Reklamı kapat

Reklamı kapat
Hareket67

EREĞLİ’DE ÇOK RENKLİ BİR SEÇİM BİZİ BEKLİYOR..

EREĞLİ’DE ÇOK RENKLİ BİR SEÇİM BİZİ BEKLİYOR.. Ereğli’de belediye başkan adayını, bu köşe yazısı hazırlanana kadar, sadece MHP belirledi. Ülkücü Hareketin içinden gelen Talat Şeker, MHP’nin adayı oldu. Ak Parti henüz açıklamadı ama vekillerin ziyaretleri esnasında mevcut başkan Hüseyin Uysal’a, bir işaret verildi gibi görünüyor. Zaten Uysal’ın olmaması için bir sebepleri de yok. Sadece bazı […]

EREĞLİ’DE ÇOK RENKLİ BİR SEÇİM BİZİ BEKLİYOR..
07 Ocak 2019 - 14:54 'de eklendi.

EREĞLİ’DE ÇOK RENKLİ BİR SEÇİM BİZİ BEKLİYOR..

Ereğli’de belediye başkan adayını, bu köşe yazısı hazırlanana kadar, sadece MHP belirledi. Ülkücü Hareketin içinden gelen Talat Şeker, MHP’nin adayı oldu.

Ak Parti henüz açıklamadı ama vekillerin ziyaretleri esnasında mevcut başkan Hüseyin Uysal’a, bir işaret verildi gibi görünüyor. Zaten Uysal’ın olmaması için bir sebepleri de yok. Sadece bazı siyasiler olmaması yönünde algı oluşturmaya çalışıyorlar.

CHP içinde ise karışıklık devam ediyor. 5 aday adayının 5 i de olabilir.

MHP Talat Şeker, Ak Parti Hüseyin Uysal ile yola çıkarken CHP’de 5 adayın da umudu var. CHP aday adaylarından, tercih edilene göre bu seçimin kaderi belli olacak gibi görünüyor.

31 Mart 2019 günü yapılacak olan seçimlerin en net sonucu ise;

Belediye meclisinin 3 ya da 4 partiden oluşacak durumda olması gibi görünüyor.

3 partili meclis olma durumu:

En yakın seçim olan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerini incelediğimizde, yerel bölgenin yani kullanılan oyların belediye hudutlarında kalan kısmının oylarını ortaya çıkardığımızda;

Ak Parti 28.261 oy (%39) almışken,

CHP 25.642 oy (%35) almış

MHP 9.232 (%13) ve

İyi Parti’de 6.327 oy (%9) almış.

Yerel seçim sonuçları bu şekilde gerçekleşmiş olursa; Ak Parti ve CHP’nin yanı sıra, MHP’de 2 üye ile belediye meclisinde oluyor. MHP’nin İyi Parti’ye kaptırdığı yaklaşık 2 bin oya rağmen aldığı bu oy, iyi bir çalışma ile daha yukarılara çıkabilir. MHP tabanı şimdiye kadar, meclise girme ümidi olmadığı için başka partilere kaptırdığı oylarını, bu seçimde kendi bünyesinde toplayacaktır.   

4 partili meclis olma durumu:

CHP’de Halil Bey ile Erol Bey arasında büyük bir sorun olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu sorun karar vericileri de zor durumda bırakıyor. Örneğin CHP, Erol Çivici’yi aday gösterdi. ‘Halil Bey bu durumda başka bir partiden adaylığı düşünecektir.’ Yönünde kuvvetli bir inanış var. Mesela ‘İyi Parti ile anlaşması kuvvetle muhtemel’ deniyor.. Şartlar bu şekilde olursa, Kdz.Ereğli belediye meclisi 4 partili bir meclis olacaktır.  Bunu neye dayanarak söylüyorum?

İyi Parti, 24 Haziran seçimlerinde, belediye hudutlarından 6 bin 3 yüz oy aldı. Bu oyun yaklaşık 4 bin 3 yüzü sol partilerden, kalan 2 bini de sağ partilerden geldi. Sağ partilerden gelen oyların çoğu da MHP’den alındı. İyi Parti bu oylarını muhafaza etmesi halinde üzerine koyacağı yaklaşık 2 bin oy ile meclise girebiliyor. Halil Beyin İyi Parti’den aday olması demek, ihtiyaç duyulan oydan fazlasını CHP’den İyi Parti’ye taşıması demek oluyor. 

4 partili bir belediye meclisinde şahsen ben, belediye başkanı olmak istemezdim. Ancak temsilde adalet ve seçmenin sesinin meclise yansıması anlamında ve demokrasi gereği güzel bir atmosfer olurdu.

İttifaklar yarışı olursa Cumhur İttifakı kazanır.

Bir başka alternatif senaryoya gelince; CHP ve İyi Parti’nin Zonguldak için ittifakta anlaşması. Bu anlaşmaya ilçelerin de dahil edilmesi. 

Bu durumda İyi Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, Ereğli için kendi ittifaklarının adayının Halil Posbıyık olması yönünde bir baskı yapacaktır. Bunun gerçekleşmesi halinde de birkaç sonuç var.

Birincisi Ak Parti ve MHP ittifak yapmazsa; CHP ve İyi Parti ittifakı bu seçimden galip çıkacaktır.

İkincisi ise Ak Parti ve MHP de ittifak yaparsa; Bu durumda da kazanan Cumhur İttifakı olacaktır.

24 Haziran seçimlerinin yerel bölge oylarında CHP 25.642 ve İyi Parti 6.327 oy almışlardı. Bu, toplamda 31.969 oy demek. Buna karşın Ak Parti aynı parametreye göre 28.261 ve MHP’de 9.232 oy aldılar. Bu şartlarda Ak Parti ve MHP’de ittifak yapmak zorunda kalabilir. İttifak yaparlarsa 24 Haziran seçimlerinin yerel bölge oy dağılımında aldıkları oyların toplamı olan 37.493 oy ile belediyeyi almalarına kesin gözle bakılabilir. Yani Cumhur İttifakı 37 bin bandında Millet İttifakı da 32 bin bandında olur.  

İttifakların oylarını muhafaza etmesi halinde; dışarıda kalan yaklaşık 3 bin geçerli oy, firesiz olarak Millet İttifakına destek olsa bile seçimi alamaz.

İttifaklar yarışması olursa Cumhur İttifakı kazanıyor. Bu durumda CHP kanadı ittifak ister mi? Bence istemez. Çünkü her parti kendi logosuyla seçime girerse, Posbıyık’ı başka bir partiye kaptırmayacak CHP’nin belediyeyi alma ihtimali var. CHP bunun için formül arıyor olabilir.

Neresinden bakarsanız bakın çok renkli ve çekişmeli bir yerel seçim bizleri bekliyor..  

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER