul müdürlerimiz ve değerli öğretmenlerimiz, muhtarlarımız, onların azaları, imam hatiplerimiz ve diğer ilgililer hepsi bu okuryazarlık seferberliğinin başarılı olabilmesi için ellerinden gelen gayretin fevkinde bir gayretle çalışmaya başlamışlar ve ilçemiz için, hatta ilimiz için ciddi bir rakam olarak 1672 vatandaşımız kurslara katılmış, 181 kursta belge almaya hak kazanmışlardır.”

EVDE DE EĞİTİM VERİLDİ

Madenoğlu, engelli, hasta vatandaşlar ile evinden kursa gelemeyecek kadar yaşlı vatandaşlara evinde eğitim görme imkanı sağlandığını ifade ederek, “Burada özellikle hanımefendi kursiyerlerimize canı gönülden teşekkürlerimi iletiyorum. Çünkü bu vatandaşlarımız okul çağındayken gidemedikleri okulda öğrenemedikleri okuma yazmayı devletimizin de sağladığı olanakları kullanarak öğrenme durumuna gelmişlerdir. Artık vatandaşlarımız bu kursları bitirdikten sonra çok rahat televizyondaki yazıları okuyabilmekte, gazete okuyabilmekte, otobüsün gideceği istikameti bilebilmekte, hastaneye veya herhangi bir resmi kuruma gittikleri zaman nereye gideceğini bilebilmektedir” dedi.

SEFERBERLİK DEVAM EDECEK…

Madenoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“İlçemizde okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın tamamına ulaştık ama çok az sayıda vatandaşımız bu kursa katılamadı. Bakanlığımızın uzattığı bu seferberlikte o vatandaşlarımız da o kurslara katılma imkanı bulacaktır. Biz devlet görevlileri olarak yine bıkmadan bu vatandaşlarımıza ulaşacak, onların katılması için çalışmaya devam edeceğiz. Cehaletle savaşmak düşmanla savaşmak gibidir. Biz cehaleti yenmek, bu savaştan zaferle çıkmak zorundayız. Bizim kültürümüz okuma yazmaya, bilmeye çok önem vermektedir. Hazreti Ali Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyor, İlim Çin’de olsa gidip alınız diyor. Kur’an-ı Kerim’de Hiç Bilenle Bilmeyen Bir Olur mu diyor. Bilgisine başvurulan kişiler olabilmek için gerekli her şeyi öğrenmek zorundayız. Bunun ilk adımı okuma yazma öğrenmekten geçmektedir.”

BELGELER DAĞITILDI

Konuşmaların ardından törene katılan kursiyerlerin okuryazar belgeleri ile hediyeleri hazır bulunan protokol üyeleri tarafından teslim edildi.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER